Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Bršlice kozí noha – opomíjený plevel

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je vytrvalá bylina. Její listy svým tvarem připomínají kozí kopýtko. Roste na každé mezi, v zahrádkách, na stinných pasekách, vlastně téměř všude. Často ji považujeme za nežádoucí plevel a pilně ji ze záhonků vytrháváme. Přitom je tolik prospěšná. 

Ilustrační foto

Její mladé lístky mají charakteristickou, lehce kyselou chuť a aroma. Obsahuje velké množství vitaminu C, karotenoidů, železa a enzymů. V lidovém léčitelství se bršlice užívá při revmatických potížích a dně. Její název je odvozen z latinského slova podagra = dna.

Čerstvá šťáva z rozmačkaných listů příjemně mírní kloubní bolesti a podporuje hojení ran. Přikládá se také na štípance po komárech a dalším hmyzu (podobně i šťáva z lístků jitrocele). Na zanícené rány nebo hemoroidy se používá obklad namočený v nálevu z mladých listů.

Pro použití v kuchyni sbíráme mladé lístky. Můžeme je přidat do polévky, špenátu, vaječné omelety, nádivky nebo pomazánky. Nadrobno nasekanými lístky posypeme chleba s máslem. Její výrazná chuť se dá ,,zamaskovat“, pokud bršlici smícháme s dalšími zelenými natěmi (lístky pampelišek, jitrocelu a sedmikrásek, medvědím česnekem apod.). Lístky bršlice můžeme také rozmixovat do ovocného smoothie nebo odšťavnit do ovocno-zeleninového freshe.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 20.7.2019 07:41

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze