Rychlé rady
Víte, že ...
Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
KUMÍN (šabrej kmínovitý, římský kmín)
Autor: Mgr. Andrea Dovalová
Římský kmín je aromatické, pikantní, zahřívací, jemně nahořklé koření. Tvarem je podobné našemu kmínu, ale má výraznější chuť.

Zdroj: Andrea Dovalová
Ajurvéda jej hojně využívá pro jeho pozitivní účinky na trávení. Římský kmín podporuje sekreci žaludečních šťáv. V tradiční indické medicíně se mu říká „džíra“. Používá se při průjmech a dalších střevních potížích. Považuje se za nejúčinnější prostředek proti nadýmání. Kumín se podává kojícím maminkám na podporu tvorby mateřského mléka. Také podporuje krvetvorbu a pročišťuje krev – ve starověku se doporučoval při anémii. Má rovněž močopudné a afrodiziakální účinky.
Římský kmín je vhodné před použitím osmažit na troše ghí, protože právě ohřátím se jeho účinky i vůně víc aktivizují. (Z vlastní zkušenosti doporučuji – římský kmín nechutná každému, ale po opražení je jeho chuť přijatelnější i pro zaryté odpůrce.)
A jak je to s účinky římského kmínu na jednotlivé dóši (konstituce)? Je velmi účinný na problémy váty a kaphy. Pitta mívá obvykle silné trávení. Při zvýšené pittě (vyrážky, záněty, překyselení, nemoci žlučníku a jater, padání vlasů, pocity frustrace, kritičnost, záchvaty vzteku, netrpělivost…) je dobré být s používáním kumínu opatrný.
Využití:
Římský kmín můžeme použít podobně jako běžný kmín. Celá semínka se používají do luštěninových jídel, polévek, jídel ze zeleniny i masa. Je součástí mnoha směsí koření.
ODVAR ze směsi římského kmínu, koriandru a fenyklu se používá při zažívacích potížích a má ochlazující účinky.
POLÉVKA: Na ghí osmahneme římský kmín, kurkumu, koriandr, sezamové a hořčičné semínko, přidáme hrst medvědího česneku a nakrájené batáty, osolíme a pak zalijeme vařící vodou. Když jsou batáty měkké, polévku rozmixujeme a podáváme. Na talíři můžeme přidat lžičku jogurtu, krutony nebo opražená semínka.
POMAZÁNKA: Na olivovém oleji osmahneme kumín a hořčičné semínko, přidáme nakrájený kousek mrkve a batátu, přisypeme červenou čočku (v sezóně i medvědí česnek). Osolíme, opepříme, přidáme kurkumu a trochu čili. Podlijeme vodou. Když je zelenina měkká, rozmixujeme a podáváme s kváskovým chlebem a ozdobené zeleninou.
TIP: Kumín kupujte jen celý, ne mletý.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích