Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Hnisavá onemocnění kůže - furunkl, karbunkl a homeopatie

Autor: MUDr. Eva Kettmannová

Karbunkl, tak i furunkl s patří do skupiny onemocnění, jimž se společně říká pyodermie. Pyodermie je hnisavé onemocnění kůže nebo taky žlázek, které se v kůži nacházejí (např. chlupový míšek, potní žlázky, mazové žlázky). Příčinou je mikrobiální infekce – nejčastěji stafylokoky nebo streptokoky.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Bakterie se na lidské kůži vyskytují běžně, naše kůže není sterilní. Pokud je zdravá, představuje velmi dobrou ochrannou bariéru před mikroby. Problém nastává, pokud dojde k narušení ochranných funkcí kůže a tím i její odolnosti vůči potenciálním patogenům. Příčinou může být snížená imunita nebo chronická nemoc jako cukrovka.

Furunkl je zánětlivé ložisko, při němž zhnisá celý vlasový míšek a jeho okolí. Nebezpečné jsou furunkly v obličeji zejména na horním rtu, které při nešetrné manipulaci ohrožují postiženého přestupem bakterií přes krevní cévy (mozkové splavy) do mozgu.

Karbunkl je rozsáhlejší zánětlivé ložisko kůže a podkoží vzniklé splynutím několika blízkých furunklů (nežitů). Na povrchu vyusťuje několika otvory, z nichž vytéká hnis. Toto onemocnění kůže se hojí jizvou. V případě, že se hnis hromadí a nemůže odtékat, mluvíme o abscesu. U abscesu a komplikovanějšího průběhu karbunklu (například kvůli imunodeficitu nebo patogénům rezistentním na antibiotickou léčbu), může dojít ke komplikacím - únava, horečka až septický stav, kdy dochází k proniknutí bakterií do krevního oběhu.

 

U začínajích potíží nebo jako doplňkovou léčbu můžete využít i homeopatické léky, avšak léčbu vždy konzultujte s lékařem-homeopatem. V případě, že se objeví celkové příznaky a/nebo se vytvoří absces, je nutné neprodleně navštívit svého ošetřujícího lékaře.

Z homeopatik se na hnisavé kožní onemocnění osvědčily především:

  • Sulfur iodatum - častý prostředek na pubertální akné se zapouzdřenými těžko vřídky,
  • Hepar sulfur - typická je velká citlivost na dotek,
  • Kalium bromatum - bolestivá, namodralá ložiska, typicky na obličeji, na zádech i na hrudníku,
  • Arnica montana - modrofialově zbarvená symetrická ložiska na obličeji,
  • Nitricum acidum - pocit zapíchnuté třísky,
  • Pulsatilla - v souvislosti s hormonálními změnami,
  • Antomonium tartaricum - pokud je tendence ke tvorbě jizev.

U nejtěžších forem se osvědčily například i homeopatické léky z pavoučích jedů, jako dokumentuje i níže uvedený příběh z praxe.

Příběh z praxe

Ráda bych zde zmínila případ prezentovaný na lékařském Kongresu ECH ve Vídni 2016 lékařem-homeopatem Dr.Narayana P. Pillaiem. Pacient 32-letý diabetik s rozsáhlým hnisavým onemocněním kůže (rozsáhlý karbunkl, početné abscesy na zádech) s celkovými příznaky - septická horečka, během hospitalizace konzultoval homeopata z důvodu, že mu opakovaná antibiotická léčba nepomohla - jednalo se o staphylokoka rezistentního na antibiotickou léčbu (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus). Potíže trvaly již 40 dnů a karbunkl byl tak bolestivý, že pacient nemohl v noci spát, byl velice neklidný. Stav se progresivně zhoršoval. Lékař-homeopat podle příznaků zvolil homeopatický lék Tarentula cubensis v ředění 200CH. Dva dny od první dávky došlo k úlevě od zničujících nočních bolestí a snížila se horečka, která během dalších dnů ustoupila. Ze začátku se zvýraznilo hnisání. Za čtyři týdny se pacient kompletně vyléčil.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eva Kettmannová

Autor: MUDr. Eva Kettmannováalergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 18.9.2020 12:47

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze