Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Výživa a krmení psa aneb malá úvaha nad současnými krmivy

Autor: Petra Sumeráková

Jako chovatel a kynolog se denně setkávám s majiteli štěňat i dospělých psů, kteří se stále dokola ptají - čím je nejlepší krmit? Otázka výživy psů je samozřejmě velké téma, na které není vůbec jednoduché odpovědět. Neexistuje totiž žádný univerzální předpis ani rada. Každý si musí sám vyzkoušet a promyslet, co jeho mazlíčkovi nejlépe sedne a po čem bude prospívat. 

Ilustrační foto

Nikdy jsem neměla pouze jeden vyhraněný směr - granule, vařené či syrové maso. Základním kritériem pro výběr krmiva je vždy věk, zdravotní stav, kondice a velikost zvířete. Štěňata v období růstu mají jiné nároky na stravu než například pes senior či fena po porodu.

To hlavní, co lidé řeší, je - zda kupovat granule, vařit nebo barfovat. Jelikož mohu porovnat všechny tyto metody, mám pocit, že poslední roky se stravou psů mnozí zabývají až chorobně, ještě aby ne - krmiva se stala tím, co hýbe velkým ,,byznysem“.

Za hlubokého totalismu, kdy jsme nevěděli, co slovo granule znamená, náš první pes jedl z 80% to, co konzumovala naše rodina, a ve výsledku se v plném zdraví dožil nádherných 18 let. Po roce 89 nastal postupně velký boom s granulemi a mnoha lidem jak reklama, tak i veterináři vtloukali do hlavy to, že pokud jejich pes nebude baštit granule, tak do konce týdne zemře - myšleno s nadsázkou :-), ale opravdu to takový dojem budilo.

V posledních letech, kdy už je fabrika na granule na každém rohu a trh je přesycený, to zkrátka chtělo něco nového, nějakou novou módní vlnu a tak se zrodil BARF - a to sice dle fandů tohoto krmení to nejlepší a nejpřirozenější, co můžete svému psu poskytnout, protože každý pes je šelma a tudíž syrové maso je pro něj to nejlepší. No nevím, co mají dnešní vysoce domestikovaní a po mnoho let v postelích rozmazlovaní jorkšírci nebo třeba buldočci společného s vlky, ale budiž.

A tak se aktuálně kromě široké nabídky granulí rozrůstají firmy, které vám dovezou domů všechny druhy syrového masa, na které si jen vzpomenete. A majitelé psů se opravdu nenudí, neboť doma zkoumají a váží tu nejlépe vyváženou krmnou dávku, kterou skládají z masa, zeleniny a ovoce a případně různých potravinových doplňků, mají zavařené kalkulačky a jsou schopni celé hodiny řešit to, jestli je ten a ten poměr surovin správný a hlavně vyvážený.

Přátelé, zamysleme se trochu, kdo z vás si takto váží a kontroluje a přemýšlí o krmné dávce pro sebe nebo své děti??? Už vidím, jak maminky ráno rovnají dětem svačinku do krabičky a přemýšlejí, jestli mají dát půlku nebo třetinu jablka a zda k tomu ještě přidat třeba pomeranč nebo naopak banán??? Asi ne, že?

Neříkám, že je špatné nad krmením přemýšlet - to opravdu ne!!! Je to velice zásadní věc, ale prosím, uvažujme všichni logicky, zbytečně moc vše nedramatizujme a hlavně nepodléhejme módním vlnám a reklamám, které na nás útočí. To, že vaše sousedka krmí svého bernského salašnického psa syrovým masem a tuze jí to vyhovuje, vůbec neznamená, že to bude vyhovavat i vaší čivavě!

To samé platí o značkách a složení granulí - neplatí, že ten nejdražší pytel je automaticky ten nejlepší, v případě granulí stačí jen umět číst! A podívat se tak na složení - pokud tam nenajdete ani procentuální vyčíslení masa, tak od toho pytle utíkejte. Mnoho značek nám v krásných a barevných pytlích nabízí v podstatě jen předražený šrot, který maso neviděl ani z rychlíku.

Takže přemýšlejme, čtěme a naslouchejme svému psu a dle toho se sami rozhodněme, jaký způsob krmení nám bude vyhovovat nejlépe.
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Petra Sumeráková

Autor: Petra Sumerákovákynolog, www.imperial-bohemia.wbs.cz

Homeopatii jsem začala používat na samém počátku hlavně v chovatelství a kynologii a poslední rok s ní zachraňuji i mého tatínka, kterému lékaři na JIP dávali maximálně několik hodin života. Právě tento zázrak mne ještě více přesvědčil o síle, kterou homeopatie má, často chodím na konzultace a pro rady k MVDr. Mirce Menclové a stále dokola objevujeme další a další ,,elixíry života". Ráda bych přinesla inspiraci a rady čtenářům. Věřím, že má více než 13ti-letá "laická" homeopatická praxe pro ně bude přínosem.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.10.2020 14:03

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze