Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Homeopatická léčba spánkových poruch u novorozenců, kojenců i maminek

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

Po porodu velmi často dochází k tomu, že žena, která musí v noci opakovaně vstávat k dítěti a je často nevyspaná, je pochopitelně velmi unavená, podrážděná a když si už pak může i odpočinout, špatně usíná. Tyto problémy se týkají téměř všech maminek novorozenců a kojenců. U dětí můžeme také ovlivnit nejrůznější problémy se spánkem nebo usínáním. Musíme ale přesně vědět, jak se dítě v tuto dobu chová, co vyžaduje, čím se uklidní, jaký má režim.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Situaci u maminek pomůže velmi dobře zvládnout lék Cocculus indicus 9 C. Je vhodné ho brát opakovaně během dne (v dávce 5 granulí), když se objeví únava, a nebo před spaním, pokud nemůže matka usnout. Tento lék pochopitelně nenahradí nedospané hodiny, ale matky se po něm necítí tak vyčerpané, obluzené, nervózní a péči o dítě zvládají snadněji.

Dítě, které usíná na rukou a budí se při ukládání do postýlky, potřebuje lék Borax 9 C - 5 granulí večer před spaním. Tomuto dítěti vadí změna polohy z vertikální do horizontální, také se často budí i za 2-3 minuty po usnutí, vadí hluk (například mixér, vysavač, bouřka) a když jsou větší, mají většinou problémy s chůzí ze schodů a bojí se výšek.

Jiný lék potřebuje dítě, které špatně spí, když je rozrušené velkým množstvím zážitků a lidí, například po návštěvě. Je neklidné, velmi zvědavé, vyruší ho každá maličkost. V této situaci pomůže lék Coffea cruda 9 C - 5 granulí před spaním (pomůže i při potížích s usínáním přes den).

Jestliže je dítě velmi vnímavé ke změnám prostředí i režimu, a je citlivé na chlad, potřebuje lék Arsenicum album 9 C. Jsou to děti, které se budí často kolem 1 hodiny ráno, přes den vyžadují svůj režim a své rituály. Větší dítě si potrpí na své hračky, které nechce půjčovat. Pokud takovému dítěti neumožníme, aby chodilo spát v pravidelnou dobu, bude velmi neklidné, nespokojené a ukřičené.

Jsou i další typy dětí, které nespí z jiného důvodu. Například dítě, kterému pomůže Sulfur 9 C, nesnáší horko, neustále se odkopává, když je více oblečené, je neklidné, protivné, potí se a křičí. Rodiče si často myslí, že dítě musí mít tzv. nohy v teple - to platí pro dítě zimomřivé, ale dítě horkokrevné zpravidla vyžaduje holé šlapky. Pokud ho rodiče navlékají a na noc kvůli odkopávání zakoupí spací pytel, neumožní dítěti odvádět teplo přes nožky. Takové dítě špatně usíná a spí, je neklidné, protože nemá volné a nahé nožičky a po přehřívání začne být často nemocné. Větší děti tohoto typu si vyzouvají doma papučky a ponožky a nejraději běhají bosy po kachličkách.

Každé dítě je jiné a tak si nemůžeme myslet, že to co je dobré pro dítě typu Arsenicum album, bude stejně dobré pro dítě typu Sulfur. Musíme se dobře naučit, co dítě vyžaduje a jak to dává najevo. Dobrým pomocníkem kromě homeopatie může být i velmi hezky napsaná kniha „Co říkají děti, než se naučí mluvit“ (autoři P.C.Holinger a K.Donerová).

Jiný problém má dítě, které je velmi žíznivé, pije hodně přes den, ale tekutiny vyžaduje i v noci. Toto dítě je schopno v noci vypít až 3 lahve čaje. Pomůže lék Silicea 9 C večer před spaním a v noci rozpuštěný v čaji. Děti typu Silicea bývají také často nemocné, trpí na záněty slzného kanálku a někdy i záněty středního ucha. Lék posiluje i imunitní systém a podporuje tvorbu protilátek.

Jestliže vaše dítě má v noci hlad a potřebuje jíst, pomůže mu lék Lycopodium. V novorozeneckém období mají tyto děti většinou problémy s přibýváním na váze, při pití se rychle unaví a jí často v menším množství. Také trpí hodně na větry. V pozdější věku jsou velmi vybíravé v jídle a jí zásadně jen jídla, která mají oblíbená. Kvůli jídlu se dokážou v noci budit třeba i do 3 let věku.

Pokud je dítě hodně fixované na matku a nemůže bez ní usnout, potřebuje lék Pulsatilla 15 C. Jedná se o dítě velmi mazlivé, které se vždy zlepší, když ho matka nosí, hladí, nebo na něj mluví. Lék je vhodný i u větších dětí, které mají problém jít spát třeba k babičce, nebo nastoupit do školky. Pokud nemůžou být s maminkou, zpravidla poplakávají, a také bývají častěji nemocné.

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 6.12.2022 02:49

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze