Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Aby opalování bylo příjemné

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Prázdniny jsou za dveřmi a s nimi je neodmyslitelně spojené i koupání, opalování a lenošení. Sluníčko nám přináší do života radost, teplo a podporuje dobrou náladu. Přesto může i škodit – pokud nedodržíme základní pravidla pobytu na slunci. Ve své každodenní praxi v lékárně se stále častěji setkávám s lidmi, kteří přicházejí řešit prevenci slunečního záření, ale i jeho následky – popáleniny, úžeh, úpal apod.

Ilustrační foto

Povaha slunečního záření se mění přímo úměrně se znečištěním přírodního prostředí a ovzduší a s ubývající ozonovou vrstvou, která propouští více UV záření.

Co tedy můžeme udělat pro to, abychom minimalizovali jeho nežádoucí vliv na náš organismus?

V první řadě je to prevence:

  • Nechodit na sluníčko v době od 11 do 15 hod. Záření je touto dobou nejintenzivnější.
  • Mít na hlavě pokrývku, která zastíní i obličej (klobouk, kšiltovku…).
  • Používat opalovací prostředky – hlavně na nejvíce náchylná místa (nos, lícní kosti, ramena, dekolt).
  • Pít dostatečné množství tekutin (vody) – pít tak, aby moč měla vodovou barvu.
  • Ve stravě mít dostatek přirozených antioxidantů (vitamin C, E, enzymy obsažené v ovoci a zelenině, klíčcích).

Antioxidanty jsou látky, které omezují účinek volných radikálů a chrání tak organismus před oxidačními procesy. Tím zpomalují proces stárnutí buňky a podporují její životní funkce. Zdravé a dobře fungující buňky jsou základem zdravého organismu. Sluneční záření podporuje oxidativní procesy buňky, proto je v létě potřeba dbát na zvýšený příjem antioxidantů, nejlépe formou čerstvé a vyvážené stravy.

Nejlepším zdrojem antioxidantů a enzymů jsou čerstvě lisované ovocné a zeleninové šťávy nebo smoothie. Na odšťavnění je výborná červená řepa, která je známá i pro své protinádorové účinky. Tyto šťávy je vhodné pít nalačno a pomalu, nejlépe každý den.

Na trhu je velké množství různě kvalitních opalovacích prostředků – krémy, spreje i oleje. Volte ty, které obsahují co možná nejméně přídatných chemických látek, jako jsou konzervanty, barviva nebo parfémy. Výši opalovacího faktoru doporučuji vybírat podle toho, kam se chystáte. Např. u moře nebo na horách má sluníčko vyšší intenzitu, je tedy vhodnější vyšší faktor.

Každý z nás má jiný typ pokožky a někdo se opaluje lépe a jiný nejdříve zčervená. Tomu je třeba také přizpůsobit pobyt na přímém slunci. Osobně si myslím, že není moc dobré často promazávat celé tělo opalovacími prostředky. Kůže tak nezíská přirozenou schopnost ochrany před slunečními paprsky. My doma mažeme jen tzv. predilekční místa – tedy ta nejvíce náchylná (ušní boltce, nos, tváře, ramena a dekolt) a to jen tehdy, pokud jsme delší dobu na přímém slunci (na koupališti, u moře, na horách…).

Přirozený ochranný faktor obsahuje i olivový olej. Můžete si doma vyrobit svůj vlastní ochranný olej z olivového oleje a oleje z pšeničných klíčků, ke kterým přidejte esenciální levandulový olej, tea tree a heřmánkový olej. Je třeba ale vědět, že takto doma vyrobený olej má nižší UV faktor.

Velmi příjemný je také olej po opalování, jehož recept najdete zde: Domácí olej po opalování.

Krásné léto prožité v pohodě se sluníčkem přeje vaše Jana. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 5.12.2022 16:29

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze