Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Výživa a krmení psa aneb malá úvaha nad současnými krmivy

Autor: Petra Sumeráková

Jako chovatel a kynolog se denně setkávám s majiteli štěňat i dospělých psů, kteří se stále dokola ptají - čím je nejlepší krmit? Otázka výživy psů je samozřejmě velké téma, na které není vůbec jednoduché odpovědět. Neexistuje totiž žádný univerzální předpis ani rada. Každý si musí sám vyzkoušet a promyslet, co jeho mazlíčkovi nejlépe sedne a po čem bude prospívat. 

Ilustrační foto

Nikdy jsem neměla pouze jeden vyhraněný směr - granule, vařené či syrové maso. Základním kritériem pro výběr krmiva je vždy věk, zdravotní stav, kondice a velikost zvířete. Štěňata v období růstu mají jiné nároky na stravu než například pes senior či fena po porodu.

To hlavní, co lidé řeší, je - zda kupovat granule, vařit nebo barfovat. Jelikož mohu porovnat všechny tyto metody, mám pocit, že poslední roky se stravou psů mnozí zabývají až chorobně, ještě aby ne - krmiva se stala tím, co hýbe velkým ,,byznysem“.

Za hlubokého totalismu, kdy jsme nevěděli, co slovo granule znamená, náš první pes jedl z 80% to, co konzumovala naše rodina, a ve výsledku se v plném zdraví dožil nádherných 18 let. Po roce 89 nastal postupně velký boom s granulemi a mnoha lidem jak reklama, tak i veterináři vtloukali do hlavy to, že pokud jejich pes nebude baštit granule, tak do konce týdne zemře - myšleno s nadsázkou :-), ale opravdu to takový dojem budilo.

V posledních letech, kdy už je fabrika na granule na každém rohu a trh je přesycený, to zkrátka chtělo něco nového, nějakou novou módní vlnu a tak se zrodil BARF - a to sice dle fandů tohoto krmení to nejlepší a nejpřirozenější, co můžete svému psu poskytnout, protože každý pes je šelma a tudíž syrové maso je pro něj to nejlepší. No nevím, co mají dnešní vysoce domestikovaní a po mnoho let v postelích rozmazlovaní jorkšírci nebo třeba buldočci společného s vlky, ale budiž.

A tak se aktuálně kromě široké nabídky granulí rozrůstají firmy, které vám dovezou domů všechny druhy syrového masa, na které si jen vzpomenete. A majitelé psů se opravdu nenudí, neboť doma zkoumají a váží tu nejlépe vyváženou krmnou dávku, kterou skládají z masa, zeleniny a ovoce a případně různých potravinových doplňků, mají zavařené kalkulačky a jsou schopni celé hodiny řešit to, jestli je ten a ten poměr surovin správný a hlavně vyvážený.

Přátelé, zamysleme se trochu, kdo z vás si takto váží a kontroluje a přemýšlí o krmné dávce pro sebe nebo své děti??? Už vidím, jak maminky ráno rovnají dětem svačinku do krabičky a přemýšlejí, jestli mají dát půlku nebo třetinu jablka a zda k tomu ještě přidat třeba pomeranč nebo naopak banán??? Asi ne, že?

Neříkám, že je špatné nad krmením přemýšlet - to opravdu ne!!! Je to velice zásadní věc, ale prosím, uvažujme všichni logicky, zbytečně moc vše nedramatizujme a hlavně nepodléhejme módním vlnám a reklamám, které na nás útočí. To, že vaše sousedka krmí svého bernského salašnického psa syrovým masem a tuze jí to vyhovuje, vůbec neznamená, že to bude vyhovavat i vaší čivavě!

To samé platí o značkách a složení granulí - neplatí, že ten nejdražší pytel je automaticky ten nejlepší, v případě granulí stačí jen umět číst! A podívat se tak na složení - pokud tam nenajdete ani procentuální vyčíslení masa, tak od toho pytle utíkejte. Mnoho značek nám v krásných a barevných pytlích nabízí v podstatě jen předražený šrot, který maso neviděl ani z rychlíku.

Takže přemýšlejme, čtěme a naslouchejme svému psu a dle toho se sami rozhodněme, jaký způsob krmení nám bude vyhovovat nejlépe.
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Petra Sumeráková

Autor: Petra Sumerákovákynolog, www.imperial-bohemia.wbs.cz

Homeopatii jsem začala používat na samém počátku hlavně v chovatelství a kynologii a poslední rok s ní zachraňuji i mého tatínka, kterému lékaři na JIP dávali maximálně několik hodin života. Právě tento zázrak mne ještě více přesvědčil o síle, kterou homeopatie má, často chodím na konzultace a pro rady k MVDr. Mirce Menclové a stále dokola objevujeme další a další ,,elixíry života". Ráda bych přinesla inspiraci a rady čtenářům. Věřím, že má více než 13ti-letá "laická" homeopatická praxe pro ně bude přínosem.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 23.4.2021 03:53

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze