Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Není hořčík jako hořčík

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Hořčík patří mezi základní minerály našeho těla a účastní se metabolických pochodů buněk. Podílí se na tvorbě energie tím, že podporuje transport cukrů do buněk a zlepšuje využití kyslíku v buňkách a tkáních. Energie, která se v buňkách tvoří, je nezbytná pro jakýkoliv pohyb a výkon. Proto má organismus při zvýšené fyzické námaze větší požadavky na hořčík. Zdraví a vitalita jednotlivých buněk se pak promítá do celkového zdraví a kondice našeho těla.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Hořčík je minerál, který má za úkol svalovou relaxaci, a to jak hladké, tak kosterní svaloviny. Při jeho nedostatku, nebo zvýšené potřebě organismu mohou vznikat svalové křeče, bolesti hlavy či migrény, poruchy trávení i srdeční potíže. Je vědecky dokázáno, že při stresu má tělo zvýšené nároky na hořčík.

Kdy mívá tělo nedostatek hořčíku?

  • při celkové únavě a vyčerpání těla, poruchách spánku (stresu)
  • při zvýšené fyzické námaze
  • máme-li křeče v lýtkách, tik v očním víčku, bolesti hlavy nebo migrény
  • v těhotenství (zvětšující se děloha má vyšší požadavky na hořčík)

Jak vybrat ten správný hořčík?

Na trhu je celá škála přípravků obsahujících hořčík. Buď samotný, nebo v kombinaci s dalšími minerály. Je důležité dobře vybírat a sledovat složení. Základem dobrého účinku je užívání takové formy hořčíku, která je dobře biologicky dostupná. Biologická dostupnost nám udává, kolik procent dané látky je tělem využito. Aby mohl být hořčík dobře využit, musí projít přes stěnu tenkého střeva do krve a z krve zase k cílovým tkáním – tedy buňkám toho konkrétního orgánu přes buněčnou stěnu dovnitř buňky. Pak teprve může plnit svou funkci a účastnit se metabolických pochodů v těle.

Hořčík se nachází v anorganické i organické formě. Dobrou biologickou dostupnost má forma organická.

Organické formy hořčíku

  • Magnesia phosphorica 9 C – pouze na lékařský předpis. Dávkování 2−3x denně 5 granulí pod jazyk.
  • Magnesium phosphoricum – Schüsslerova sůl č.7, která velmi dobře proniká do buněk. Po nasycení buněk touto solí je organismus schopen lépe využít a vstřebat hořčík z potravy. Dávkování 2−3 tablety ráno a 2−3 večer pod jazyk nebo rozpustit do vody.
  • Magnesium 300+ je v kombinaci s dalšími vitamíny skupiny B, E a selenem. Dávkování: 2 tablety ráno a 2 večer zapít sklenicí vody.


Hořčík ve stravě

Velké množství hořčíku obsahují dýňová semínka a dýňový olej, dále zelenina a ovoce (hlavně datle, banány a meruňky), celá zrna a celozrnná mouka, ryby, hovězí maso a ořechy. Při nedostatku hořčíku a nebo v těhotenství doporučuji 1 polévkovou lžíci dýňového oleje denně přímo do pusy, dobře zapít nejlépe teplou vodou nebo čajem. Dýňovým olejem je možné mazat rostoucí těhotenské bříško i bolavá lýtka.

Můj tip na iontový nápoj při sportu

Při sportování dochází ke ztrátám minerálů pocením přes kůži. Také svalové buňky mají větší požadavky na přísun energie, a tedy na spotřebu hořčíku.

Svým synům i manželovi rozpouštím na trénink do lahve s vodou Schüsslerovy soli v kombinaci s homeopatiky. Nejčastěji používám sůl č. 7 - Magnesium phosphoricum, č. 3 - Ferrum phosphoricum (podporuje krvetvorbu a imunitu) a č. 5 - Kalium phosphoricum (prevence fyzického, emočního i duševního vyčerpání). K tomu Arnica 9 C na podporu regenerace svalů a prevenci svalových bolestí po cvičení. Pokud je riziko dehydratace (sportování na slunci nebo v horku, nadměrné pocení při cvičení), přidám lék China 9 C, který zajistí dobrou distribuci tekutin v těle a nedovolí buňkám dojít do extrému, tedy dehydrataci.

Dávkování: od každé soli 3 tablety + 5 granulí Arnica 9 C a 5 garnulí China 9 C rozpustit v lahvi s vodou a popíjet během sportovní aktivity i po ní. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.10.2021 16:14

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze