Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Kopretina řimbaba pro dobré trávení a proti migréně

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V červnu je nejaktivnějším orgánem těla tenké střevo, které je součástí trávicího systému a vstupní branou těla pro přijetí živin z potravy, které třídí a předává dalším orgánům. Slabost tenkého střeva se projevuje zažívacími potížemi, plísňovými onemocněními – přemnoženými kvasinkami (pomůže vynechat veškerý cukr), bolestmi bederní páteře, ale i plochými nohami. V horní části tenkého střeva je dvanácterník, který je úzce energeticky propojen s bederní páteří - častou potíží bývá bolest v bedrech po opakovém pití kávy s mlékem a cukrem, nebo se mohou naopak objevit zažívací potíže způsobené přetíženou bederní páteří. 

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Nejvíce tenké střevo přetěžuje psychický stres, projevující se „staženým hrudníkem“, mělkým nedostatečným dýcháním, proto pomáhá naučit se správně hluboce dýchat i do břicha, dechová cvičení, zpěv a jóga. Důležitá je také pestrá strava a pravidelný režim i v jídle, nejlépe nejíst večer po 17. hodině.

Podle Patakyových bývají lidé s nemocným tenkým střevem na sebe příliš přísní a kritičtí, pomáhá sebepřijetí, třikrát si nahlas opakovat: „Jsem, jaký jsem a mám se rád.“

Z bylin našemu trávení prospívají: jitrocel, heřmánek, třezalka, čekanka, česnek, bazalka, kopr, dobromysl - oregano, koriandr, pelyněk, fenykl, hořčice, kurkuma, kmín, máta, meduňka, měsíček, ostružina, pampeliška, rozmarýna, vavřín - bobkový list, řebříček, řepík, řimbaba, sporýš, šalvěj, tymián, mateřídouška, yzop a zeměžluč.

Z éterických olejů: levandule, máta, meduňka, anýz, fenykl, kopr, bazalka, řebříček, heřmánek, dobromysl - oregano, koriandr, vavřín, yzop, tymián.

Kopretina řimbaba

Jedná se o silně aromatickou a hořkou vytrvalou bylinu dorůstající asi 1 metr výšky. Její květy připomínají heřmánek, její vůně chryzantému, roste planě a také se pěstují její různé varianty v zahradách jako ozdobné rostliny. Jako prastará léčivka se vždy používala proti horečkám a bolení hlavy, znali ji Keltové i Indiáni a používá se většinou ve formě tinktury. Hildegarda ji už ve středověku doporučovala při křečích v břiše na trávení i pro usnadnění porodu u žen. Protože se účinné látky z řimbaby rozpouštějí v tuku či alkoholu lépe než ve vodě, vařila se také v mléce jako polévka, nebo louhovala ve víně. V Anglii jedí lidé s migrénou hořké listy řimbaby na chlebu s máslem.

Kvetoucí nať řimbaby obsahuje vonnou silici, flavonoidy, hořčiny a třísloviny a další látky. Je to účinný prostředek proti horečce, migréně a bolestem hlavy, rozšiřuje cévy a stimuluje žaludek, podporuje trávení, tlumí křeče a napětí při menstruačních bolestech, zklidňuje nervy, podporuje činnost jater a menstruaci u žen, působí protizánětlivě a zlepšuje prokrvení mozku. Ženám pomáhá při porodu a v šestinedělí k rekonvalescenci dělohy. Také lze využít jako kloktadlo a v homeopatii pomáhá při Crohnově nemoci střev. Zevně jako obklad pomáhá při bolestech břicha a kloubů.

Nejúčinnější léčebnou formou u řimbaby je lihová tinktura. Také se používá ve formě prášku ze sušené byliny nebo čaje. Není vhodná pro dlouhodobé podávání, v těhotenství a při kojení. V těchto případech lze použít jen v homeopatické formě. Řimbaba je u nás málo známým lékem, ale dokáže často pomoci tam, kde selhává jiná léčba, například při léčbě ušních zánětů.

Recepty pro zdraví

  • Tinktura z řimbaby při bolestech hlavy, migréně a při ušních zánětech: Při nástupu migrény nakapeme 5–10 kapek do lžíce vody a vypijeme každou půlhodinu. Po záchvatu v léčbě pokračujeme 3× denně, podáváme 10–15 kapek. Do půl roku léčby většinou migrény vymizí. Nepoužíváme v těhotenství a při kojení. Při zánětu středního ucha nakapeme tinkturu na vatový tampón, který opatrně vsuneme do postiženého ucha, nebo použijeme čerstvý list řimbaby a ponecháme do odeznění bolesti. Při bolestech hlavy vyvolaných velkou psychickou námahou smícháme tyto tinktury do směsi: tinktura z řimbaby (50 %) + tinktura z levandule (30 %) + tinktura z kozlíku lékařského (20 %). Podává se 20 kapek směsi 3× po sobě po 15 minutách a bolest hlavy většinou ustane.
  • Řimbabový balzám pro masáž břicha na křečovité bolesti při menstruaci, střevních potížích a k ulehčení porodu: v létě sklidíme vršky čerstvé kvetoucí nati řimbaby – asi 2 hrsti, pokrájíme na kousky a vložíme do zavařovací sklenice se šroubovacím víčkem. Zalijeme kvalitním olivovým olejem asi 100ml a uzavřené v temnu necháme louhovat 2 – 3 týdny. Potom olej i s bylinou zvolna zahřejeme – nesmí se vařit, po vychladnutí scedíme a vymačkáme přes plátýnko do skleněné laboratorní kádinky a přidáme včelí vosk – asi 1 desetinu obsahu oleje tj. 10ml. Ve vodní lázni opět zahříváme olej s voskem tak dlouho, až se vosk rozpustí. Nalijeme do kelímků a popíšeme názvem, datem a uchováváme v lednici. Mastí si masírujeme břicho při všech výše uvedených křečových bolestech, účinné látky se vstřebají pokožkou rychleji, než kdybychom užívali kapky vnitřně.

Pro zdraví duše

Řimbaba: Když nás často bolívá hlava, nutí nás bolest, abychom si udělali inventuru ve své hlavě a vyhodili to, co nejsme schopni ovlivnit, bolest vypovídá o našem zahlcení povinnostmi a snahami. Měj se ráda a ponechej více volnosti a prostoru k chybám i radostem také druhým.

Pro maminky a děti

Řimbaba ani jí podobný řebříček nejsou vhodným lékem v těhotenství a při kojení ani pro malé děti. V těhotenství a při kojení se smí řebříček užívat jen v malých dávkách – ne více než 125 ml čaje nebo 15 kapek tinktury denně nebo jako homeopatikum. Jinak je řebříček i řimbaba velkým pomocníkem na ženské potíže a bolení hlavy. Řimbaba se nesmí v těhotenství až do termínu porodu, pro usnadnění porodu lze použít homeopatikum po dohodě s homeopatem.

Jak pěstovat kopretinu řimbabu?

Kopretina řimbaba se pěstuje v zahradách v různých kultivarech, zářivě světle zelenými nebo tmavě zelenými listy, roste v každé půdě a sama se vysévá kolem. Lze pěstovat dobře i v nádobách na okně či na balkóně. Na jaře, když ještě nic nekvete, už na květinovém záhoně září jasnou zelení řimbabové listy. V létě kvete bohatě a dlouho bílo-žlutými kvítky, připomínajícími heřmánek, které lze použít do suchých kytic. Na podzim ji ořežeme, aby vytvořila hustý keřík, na jaře zase znovu obrazí. Lístky řimbaby sklízíme po celý rok podle potřeby, ale s jejich konzumací si počínáme velmi opatrně, jejich hořkost nám ostatně předávkování ani nedovolí...

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz
Nově o bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu „MaMa Mia“ na vlnách internetového rádia: http://www.vysilameprovas.cz/porady/ 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 19:16

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze