Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jak na sinusitidy u koní – jde to i bez antibiotik!

Autor: MVDr. Pavlína Bubeníková Roudná

To, že na homeopatii něco je a že dokonce funguje, už přijímají mnohé maminky malých dětí. Homeopatie už přesvědčila i nemálo chovatelů malých zvířat, ale přesvědčit naprosto specifickou skupinu chovatelů – „koňáky“ – to chce už pořádný kalibr argumentů…

Ilustrační foto
Zdroj: Kateřina Janů

Mně se to podařilo, a to hned u dvou případů.

Prvním byl krásný osmiletý strakatý valach, který velmi miloval svou paničku. Valášek byl se svou paničkou na 14denním letním táboře pro děti a byl tedy vystaven jinému stádu a jinému prostředí, než na jaké byl doposud zvyklý. Necelý týden po návratu z tábora však začal koník kašlat. Majitelka jej léčila průduškovým čajem, ale ani po 10 dnech nedošlo ke zlepšení, ba naopak.

Když jsem přijela, koník vypadal jako hromádka neštěstí, kašlal, nípal se v hromadě sena, z nozder mu šel žlutobílý výtok, teplotu sice neměl, ale bylo vidět, jak mu není dobře. Když mu na chvilku odešla majitelka z dohledu, vypadal jako ztracené děcko.

Klinické vyšetření prokázalo mírnou bronchitidu a hlavně oboustranně ucpané paranasální dutiny, takže to vlastně byla taková koňská paralela s mužskou „rýmičkou“, o které se rádo vtipkuje.

Můj původní plán nasadit perorální antibiotika a k tomu nějaké kuličky zhatila finanční situace majitelky, která na léčbu koníka mohla vynaložit jen několik set korun. Otevřel se tak prostor homeopatii.

Namíchala jsem tedy koktejl, nasadila jsem v první řadě Pulsatillu 15 C na žlutobílý výtok a navíc koník odpovídal jejímu obrazu, dále Hydrastis canadensis 15 C – otevírač kanálů, Kalium bichromicum 15 C, Drosera 15 C, Pyrogenium 15 C, Echinacea purpurea 9 C, Allium cepa 15 C a Oscillococcinum 3x denně. Majitelka se na mě dívala značně podezíravě, co že jí to pro koně dávám, ale vzhledem k tomu, že neměla na vybranou, asi byla ráda i za kuličky. Doporučila jsem ještě zvlhčovat vzduch a podávat sirup proti kašli.

Podle dohody mi majitelka za 2 dny volala, jak se vede koníkovi, a dozvěděla jsem se, že: „Ty vaše kuličky vůbec nefungují, z koně lítá hrozná rýma, ale už je mu líp.“ Dalo mi docela práci jí vysvětlit, že právě toto bylo cílem, použila jsem přirovnání k léčbě lidí se zánětem dutin, kdy se rovněž snažíme zatuhlou rýmu ztekutit, aby se konečně spustila a dala se vysmrkat. Na koníka jsem se přijela za několik dní podívat a přivítal mě veselý koníček, který mi stále ještě lehce usoplený zvědavě lustroval kapsy, v nichž cítil pamlsky.

Po několika měsících jsem byla ve stejné stáji se podívat na jiného koníka s podezřením na dušnost. Majitelka se mě téměř ve dveřích, aniž bych koníka stihla zahlédnout, hned ptala: „A nešlo by mu dát zase ty kuličky jako tomu strakatému?“

Druhým případem přesvědčeného chovatele koní byl majitel malebného ranče, typický kovboj středního věku. Bylo to koncem léta, na ranči bylo v tu dobu 12 koní a přivezla se nová kobylka. Souběžně k tomu většina stáda promokla při hromadné vyjížďce, když je zastihla nepříjemná bouřka.

Za několik dní začala většina koní kašlat, pravděpodobně právě po prochladnutí, možná se k tomu přidala i nějaká virová infekce, kdy zdrojem mohlo být nové zvíře ve stádě. Když mi z ranče zoufale volali, že jim kašle skoro celé stádo, byla jsem právě na dovolené. Doporučila jsem jim podat všem koním Oscillococcinum, na suchý kašel dávat Drosetux sirup, pokud začne být vlhký či střídavý, tak Stodal sirup, k tomu samozřejmě průduškový čaj.

Za několik dní mi opět volali, že většina stáda je již v pořádku, jen dva koníci stále kašlou a teče jim z nozder. Přijela jsem se na ně podívat. Prvním pacientem byl desetiletý hnědák quarter horse, který při vyšetření příliš nespolupracoval, vztekal se, teplotu neměl, poslechově měl v plicním poli lehký nález a hlavně měl těžkou sinusitidu, horší na levé straně, výtok z nozder měl tuhý, žlutozelený, na okraji nozder mu ulpívaly krusty.

Tento koník dostal koktejl s tímto složením: Dulcamara 15 C, Pyrogenium 15 C, Hepar sulfuris calcareum 5 C, Mercurius solubilis 15 C, Hydrastis canadensis 15 C, Allium cepa 15 C, Kalium bichromicum 15 C, Echinacea purpurea 9 C a Oscillococcinum.

Druhým pacientem byl čtrnáctiletý arábek. Příznaky měl dost podobné, teplotu rovněž neměl, výtok měl spíše žlutavý, nebyl při vyšetřování tak podrážděný, ale jako typický představitel svého plemene poněkud plachý a nedůvěřivý k cizím lidem. Ve výtoku měl i nitky krve a kompresí průdušnice se podařilo vyvolat kašlací reflex. Dostal v základu podobný koktejl, jen trochu upravený na míru: Dulcamara 15 C, Hydrastis canadensis 15 C, Pyrogenium 15 C, Allium cepa 15 C, Kalium bichromicum 15 C, Echinacea purpurea 9 C, Silicea 9 C, Ferrum phosphoricum 9 C a rovněž Oscillococcinum.

Oba koníci měli každý svou směs namíchanou do zavařovací sklenice s trochou vodky jako konzervačního prostředku a měli ji užívat týden 3x denně.

Majitel ranče se zpočátku nedůvěřivě a značně skepticky díval na kuličky, jak jsem je předávala majitelkám koní, které byly homeopatii otevřené. Ptal se mě, zda nedostanou nějaká antibiotika. Domluvili jsme se, že mi za dva dny zavolají, jak se koníkům daří, a když bude potřeba, tak přidáme i ta antibiotika.

Všechna čest kuličkám, zafungovaly bezvadně. Za dva dny mi volal sám majitel ranče a s úžasem mi sdělil: „Doktorko, nechtěl jsem vám věřit, ale z koní tečou soplance jako opratě až k zemi, to bych do těch „antiperlí“ vůbec neřekl.“

Za týden byly koníci v pohodě a od té doby i na tomto ranči používáme vedle konvenční medicíny i tu alternativní.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Pavlína Bubeníková Roudná

Autor: MVDr. Pavlína Bubeníková Roudnáveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.10.2022 04:23

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze