Rychlé rady
Víte, že ...
Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Brusinkové léčení ledvin
Autor: Magdaléna Dobromila Staňková
V období zimy jsou podle čínské medicíny nejaktivnějším orgánem těla ledviny, souvisejí také se stavem močového ústrojí, ale i sluchu, kostí a vlasů. Ledviny jsou sídlem strachu a moudrosti, jejich kondice ovlivňuje životní sílu, vynalézavost a rozhodnost.

Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková
Ledviny i močové ústrojí mohou lehce onemocnět od země, dopřáváme jim proto nejen teplé oblečení a dostatek tekutin, ale při potížích z prochladnutí i prohřátí zad a ledvin teplým zázvorovým obkladem. Velmi příjemná je též zahřívající koupel nohou s některými z éterických olejů prospívajícím ledvinám: cedr, jalovec, hřebíček, skořice, kardamom, borovice, smrk, zázvor, výborně pomáhá i reflexní terapie nohou. Ledviny jsou párový orgán a souvisí také s problémy v našich vztazích s okolím. Nevyřešené vztahové problémy se můžou projevit onemocněním ledvin a močových cest. Pomůže nám zklidnění a vnitřní ztišení, snaha odpustit všem i sobě a tím se osvobodit od závistí, nenávistí a všech negativních emocí.
Brusinka
Brusnice brusinka je nízký stálezelený plazivý keřík, jehož listy i plody jsou léčivé. Červené lesklé korálky brusinek zdobí lesní koberec, rostou rády na rašeliništích společně s borůvkami a vřesem. Listy i plody mají protizánětlivý a svíravý účinek, používáme je jako podpůrný lék při cukrovce a zánětech močových cest a při průjmu. Podobné účinky jako brusinky mají i příbuzné druhy klikvy. Klikva bahenní – žoravina a americká Klikva velkoplodá, která je vyššího vzrůstu a má i větší plody, ty se u nás pod názvem „Brusinky“ prodávají sušené a slazené. Vedlejší ani nežádoucí účinky brusinka nemá, neměla by se však užívat při poruchách jater a není vhodná pro dlouhodobé užívání. Brusinky jsou dobrou pomocnou terapií při potížích s močovými cestami hlavně v chladném období roku. Další pomocnou bylinou je Lichořeřišnice větší podávaná jako tinktura.
Pro děti a maminky
Pro děti je přijatelnou formou na léčení močových cest brusinkový sirup, džus či džem ředěný vodou, nebo čaj ze sušených brusinek. Pozor ale na slazené brusinky a džusy, při zánětu močových cest je třeba cukr vyloučit, pro léčbu jsou tedy vhodnější brusinky neslazené nebo kapsle z lékárny s neslazeným přírodním brusinkovým práškem. Dětem, které odmítají kapsle spolknout, můžeme prášek z kapslí rozmíchat do pití nebo do jídla.
Brusinky lze užívat i v těhotenství, vedlejší ani nežádoucí účinky brusinka nemá, neměla by se však užívat při poruchách jater a není vhodná pro dlouhodobé užívání. Brusinky jsou dobrou pomocnou terapií při potížích s močovými cestami, jestliže však trpíte po porodu močovou inkontinencí, poraďte se svým gynekologem o vhodné léčbě, účinné je denně pravidelné cvičení svalů pánevního dna. Každý povolený sval jde opět vycvičit, aby pracoval, jak má, za pomoci naší pevné vůle a třeba i brusinek. Další pomocnou bylinou je Lichořeřišnice větší podávaná jako tinktura, vřes obecný, celík zlatobýl a přeslička jako čaj.
Recepty pro zdraví těla
- Výluh za studena z plodů či listů brusinky na nemoci močového měchýře a močových cest a proti průjmu: 15 g nadrobno nakrájených podrcených listů zalijeme ½ l vody, přidáme 15 ml vinného octa a necháme louhovat 8 hodin při pokojové teplotě. Výluh nezahříváme a pijeme podle potřeby několikrát denně. Neužíváme dlouhodobě.
- Prášek ze sušených brusinek jako mimořádný protizánětlivý lék na močové cesty: dobře usušené plody brusinky umeleme na jemný prášek, ten užíváme 3x denně na špičku nože, po jídle. Nesmí se užívat dlouhodobě ne déle než 2 měsíce najednou, ne více než 4 měsíce za celý rok. Účinné je též pití brusinkového džusu nebo čaje – nálevu ze sušených brusinek. V lékárně se také prodávají kapsle se sušeným brusinkovým extraktem.
- Lahodný brusinkový čaj ze sušených nebo zavařených brusinek: 1 lžíci sušených plodů zalijeme 1 hrnkem vroucí vody a necháme louhovat 15 minut, není třeba přislazovat, koupené sušené brusinky bývají slazené. V zimě pro zahřátí si připravíme podobně čaj i z brusinkového džemu či kompotu. 2 lžičky džemu zalijeme hrnkem horké vody a rozmícháme.
Pro zdraví duše
Brusinka: „Kdo si léčíš nemocné ledviny či močové cesty snaž se nenosit v sobě pocity ublížení, odpouštěj všem i sobě i těm, kteří ti ubližují.“
Kdy sklízet listy a plody brusinky?
Brusinky i příbuzné druhy – klikvy se pěstují podobně jako borůvky ve vlhké a kyselé půdě, nejlépe v rašelině, nesnášejí vápnění. Rostou i ve stínu, daří se jim na vlhkých březích potoků a jako podrost pod azalkami a rododendrony v zahradních rašeliništích. Listy sbíráme na jaře, kdy mají největší obsah účinných látek, nebo na konci léta a na podzim, zralé plody sbíráme v srpnu. Listy sušíme ve stínu, plody zpracováváme na džem či kompot nebo také sušíme v troubě při mírné teplotě.
Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích, www.bylinkypromaminky.blogspot.cz.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích