Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Možnosti ošetřování atopického ekzému

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

V lékárně se velmi často setkávám s maminkami, které řeší atopický ekzém svého dítěte. Konzultujeme spolu možnosti a díky jejich zpětné reakci získávám informace o tom, jak co zabírá a působí. 

Ilustrační foto

V začátcích své lékárnické praxe jsem se inspirovala knihami MUDr. Judity Hofhanzlové. Její rady mi přišly logické, jednoduché a praktické. Paní doktorka kombinuje užívání homeopatie, dietní opatření a zevní metody ošetřování postižené kůže.

V tomto příspěvku se budeme zabývat možnostmi, jak a čím kůži omývat, ošetřovat a promazávat.

Koupání

Většina maminek se jistě shodne v tom, že dlouhodobé koupání nedělá ekzematické pokožce dobře. Pokud dítko koupeme, tak jen krátkou dobu, nebo ho poléváme vodou s léčebným přípravkem. Teplá voda pokožku dráždí, proto raději volíme vodu vlažnou.

U ekzematického dítěte se musíme vyhnout používání běžné kosmetiky. Je třeba volit přípravky pouze přírodní, bez barviv, parfémů a konzervantů. To platí i pro prostředky na praní prádla. Také bylo zjištěno, že pokožku dráždí a vysušuje chlorovaná voda. Je možnost pořídit speciální filtr na vodu, který se připevní na kohoutek u vany a čistí vodu od chloru.

Léčivé koupele

  • Koupel z ovesných vloček: Potřebujeme obyčejné ovesné vločky a kousek záclony (asi 30 x 30 cm) nebo pytlík ušitý ze záclony. Na koupel použijeme 4−5 hrstí vloček. Dobře je zavážeme do záclony, vytvoříme „raneček“, dáme ho do vany a necháme louhovat. Jakmile vločky změknou, začnou pouštět sliz, který je velmi léčebný a vytváří jemnou ochrannou vrstvičku na pokožce. Po vytažení dítka z vody můžeme tímto slizem ještě potřít ekzematická ložiska a nechat volně zaschnout.
  • Koupel z dubové kůry: dubová kůra obsahuje třísloviny, což jsou látky se stahujícími účinky. Tato koupel je vhodná hlavně na fázi podrážděného ekzému. Z dubové kůry uděláme odvar (asi půl hodiny vaříme) a pak nalijeme do vaničky. Vychladlým odvarem potíráme postižená místa, nebo celé dítko polijeme.
  • Měsíčková koupel: Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je bylinka s protizánětlivými účinky. Používáme sušené nebo čerstvé květy, nebo už hotovou tinkturu. Květy přelijeme horkou vodou a necháme vylouhovat, výsledný nálev pak nalijeme do vaničky, nebo jím přímo potíráme svědivá a podrážděná ložiska. Můžeme použít i formou obkladů.

Promazávání

Po koupeli je vhodné pokožku promazat, protože voda vysušuje. Ideální jsou čisté rostlinné oleje lisované za studena. Mezi nejléčivější patří lněný olej (obsahuje vysoký podíl omega 3 nenasycených mastných kyselin), meruňkový, konopný, mandlový, pupalkový, brutnákový a dýňový (obsahuje vysoký obsah zinku, selenu a hořčíku).

Při promazávání olejem je důležité dodržovat zásadu, že olej je nutné vtírat do vlhké pokožky. Pouze takto aplikovaný olej pokožku zvláčňuje. Pokud natřeme olej na suchou kůži, bude výsledkem pocit mastnoty, olej se nevstřebá a naopak bude pokožku vysušovat. Při promazávání požíváme vždy jen několik kapek nebo malé množství oleje, aby pokožka mohla dýchat.

Olej můžeme použít i do koupele. Taková koupel pak pokožku nevysušuje a po koupeli už není třeba promazávat. Pokud přidáme olej do koupele, musíme ho předem rozmíchat v malém množství mléka nebo medu, které slouží jako emulgátor. Kdybychom dali olej přímo do vody, vytvoří se na povrchu mastné skvrny a nedojde k promaštění pokožky.

Dále můžeme promazávat čistým bambuckým máslem, nebo směsí bambuckého másla a pupalkového oleje.

Při péči o ekzematickou pokožku je třeba být trpělivý a opatrně zkoušet a sledovat reakce pokožky. Každému může vyhovovat něco jiného a i každý může snášet jiný druh oleje nebo koupele. 

Reklama: Oscillococcinum

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.11.2021 16:31

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze