Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Zkřížené potravinové alergie

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Někteří z vás o zkřížené potravinové alergii již slyšeli, některé možná překvapí. Tento druh alergie se týká pacientů, kteří mají problémy s pylovou alergií. Existují totiž potraviny, jež mají podobnou strukturu bílkoviny jako pyly některých rostlin. Takové potraviny pak mohou alergii na pyly potencovat, tedy zhoršovat. 

Ilustrační foto

Nejlepším příkladem je pyl břízy. S ní zkřížené jsou následující potraviny: jablko, brambory, mrkev, celer, banán, rajče, hrášek, třešně, broskev, meruňka, hruška, švestka, maliny, koření, kaštany, lískové ořechy. To znamená, že by všichni „jarní alergici“ měli v době, kdy bříza kvete – to je někdy už na konci února, uvedené potraviny z jídelníčku vyloučit. Pokud to opravdu udělají, bude mít jejich jarní alergie mnohem lehčí průběh.

Pyl břízy je prvním jarním alergenem, proto se mi v praxi osvědčilo nezařazovat v předjaří mezi první příkrmy mrkev, jablko, banán, brambor ani hrušku. Jakmile bříza odkvete, mohou se oblíbené potraviny do jídelníčku zařadit.

Zkřížené alergie se ale netýkají jen pylů. Příkladem je celer, který je velmi častým potravinovým alergenem. Zkřížené potraviny jsou v tomto případě často používané bylinky – fenykl, pepř, anýz, kmín, koriandr, kopr, kerblík, andělika, bazalka, majoránka, oregano. To opět znamená, že by ten, kdo má s celerem problém, neměl uvedené koření používat. V tomto případě je alergie celoroční.

Dalším velmi častým typem pylových alergií je alergie na trávy. Potraviny, které alergické potíže zhoršují, jsou v tomto případě rajčata, hrášek, cereálie, sója, pažitka, vermut a hlavně pšenice. Proto je v době, kdy kvetou trávy (květen, červen), třeba dodržovat dietu bez pšeničné mouky.

Nejlepším důkazem toho, že zkřížené alergie opravdu existují, jsou získané zkušenosti. Pacientů s alergií na trávy nebo břízu je celá řada, a tak nebude těžké si uvedené rady ověřit v praxi. U mých klientů fungují dokonale.

Souhrnný seznam zkřížených alergií

  • bříza - jablko, brambory, mrkev, celer, banán, rajče, hrášek, třešně, broskev, meruňka, hruška, švestka, maliny, koření, kaštany, lískové ořechy
  • pelyněk - celer, mrkev, paprika, estragon, petržel; pozor na heřmánek, med, vermut
  • bojínek luční - rajčata, hrášek, pšenice, cereálie, sója, pažitka, vermut
  • ambrosie - meloun, okurka, banán
  • latex - banán, avokádo, meloun, kiwi, špenát
  • celer - fenykl, pepř, anýz, kmín, koriandr, kopr, kerblík, andělika, bazalka, majoránka, oregano
  • arašídy - sója, hrách, fazole, arabská guma
  • lískový ořech - ořechy pistáciové, vlašské, kokos, žito, sezam 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.7.2021 00:14

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze