Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

KUMÍN (šabrej kmínovitý, římský kmín)

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Římský kmín je aromatické, pikantní, zahřívací, jemně nahořklé koření. Tvarem je podobné našemu kmínu, ale má výraznější chuť.

Ilustrační foto
Zdroj: Andrea Dovalová

Ajurvéda jej hojně využívá pro jeho pozitivní účinky na trávení. Římský kmín podporuje sekreci žaludečních šťáv. V tradiční indické medicíně se mu říká „džíra“. Používá se při průjmech a dalších střevních potížích. Považuje se za nejúčinnější prostředek proti nadýmání. Kumín se podává kojícím maminkám na podporu tvorby mateřského mléka. Také podporuje krvetvorbu a pročišťuje krev – ve starověku se doporučoval při anémii. Má rovněž močopudné a afrodiziakální účinky.

Římský kmín je vhodné před použitím osmažit na troše ghí, protože právě ohřátím se jeho účinky i vůně víc aktivizují. (Z vlastní zkušenosti doporučuji – římský kmín nechutná každému, ale po opražení je jeho chuť přijatelnější i pro zaryté odpůrce.)

A jak je to s účinky římského kmínu na jednotlivé dóši (konstituce)? Je velmi účinný na problémy váty a kaphy. Pitta mívá obvykle silné trávení. Při zvýšené pittě (vyrážky, záněty, překyselení, nemoci žlučníku a jater, padání vlasů, pocity frustrace, kritičnost, záchvaty vzteku, netrpělivost…) je dobré být s používáním kumínu opatrný.

Využití:

Římský kmín můžeme použít podobně jako běžný kmín. Celá semínka se používají do luštěninových jídel, polévek, jídel ze zeleniny i masa. Je součástí mnoha směsí koření.

ODVAR ze směsi římského kmínu, koriandru a fenyklu se používá při zažívacích potížích a má ochlazující účinky.
POLÉVKA: Na ghí osmahneme římský kmín, kurkumu, koriandr, sezamové a hořčičné semínko, přidáme hrst medvědího česneku a nakrájené batáty, osolíme a pak zalijeme vařící vodou. Když jsou batáty měkké, polévku rozmixujeme a podáváme. Na talíři můžeme přidat lžičku jogurtu, krutony nebo opražená semínka.
POMAZÁNKA: Na olivovém oleji osmahneme kumín a hořčičné semínko, přidáme nakrájený kousek mrkve a batátu, přisypeme červenou čočku (v sezóně i medvědí česnek). Osolíme, opepříme, přidáme kurkumu a trochu čili. Podlijeme vodou. Když je zelenina měkká, rozmixujeme a podáváme s kváskovým chlebem a ozdobené zeleninou.

TIP: Kumín kupujte jen celý, ne mletý. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 11.8.2022 16:24

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze