Rychlé rady
Víte, že ...
Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Máte dost vitamínu D?
Autor: Ing. Ludmila Pszczolková
Při své práci se často setkávám s různými doplňky stravy, s vitaminy, minerály, prostředky na podporu imunity, koncentrace atd. Je jich opravdu hodně a musím bohužel konstatovat, že jediné, co všechny skutečně dokážou, je udělat naši moč velmi drahou.

Zdroj: Shutterstock
Samozřejmě nemůžu takto hodnotit všechny potravinové doplňky, ale mohu velmi zodpovědně prohlásit, že těch kvalitních a opravdu účinných není více jak 20 %. I proto jsem v otázce jejich užívání velmi opatrná a sázím spíše na čerstvé a kvalitní potraviny, dostatek zeleniny, ovoce, ořechů, luštěnin a samozřejmě kvalitního masa, zakysaných mléčných výrobků a opravdu celozrnných obilovin – to vše ale podle snášenlivosti a tolerance.
Je však jeden vitamin, kterého máme téměř všichni nedostatek, a tím je vitamin D.
Vitamin D můžeme znát pod různými názvy – kalciferol (D1), ergokalciferol (D2) a cholekalciferol (D3). Uvedené látky jsou ve skutečnosti provitaminy, ze kterých vitamin D neboli kalcitriol vzniká v játrech a střevech.
Paní doktorka Váňová na svých přednáškách upozorňuje na 2 epidemie, které postihují současnou populaci – epidemie stresu a epidemie avitaminózy (nedostatku vitaminu) vitaminu D (já bych ještě přidala epidemii obezity).
Všeobecně se traduje, že nám stačí 20 minut pobytu na slunci, abychom měli vitaminu D dostatek. To je pravda, ale jen v případě, kdy skutečně máme vitaminu D dostatek. Slunce jen obnovuje naše zásoby. Člověku, který má vitaminu D nedostatek, pobyt na slunci opravdu nestačí. Nedostatek vitaminu D nepoznáte, je proto velmi vhodné si jeho hladinu nechat zkontrolovat, protože až 60 % populace trpí nedostatkem vitaminu D a 25 % z nich má hladinu vitaminu D extrémně nízkou (Zdroj: studie z roku 2010 publikovaná v časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism).
Všichni víme, že vitamin D je důležitý a že ho potřebují naše kosti, aby byly pevné a zdravé. Funkce vitaminu D v organismu jsou ale daleko rozsáhlejší a pro naše zdraví důležité a přínosné. Jak už jsem uvedla, má vitamin D vliv na kvalitu a zdraví našich kostí, protože podporuje ukládání vápníku v kostech.
Kromě toho má ale další, velmi významné a důležité role:
- stimuluje činnost imunitního systému (pomáhá v boji proti rakovině, cukrovce, roztroušené skleróze),
- podporuje správnou činnost nervového systému,
- chrání srdce a cévy (lidé s nízkou hladinou vitaminu D mají 2x větší riziko vzniku ischemického onemocnění),
- podporuje schopnost ženy otěhotnět (přirozenou cestou i cestou IVF),
- podporuje hubnutí.
Vitamin D patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, proto může dojít k předávkování, i když to stravou není příliš pravděpodobné (něco jiného je ale kombinovat různé doplňky stravy bez znalosti obsahu vitaminů v každém z nich). Je proto dobré vědět, jaké jsou doporučené denní dávky (DDD). U vitaminu D se můžete setkat s množstvím uváděným v mikrogramech (µg) a také s jednotkami IU (mezinárodní jednotka), přičemž platí převod: 5 g = 200 IU.
Doporučená denní dávka vitaminu D:
- 200 IU u dětí a dospělých do 50 let,
- 400 IU u dospělých do 70 let,
- 600 IU u seniorů nad 70 let.
100 g tuňáka v oleji obsahuje něco málo přes 200 IU a 1 šálek mléka 100 IU. Z toho je zřejmé, jak obtížné je DDD dodržet. I proto jsem pro občasné kúry doplňků stravy s obsahem vitaminu D, zvláště v zimních měsících.
Budeme-li mít hladinu vitaminu D po zimě v mezích normy, bude nám přes léto stačit výše zmíněných 20 minut na slunci. Je ale třeba vědět, že vystrčit hlavu z okna nestačí a také že krémy s vysokým ochranným faktorem přeměnu vitaminu D v kůži blokují. Je proto vhodné být na slunci i bez krémů, a to ráno a pozdě odpoledne, kdy nám nehrozí spálení.
Pro tvorbu vitaminu D je důležitý také dostatek vitaminu B5 a K, který si snadno zajistíme zdravým stravováním.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích