Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Hnisavá onemocnění kůže - furunkl, karbunkl a homeopatie

Autor: MUDr. Eva Kettmannová

Karbunkl, tak i furunkl s patří do skupiny onemocnění, jimž se společně říká pyodermie. Pyodermie je hnisavé onemocnění kůže nebo taky žlázek, které se v kůži nacházejí (např. chlupový míšek, potní žlázky, mazové žlázky). Příčinou je mikrobiální infekce – nejčastěji stafylokoky nebo streptokoky.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Bakterie se na lidské kůži vyskytují běžně, naše kůže není sterilní. Pokud je zdravá, představuje velmi dobrou ochrannou bariéru před mikroby. Problém nastává, pokud dojde k narušení ochranných funkcí kůže a tím i její odolnosti vůči potenciálním patogenům. Příčinou může být snížená imunita nebo chronická nemoc jako cukrovka.

Furunkl je zánětlivé ložisko, při němž zhnisá celý vlasový míšek a jeho okolí. Nebezpečné jsou furunkly v obličeji zejména na horním rtu, které při nešetrné manipulaci ohrožují postiženého přestupem bakterií přes krevní cévy (mozkové splavy) do mozgu.

Karbunkl je rozsáhlejší zánětlivé ložisko kůže a podkoží vzniklé splynutím několika blízkých furunklů (nežitů). Na povrchu vyusťuje několika otvory, z nichž vytéká hnis. Toto onemocnění kůže se hojí jizvou. V případě, že se hnis hromadí a nemůže odtékat, mluvíme o abscesu. U abscesu a komplikovanějšího průběhu karbunklu (například kvůli imunodeficitu nebo patogénům rezistentním na antibiotickou léčbu), může dojít ke komplikacím - únava, horečka až septický stav, kdy dochází k proniknutí bakterií do krevního oběhu.

 

U začínajích potíží nebo jako doplňkovou léčbu můžete využít i homeopatické léky, avšak léčbu vždy konzultujte s lékařem-homeopatem. V případě, že se objeví celkové příznaky a/nebo se vytvoří absces, je nutné neprodleně navštívit svého ošetřujícího lékaře.

Z homeopatik se na hnisavé kožní onemocnění osvědčily především:

  • Sulfur iodatum - častý prostředek na pubertální akné se zapouzdřenými těžko vřídky,
  • Hepar sulfur - typická je velká citlivost na dotek,
  • Kalium bromatum - bolestivá, namodralá ložiska, typicky na obličeji, na zádech i na hrudníku,
  • Arnica montana - modrofialově zbarvená symetrická ložiska na obličeji,
  • Nitricum acidum - pocit zapíchnuté třísky,
  • Pulsatilla - v souvislosti s hormonálními změnami,
  • Antomonium tartaricum - pokud je tendence ke tvorbě jizev.

U nejtěžších forem se osvědčily například i homeopatické léky z pavoučích jedů, jako dokumentuje i níže uvedený příběh z praxe.

Příběh z praxe

Ráda bych zde zmínila případ prezentovaný na lékařském Kongresu ECH ve Vídni 2016 lékařem-homeopatem Dr.Narayana P. Pillaiem. Pacient 32-letý diabetik s rozsáhlým hnisavým onemocněním kůže (rozsáhlý karbunkl, početné abscesy na zádech) s celkovými příznaky - septická horečka, během hospitalizace konzultoval homeopata z důvodu, že mu opakovaná antibiotická léčba nepomohla - jednalo se o staphylokoka rezistentního na antibiotickou léčbu (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus). Potíže trvaly již 40 dnů a karbunkl byl tak bolestivý, že pacient nemohl v noci spát, byl velice neklidný. Stav se progresivně zhoršoval. Lékař-homeopat podle příznaků zvolil homeopatický lék Tarentula cubensis v ředění 200CH. Dva dny od první dávky došlo k úlevě od zničujících nočních bolestí a snížila se horečka, která během dalších dnů ustoupila. Ze začátku se zvýraznilo hnisání. Za čtyři týdny se pacient kompletně vyléčil.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eva Kettmannová

Autor: MUDr. Eva Kettmannováalergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.11.2021 16:08

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze