Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Petržel pro radostný krevní oběh

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V červenci je nejvíce ohroženým systémem v těle krevní oběh. Naše krev může radostně kolovat jako horská bystřina, nebo se zpomalit, když se radosti jaksi nedostává… Potíže krevního oběhu se mohou projevit změnou tepu a srdečního rytmu, pocitem ztěžknutí končetin a mravenčením v rukou i nohou.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Podle Patakyových je na fyzické úrovni hlavní příčinou zablokovaná krční páteř, protože je to nejužší místo v těle, kudy protékají tělní tekutiny. Pomůže zde reflexní terapie – každé ráno si kroutíme palcem u pravé nohy tak dlouho, dokud to nepůjde hladce – uvolněný pravý palec na noze = uvolněná krční páteř. Dále pomáhají masáže, plavání a pravidelná cvičení pro uvolnění krční páteře. Dlouhé vysedávání u počítače či v autě při řízení naopak škodí. Krevnímu oběhu můžeme pomoci i bylinkami a homeopatií, ale bez fyzického uvolnění krční páteře tato pomoc nestačí. Pomocnou bylinou, známou více jako kuchyňské koření, a přesto velmi léčivou, je obyčejná petržel, dostupná každému. O jejím úžasném působení vypovídá i lidový název „bylina chránící a oživující“.

Petržel zahradní

Petržel zahradní je dvouletá a zimovzdorná aromatická bylina pocházející ze Středomoří. Tato hojně rozšířená zelenina je pěstovaná v mnoha odrůdách po celém světě. Petržel kadeřavá (Petroselinum crispum) pěstovaná jen pro nať, petržel obecná naťová (P. vulgare) a kořenová (P. radicosum) pěstovaná pro silný bílý kořen. Staří Řekové jí zdobili hrobky, vplétali ji do věnců vítězů a krmili s ní koně. Římané ji běžně jedli a dávali gladiátorům před bojem pro zvětšení svalů. Používali ji také k přehlušení pachů. Kdysi se věřilo, že petržel může úspěšně pěstovat jen těhotná žena, a zasít se měla na Velký pátek velikonoční. Kdo prý petržel přesadí, přivolá na domácnost neštěstí. Tato v kuchyni velmi oblíbená bylinka je dobrým lékem a kosmetickým pomocníkem pro krásnou pleť a neměla by chybět v žádné bylinkové zahrádce ani v žádném zdravém jídle.

K léčení se používá především kořen a nať, v aromaterapii také vonný olej lisovaný ze semen. Plody obsahují silici, flavonoidy, glykosid apiin, olej, proteiny a nebezpečný apiol. Apiol může při předávkování způsobit překrvení dělohy, vyvolat potrat, návaly krve do hlavy, opojení a poškodit játra, ledviny i srdce. Semínka proto k léčbě raději neužíváme, protože mají z celé rostliny největší obsah apiolu a silice. Kořeny mají podobné složení, minimální množství apiolu a listy obsahují navíc organické kyseliny.

Kořeny a nať jsou bohaté na vitamín C, hořčík, vápník a železo. Působí močopudně a podporují trávení. Petržel jako lék se nemá užívat v těhotenství, při kojení a při nemocech ledvin jen na doporučení lékaře. Může zvýšit citlivost na sluneční záření. V aromaterapii se používá éterický olej z petrželových semen při emocionální labilitě, depresích, migrénách a neuralgiích, při zažívacích potížích, nechutenství a průjmu, zánětu močových cest, močových kaméncích, při opožděné menstruaci jako masážní olej na podbřišek. Celkově zlepšuje prokrvení a působí jako afrodisiakum pro ženy, zevně se užívá také na suchou pokožku, pihy, pigmentové skvrny a do přípravků proti vším ve vlasech. Nesmí se však užívat v těhotenství a při kojení.

Recepty pro zdraví

  • Čerstvá petrželová šťáva při očních nemocech, nemocech štítné žlázy a k vyvolání menstruace: V odšťavovači nebo mlýnku získáme šťávu z čerstvé petrželové nati a můžeme ji zkombinovat se šťávou z mrkve či červené řepy. Denní dávka by neměla překročit 40 g. Pijeme mezi jídly, ne však v těhotenství.
  • Petrželová čistící pleťová maska pro mastnou problematickou pleť s akné: 1 svazek zelené petrželové nati opereme, pokrájíme a rozmixujeme na kaši. Pak do nádoby mixéru přidáme ještě 2 lžíce kvalitního jablečného octa a nakonec 3 lžíce plnotučného bílého jogurtu. Mixujeme tak dlouho, až se vytvoří krémovitá hmota. Před použitím ji necháme nejprve vychladit v chladničce. Pak naneseme na obličej a necháme vleže působit 10–15 minut a opláchneme studenou vodou. Pleť se krásně vyčistí a zklidní. Krém lze uchovávat v chladničce nejdéle 24 hodin, proto ho nepřipravujeme větší množství najednou.
  • Petrželový odvar pro zdravé vlasy: Pokud nám v kuchyni zbydou stonky petržele, nebo máme na zahrádce přerostlou a vykvetlou petržel, můžeme ji použít k 5minutovému odvaru na oplachování vlasů proti lupům a proti vším ve vlasech. Odvar scedíme a použijeme vychlazený s přidáním 1 lžíce jablečného octa.

Pro zdraví duše

Čerstvá zeleň petrželky nám předá svěžest a vitalitu a očistí naši krev i duši. Tak jako petrželka buď svěží po celý rok a rozdávej ostatním svou lásku jak vitamíny.

Pro maminky a děti

V těhotenství a při kojení se nemá petržel užívat vnitřně jako lék, k jídlu ne více než 1 lžíce nati denně. Petržel působí na hladké svalstvo dělohy, střev a močového měchýře a upravuje menstruační cyklus. Neměla by se užívat ani po porodu a potratech, může vyvolat děložní krvácení. Působí také jako afrodisiakum, čím je mužům celer, tím je ženám petržel. I v těhotenství a při kojení ji můžeme užívat zevně pro omývání pleti a vlasů – dodá jim lesk a pružnost.

Kořenový skřítek Peťan je naším velkým pomocníkem v kuchyni a děti učí odmalička přikusovat zelenou petrželku ke každému jídlu. (Více o skřítkovi najdete v mojí knize o bylinkách.) Školákům zelená petrželka vylepší svými vitamíny každou chlebovou svačinu a dodá potřebné železo pro zdravou krev a vitalitu. Nepřeháníme to však s množstvím, nedáváme dětem více než 1 lžičku nati denně. Petržel patří do čeledi miříkovitých okoličnatých rostlin jako pastinák, mrkev, libeček, kmín, koriandr, fenykl, anýz a jiné plané druhy, které mohou být jedovaté, jako je například tetlucha kozí pysk. Děti upozorníme na nebezpečí záměny, aby netrhaly v přírodě žádné podobné byliny a nejedly je a ani jejich semena. Všechny tyto rostliny a koření sklízíme pouze z pěstovaných rostlin, nikoliv ze sběru z volné přírody.

Jak pěstovat petržel

Semínka petržele vyséváme brzy na jaře od března. Trvá jim několik týdnů, než vzejdou. Potřebují dostatečnou vlhkost a půdu bohatou na živiny. Výhodné jsou výsevné pásky, tj. zakoupená semínka nalepená na pásce v ideálních rozestupech, zahrabou se do záhonku a nemusí se pak už jednotit. Petržele pro sklizeň nati vyséváme každoročně buď ve formě hladkolisté, nebo kadeřavé, jsou dvouleté a druhým rokem vyhánějí do květu a tvoří semena. Pro získání vlastního osiva ořežeme lodyhy se semeny dříve, než semena začnou sama vypadávat na záhon, a necháme je dosušit v papírovém sáčku, do kterého pak vypadají.

Vykvetlé lodyhy lze použít do zeleninových vývarů nebo na omývání pleti a vlasů. Nať sbíráme celoročně i v zimě. Můžeme si ji na zimu také zamrazit nasekanou do ledových kostek a pak použít rovnou do polévky. Na okně lze nať pěstovat dobře i v květináči s rašelinou nebo z odříznutého vršku kořenové petržele namočeného na talířku ve vodě. Kořenovou petržel sklízíme na podzim před příchodem mrazů. Můžeme ji stejně jako mrkev uskladnit na zimu na chladném místě v „krechtu“ – kyblíku s pískem, který občas navlhčíme, aby kořeny nevyschly. (Kdyby vám kořeny z krechtu samy zmizely, byli to asi skřítci Peťani...)

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.
Nově o bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu „Ma Ma Mia“ na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.11.2021 15:57

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze