Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Když ženy mají své dny...

Autor: Mgr. Ivana Ašenbrenerová

Spousta žen považuje menstruaci za svou noční můru. Menstruace je pro řadu žen nejen bolestivá, ale také emočně náročná. Většina bojuje s bolestmi, nadýmáním, častějším močením či zvýšenou tvorbou akné (a to v kterémkoliv věku). Některé ženy se na pravidelnou měsíční periodu „připravují“ třeba už týden či dva předem, a to díky premenstruačnímu syndromu. A ten může mít celou řadu příznaků, které dokážou ženě „pěkně“ znepříjemnit život.

Ilustrační foto
Zdroj: www.snezenka.org

Jak zmírnit potíže
Věděla jste, že menstruační bolest je nejběžnějším příznakem spojeným s pohlavním ústrojím, protože postihuje až 90% žen? Není to rozhodně málo, že? Bolestivá menstruace většinou není známkou nemoci, ovšem někdy mohou být menstruační křeče provázeny nevolností, zvracením, průjmem či bolestí hlavy. A to všechno dohromady přináší nepohodlí. Koho by taky bavilo být nafouklý, mrzutý, zmatený a plný výbuchů zlosti.

Podle odborníků je nejlepším „lékem“ na menstruační bolesti nasazení hormonální antikoncepce. Ovšem pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete do těla ládovat hormony, pak máte spoustu alternativních možností. Někdy stačí upravit životní styl, nasadit bylinnou léčbu, homeopatika či aplikovat akupunkturu či nejrůznější metody rehabilitace. Záleží na vás, co si zvolíte.

Myslete i na jídelníček
Máte-li bolestivou menstruaci, omezte příjem rafinovaného (bílého) cukru, protože zvyšuje vylučování vitaminu B, vápníku, hořčíku a chromu z těla a vyplavování inzulinu ze slinivky břišní, což může vyvolat snížení hladiny cukru v těle. Omezte také solení, konzumaci červeného masa (hormony v červeném mase prý přispívají k menstruačním křečím), méně pijte kávu a kofeionové nápoje, omezte mléčné výrobky a živočišné tuky. Naopak přidejte celozrnné výrobky, luštěniny a zeleninu, banány, rajčata a broskve.

Bylinky na premenstruační syndrom
Na uvolnění podbřišku (a tím pádem i zmírnění bolestí při menstruaci) je vhodný kromě bergamotu také anýz. Další bylinky, které mohou pomoci: heřmánek (zklidňuje bolest), jasmín (reguluje dělohu a pomáhá přecitlivělosti a depresi), levandule a meduňka (hodí se na bolest spojenou s bolestí hlavy), majoránka (pomáhá při nadýmání a křečích), jalovec a rozmarýn (zbavují tělo zadržované vody a otoků), šalvěj muškátová (pomáhá při bolesti a depresi). Máta zase zklidní rozbouřený žaludek a pomůže vám i od bolesti hlavy. Při poruchách menstruačního cyklu zase pomáhá cypřiš, který reguluje průchod krve cévami.

Skvělou masážní směs vyrobíte z následujících éterických olejů: Do 50 ml základního oleje přidáte ve stejném poměru bergamot, šalvěj, cypřiš a levanduli (nedoporučuji více než 5 kapek). Směsí potírejte podbřišek ve směru hodinových ručiček aspoň 2x denně. Kapičku můžete aplikovat i na obličej (ne do očí!) a dekolt. Olej můžete kapat také do teplé koupele před spaním.

Pokud je vám opravdu hodně špatně, dopřejte si klid a teplo, raději horkou sprchu než vanu (tu jen před menstruací), a odpočívejte.

Tip
Koupel proti PMS

Napusťte si plnou vanu teplé vody a přidejte do ní 2 kapky šalvěje, 3 kapky levandule, 2 kapky heřmánku římského a 2 kapky geránia. Dobře promíchejte a naložte se do vody, uvidíte, že se vám uleví.
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr.  Ivana Ašenbrenerová

Autor: Mgr. Ivana Ašenbrenerovánovinářka a publicistka

Mgr. Ivana Ašenbrenerová vystudovala Fakultu sociálních věd UK v Praze, obor rozhlasová žurnalistika. Pracovala v Mladém světě, v týdeníku Překvapení, spolupracovala s ČT i TV Premiéra (nyní Prima) a v současnosti je redaktorkou časopisu Maminka. Je spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy, autorkou knihy Co dělat, když dítě... Zajímá se o psychologii, pedagogiku, zdraví a alternativní medicínu a vše, co se týká péče o dítě. Je matkou tří synů.

Motto: "Ještě nedávno jsem všechny neduhy, které se u mě i u mých dětí objevily, léčila pouze "klasicky". Neříkám, že jsem skalní odpůrce klasické medicíny, ale na druhou stranu si myslím, že není na škodu obohatit život jinou formou a jinými cestami. Každým dnem se stává aromaterapie víc a víc součástí mého života. Už teď vím, že mi pomohla v několika pro mě významných situacích, které bych dříve řešila jinak. Myslím, že bychom my ženy měly být více ženami a využívat toho, co nám příroda nadělila - třeba s pomocí aromaterapie. A když pro nic jiného, aspoň proto, že provoněný domov je mnohem krásnější." 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.11.2021 16:55

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze