Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Sbíráme a sušíme bylinky

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Léto je už v plném proudu, prázdniny začaly a my máme možnost na toulkách přírodou nebo na zahrádkách sbírat bylinky a připravit si tak chutné čajové směsi na zimu. 

Ilustrační foto
Zdroj: Jana Strieglerová

Základní pravidla sběru bylin:

 • Sbíráme pouze ty rostliny, které dobře známe a jsme si jimi stoprocentně jistí.
 • Sbíráme vždy za suchého a slunného počasí.
 • Květy sbíráme v době plného rozkvětu (jak rostlina začne odkvétat, začne klesat i obsah účinných látek).
 • Sbíráme hezké a čerstvé byliny (ne nahnilé, suché nebo se škůdci).
 • Nadzemní části rostlin sbíráme v době kolem poledne.
 • Kořeny sbíráme brzy na jaře nebo na podzim (ráno nebo večer). Přes léto dává rostlina svou energii na růst, květ a tvorbu semen.
 • Sběr pouze na čistých místech (ne u silnice).
 • Zákaz sběru na zákonem chráněných územích.
 • Po sběru co nejdříve zpracujeme – sušíme nebo používáme čerstvé, aby se zachovaly účinné látky a nezačaly rozkladné procesy.

Sušení bylin:

 • V dobře větrané a zastíněné místnosti.
 • Bez přímého působení slunce.
 • Sušíme na roštu, pověšené nebo položené na plechu, novinách ap.
 • Menší množství bylinek můžeme sušit v sušičce na ovoce.
 • Dáváme jen tenké vrstvy bylin, aby nedošlo k zapaření a plesnivění.
 • Správně usušená bylina si zachová svou původní barvu květu i natě.

Skladování:

 • Bylinky můžeme skladovat každý druh odděleně, nebo si připravit čajové směsi. Mně se osvědčilo, že mám každou bylinku zvlášť a pak míchám až v případě potřeby (čaj na rýmu, kašel, nachlazení, při zánětu, na spaní, na uvolnění….).
 • V dobře uzavíratelných skleněných nebo plechových nádobách.
 • Můžeme si našít bavlněné nebo lněné pytlíčky. Je ale dobré bylinky z nich rychleji spotřebovat, protože dříve vyprchá aroma a do domácnosti se rádi nastěhují moli.

Jaké bylinky můžeme sbírat:

Touto dobou kvete velké množství bylin nejen na loukách, ale i na našich zahrádkách. Pokud máte kousek volného místa na zahradě, je velmi užitečné a praktické založit si bylinkovou zahrádku. Spousta bylin je trvalek a některé jednoleté vám po prvním zasazení pravidelně vysemení (např. měsíček lékařský).

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je velmi užitečná bylinka. Můžeme ji používat jak v čerstvém, tak sušeném stavu. Má silné protizánětlivé účinky. Její mladé lístky i okvětní plátky přidáváme do zeleninových salátů nebo je nakrájené přidáváme na přílohu (brambory, rýži, těstoviny…). Sušené okvětní plátky pak používáme do čajových směsí nebo pro přípravu léčivých koupelí (např. při atopickém ekzému). V domácí lékárničce je také velmi praktická tinktura, která má dezinfekční a hojivé účinky na rány a podporuje vstřebávání modřin a podlitin.

Levandule (Lavandula angustifolia) – každý zná její omamnou vůni. Sušené květy používáme na výrobu voňavých pytlíčků do prádla, které zároveň slouží jako odpuzovač hmyzu, molů a komárů. Sušené květy také přidáváme do čajů na uvolnění a relaxaci při ztuhlých svalech. Velmi uvolňující je i levandulová koupel. Esenciální olejíček pak nesmí chybět v žádné domácnosti na potírání a dezinfekci drobných škrábanců a štípanců – může se nanášet přímo na kůži i sliznice.

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) má silné protizánětlivé účinky. Je součástí čajových směsí při nachlazení a zánětech (močových cest, trávicího ústrojí). Má stahující a vysušující účinky.
Dobromysl (Origanum vulgare) všichni známe jako koření – oregano. Má velmi příjemnou a jemnou chuť a vůni. Nejlépe se hodí k lehkým letním zeleninovým jídlům a na pizzu. Dobromysl sbíráme jako kvetoucí nať a používáme do čajů jednotlivě nebo ve směsi pro uklidnění mysli a na podporu spánku. Má také protizánětlivé a odhleňující účinky, působí při suchém i vlhkém kašli a podporuje trávení.

Mateřídouška (Thymus) – krásná, voňavá bylinka. Sbíráme kvetoucí nať. Nejlépe působí na dýchací systém – záněty průdušek, kašel, rýmu, podporuje odhleňování. Při kašli je dobré také natírat hrudník a záda mateřídouškovou mastí.

Tymián (Thymus vulgaris) je druh mateřídoušky, ale používá se především jako koření. Je vhodný na maso i do zeleninových jídel a na pizzu. Podporuje trávení a příznivě působí právě při zažívacích potížích. Svou vůní i chutí nám připomíná Středomoří.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.11.2021 16:53

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze