Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Čekankové léčení žlučníku

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V období jara jsou podle čínské medicíny nejaktivnějšími orgány těla žlučník v měsíci březnu a játra v měsíci dubnu. Potíže se žlučníkem se nejčastěji projevují tlakem v břiše po jídle, říháním, tlakem pod hrudní kostí. Slabost žlučníku se projevuje také bolestmi velkých kloubů ramen, kolen, kyčlí a loktů. Na emociální úrovni nás pak potkávají záchvaty hněvu, jsme podráždění, bez nálady.

Ilustrační foto

Potlačovaná zlost, hněv a agrese jsou hlavní příčinou onemocnění žlučníku. V emociální rovině nám problémy s játry, žlučníkem a zrakem může způsobit sžíravý vnitřní hněv. Je třeba v sobě tyto emoce nepotlačovat, ale vědomě přeměňovat zlost, hněv a všechny další negativní emoce na lásku. Nejlépe si nahlas třikrát zopakovat: „Zlost přeměňuji na lásku“.

Pomůžeme si posilováním žlučníku a jater vhodnou dietou bez kávy s mlékem, smažených jídel, masa a živočišných tuků a mléka. Podle zkušeností manželů Patakyových a jejich 20 let praxe léčení reflexní terapií včetně doporučením změny jídelníčku škodí jakákoliv káva s mlékem a cukrem, překyseluje organizmus a velmi škodí dvanácterníku, který pak nemůže dobře spolupracovat se žlučníkem. Potíže se projevují nejen bolestí žaludku, žlučníku, kloubů, ale i zad, také poruchami zažívání, zácpou a nadýmáním. Kdo nemůže být bez pravé kávy, může si ji dát bez mléka, cukru a sladkostí jednou za den po obědě.

V březnu dodáváme tělu hořčiny bylinami a betakaroten ze zeleniny a ovoce.

Z potravin nám zjara prospívají:

  • všechna naklíčená semínka a luštěniny
  • výhonky řeřichy
  • čerstvé šťávy z bylin - kopřiv, petržele, jitrocele i zeleného osení
  • kvašená zelenina
  • zelí

Podle J. Janči se osvědčila léčba vlaštovičníkovou homeopatickou tinkturou. Snadno dostupná je také pomoc reflexní terapií, kdy je třeba mačkat kromě plošek žlučníku a jater i reflexní plošky pro dvanácterník.

Čekanka obecná

Čekanka je vytrvalá rostlina dorůstající až 60 cm. Jako „strážkyně prašných cest“ nás zdraví blankytnou modří svých květů, které otvírá za slunného dne dopoledne o s odpolednem se opět zavírá. Roste nejen v Evropě, ale i v Africe, Americe, Asii, Austrálii a na Novém Zélandu. K léčení ji využívali již staří Egypťané, nazývali ji „cichorie“ a jedli ji jako zeleninu posilující žaludek a zlepšující trávení. Od středověku se používal čekankový pražený kořen „cikorka“ jako náhražka kávy. Podle lidového pořekadla: „Čekanka utržená na svatého Petra probudila lásku té osoby, která se jí dotkla.“

K léčení se používá kořen a nať čekanky – obsahují velké množství insulinu, třísloviny, cholin, pryskyřice, slizy, hořčiny a minerální látky. Čekanka je hořkým lékem na povzbuzení chuti a na posílení funkce jater a žlučníku a na dobré trávení. Z kořenů uskladněných na zimu vyrážejí bledé listy – čekankové puky, konzumují se jako zimní a jarní zelenina podporující chuť k jídlu a proti jarní únavě. Má ochlazující a stahující účinek.

Pro maminky a děti

V pohádkách se říká, že čekanka je zakletá nevěsta, která u cesty marně čeká na svého milého. Chcete-li dětem připravit „kávičku“ jako mají dospělí, použijte Meltu z čekankových kořenů bez kofeinu nebo si děti mohou samy vykutat ze země čekankové kořeny a z nich jim pak kávičku připravíte. Hořkost čekankových puků v salátu zmírníme sladší zálivkou například z pomerančové šťávy.

Čekanka nemá vedlejší účinky a lze ji podávat dlouhodobě. Pouze při žlučníkových kamenech a při alergii na hvězdicovité rostliny je nutná porada s lékařem.

V těhotenství a při kojení se dá pít jako náhražka kávy čekanková káva (Melta) bez kofeinu, dobré je také „Špaldové kafe“ z prodejen zdravé výživy ovšem bez mléka a cukru, hořkost pomůže zmírnit třeba sušené kokosové mléko. Cikorku si můžeme připravit sami, pokud máme čekanku na zahradě, kořeny sebrané na podzim omyjeme, usušíme a na sucho lehce opražíme na pánvi. Potom cikorku umeleme na kávomlýnku.

Recepty pro zdraví těla

  • Čaj (nálev) na podporu trávení, na posílení funkce jater a žlučníku, při cestovní zácpě a při nečisté pleti: 1 lžičku natě i s kořeny (nebo jen nať nebo jen kořen) přelijeme šálkem vroucí vody do nádoby z varného skla a necháme na sporáku mírně ohřívat těsně pod bodem varu 20 minut a pak scedíme. Pije se 2 – 3x denně 1 šálek po doušcích před jídlem.
  • Čaj (nálev) pro čistící jarní kůru: 1 díl natě čekanky + 1 díl natě pampelišky (Smetánky lékařské) + 1 díl máty, zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat 15 minut. Pijeme 2 šálky neslazeného čaje denně 2 – 3 týdny. Pro čistící účinek je potřeba pít dostatečné množství čisté vody, aby se tělo mohlo zbavovat škodlivých látek. Tato čistící kůra není vhodná pro malé děti ani pro těhotné či kojící matky.

Pro zdraví duše

Čekanka podporuje očistu a trpělivost k sobě i druhým. Abys přijal, co nejenom organismus žádá, je třeba věřit v dobro a lásce se otevřít; do zavřené láhve vodu nenaliješ.

Jak pěstovat a sbírat čekanku?

Kořen se sbírá od září do listopadu nebo na jaře. Nať čekanky se sbírá před rozkvětem rostliny v červnu. Čekanka oživí svou něžnou modří každý bylinkový záhon. Rostlinu pro léčení můžeme pěstovat ze semen, vysévaných brzy na jaře nebo na podzim, nebo čekanku přesadit z volné přírody.

Pro získání salátové zeleniny se praktikuje zimní rychlení. V druhé půlce podzimu vytáhneme opatrně rostliny ze země a odřízneme vršek rostliny na 1 cm. Ponecháme jen silné kořeny zkrácené na 20 cm. Kořeny na rychlení uskladníme vodorovně do bedýnky se suchým pískem, rašelinou nebo pilinami na chladné tmavé místo, kde nemrzne. Pro rychlení pak vybereme vždy pár kořenů, 5 – 6 jich dáme do květináče naplněného pískem, nad kořeny má být ještě 1 cm písku. Květináč zalijeme a zakryjeme obráceným květináčem nebo krabicí. Uložíme do tmavé místnosti s teplotou 10 – 15 ºC, do sklepa či kůlny, asi za 4 týdny vyrazí čekankové výhonky.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.
www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

Více o cvičení pánevního dna s Ivetou Kučerovou ve spolupráci s M.D.Staňkovou na webu: www.zivaradost.cz
Společný víkend se cvičením a bylinkami pro ženy plánujeme na 10.6. -11.6.2017.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.4.2021 06:00

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze