Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Sváteční dort - Den otců

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Důvodů k oslavě je po celý rok mnoho – narozeniny, úspěšně završené zkouškové období nebo například blížící se Den otců. Tento svátek má sice své kořeny v Americe, kdy Sonora S. Doddová chtěla ocenit úsilí svého ovdovělého tatínka při výchově pěti dětí, ale oslavuje se už i u nás. Vždyť i tatínkové si zaslouží mít svůj den! 

Ilustrační foto
Zdroj: Andrea Dovalová

I když se mnozí z nich sladkému s poznámkou „ať zůstane dětem“ vyhýbají, čokoládový dort s osvěžujícím krémem upečený „jen“ pro ně je zajisté potěší. O to víc, když s přípravou pomohou i děti.

Potřebujeme:

Těsto:

 • 2 hrníčky špaldové mouky – jemně mleté,
 • ¾ hrníčku třtinového cukru (nebo sušené třtinové šťávy),
 • hrst ořechů, hrst lněného semínka a hrníček vody (rozmixujeme, můžeme přidat i kousek jablíčka nebo banánu),
 • kakao (hodně! – klidně i hrníček),
 • 1 dl oleje,
 • 1 kypřící prášek,
 • 1 čajovou lžičku sody,
 • špetku soli.

Náplň:

 • rybízová (ostružinová, malinová…) marmeláda,
 • 1 pudinkový prášek Matcha (nebo vanilkový a trochu čajového prášku Matcha),
 • 250 ml vanilkového mléka (může být rostlinné),
 • asi 100 g másla,
 • cukr podle chuti (raději méně),
 • pomerančový éterický olej (přírodní, kvalitní, vhodný ke konzumaci)

Poleva:

 • hořká čokoláda,
 • 1 polévková lžíce kokosového oleje,
 • mátové lístky a jahody na ozdobu.

Postup:

Smícháme nejdřív suché ingredience a pak přidáme mokré. Těsto pečeme v dortové formě. Když je korpus upečený, necháme ho chladit a mezitím si připravíme krém. Uvaříme pudink z prášku a mléka (pokud je mléko slazené, nepřidáváme cukr) a necháme chladit. Našleháme máslo s cukrem, můžeme přidat pomerančový olej. Spojíme pudink s máslovým krémem.

Vychladlý dort překrojíme dvakrát. Na spodní část dáme třetinu krému, na spodní stranu druhé části namažeme marmeládu, přiložíme na vrstvu krému na první části. Stejně postupujeme i s poslední částí korpusu. Pokud zůstala ještě troška krému, můžeme ji namazat na vrch dortu i na jeho boky. Poté dort ozdobíme čokoládou rozpuštěnou ve vodní lázni. Na závěr přidáme mátové lístky a jahody.

Tip: Tento dort je vhodný při alergii na vaječný bílek. Pokud nahradíte máslo v krému kokosovým olejem, bude vhodné i při intoleranci laktózy, alergii na mléko i pro vegany.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.7.2022 11:33

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze