Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Brusinkové léčení ledvin

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V období zimy jsou podle čínské medicíny nejaktivnějším orgánem těla ledviny, souvisejí také se stavem močového ústrojí, ale i sluchu, kostí a vlasů. Ledviny jsou sídlem strachu a moudrosti, jejich kondice ovlivňuje životní sílu, vynalézavost a rozhodnost.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Ledviny i močové ústrojí mohou lehce onemocnět od země, dopřáváme jim proto nejen teplé oblečení a dostatek tekutin, ale při potížích z prochladnutí i prohřátí zad a ledvin teplým zázvorovým obkladem. Velmi příjemná je též zahřívající koupel nohou s některými z éterických olejů prospívajícím ledvinám: cedr, jalovec, hřebíček, skořice, kardamom, borovice, smrk, zázvor, výborně pomáhá i reflexní terapie nohou. Ledviny jsou párový orgán a souvisí také s problémy v našich vztazích s okolím. Nevyřešené vztahové problémy se můžou projevit onemocněním ledvin a močových cest. Pomůže nám zklidnění a vnitřní ztišení, snaha odpustit všem i sobě a tím se osvobodit od závistí, nenávistí a všech negativních emocí.

Brusinka

Brusnice brusinka je nízký stálezelený plazivý keřík, jehož listy i plody jsou léčivé. Červené lesklé korálky brusinek zdobí lesní koberec, rostou rády na rašeliništích společně s borůvkami a vřesem. Listy i plody mají protizánětlivý a svíravý účinek, používáme je jako podpůrný lék při cukrovce a zánětech močových cest a při průjmu. Podobné účinky jako brusinky mají i příbuzné druhy klikvy. Klikva bahenní – žoravina a americká Klikva velkoplodá, která je vyššího vzrůstu a má i větší plody, ty se u nás pod názvem „Brusinky“ prodávají sušené a slazené. Vedlejší ani nežádoucí účinky brusinka nemá, neměla by se však užívat při poruchách jater a není vhodná pro dlouhodobé užívání. Brusinky jsou dobrou pomocnou terapií při potížích s močovými cestami hlavně v chladném období roku. Další pomocnou bylinou je Lichořeřišnice větší podávaná jako tinktura.

Pro děti a maminky

Pro děti je přijatelnou formou na léčení močových cest brusinkový sirup, džus či džem ředěný vodou, nebo čaj ze sušených brusinek. Pozor ale na slazené brusinky a džusy, při zánětu močových cest je třeba cukr vyloučit, pro léčbu jsou tedy vhodnější brusinky neslazené nebo kapsle z lékárny s neslazeným přírodním brusinkovým práškem. Dětem, které odmítají kapsle spolknout, můžeme prášek z kapslí rozmíchat do pití nebo do jídla.

Brusinky lze užívat i v těhotenství, vedlejší ani nežádoucí účinky brusinka nemá, neměla by se však užívat při poruchách jater a není vhodná pro dlouhodobé užívání. Brusinky jsou dobrou pomocnou terapií při potížích s močovými cestami, jestliže však trpíte po porodu močovou inkontinencí, poraďte se svým gynekologem o vhodné léčbě, účinné je denně pravidelné cvičení svalů pánevního dna. Každý povolený sval jde opět vycvičit, aby pracoval, jak má, za pomoci naší pevné vůle a třeba i brusinek. Další pomocnou bylinou je Lichořeřišnice větší podávaná jako tinktura, vřes obecný, celík zlatobýl a přeslička jako čaj.

Recepty pro zdraví těla

  • Výluh za studena z plodů či listů brusinky na nemoci močového měchýře a močových cest a proti průjmu: 15 g nadrobno nakrájených podrcených listů zalijeme ½ l vody, přidáme 15 ml vinného octa a necháme louhovat 8 hodin při pokojové teplotě. Výluh nezahříváme a pijeme podle potřeby několikrát denně. Neužíváme dlouhodobě.
  • Prášek ze sušených brusinek jako mimořádný protizánětlivý lék na močové cesty: dobře usušené plody brusinky umeleme na jemný prášek, ten užíváme 3x denně na špičku nože, po jídle. Nesmí se užívat dlouhodobě ne déle než 2 měsíce najednou, ne více než 4 měsíce za celý rok. Účinné je též pití brusinkového džusu nebo čaje – nálevu ze sušených brusinek. V lékárně se také prodávají kapsle se sušeným brusinkovým extraktem.
  • Lahodný brusinkový čaj ze sušených nebo zavařených brusinek: 1 lžíci sušených plodů zalijeme 1 hrnkem vroucí vody a necháme louhovat 15 minut, není třeba přislazovat, koupené sušené brusinky bývají slazené. V zimě pro zahřátí si připravíme podobně čaj i z brusinkového džemu či kompotu. 2 lžičky džemu zalijeme hrnkem horké vody a rozmícháme.

Pro zdraví duše

Brusinka: „Kdo si léčíš nemocné ledviny či močové cesty snaž se nenosit v sobě pocity ublížení, odpouštěj všem i sobě i těm, kteří ti ubližují.“

Kdy sklízet listy a plody brusinky?

Brusinky i příbuzné druhy – klikvy se pěstují podobně jako borůvky ve vlhké a kyselé půdě, nejlépe v rašelině, nesnášejí vápnění. Rostou i ve stínu, daří se jim na vlhkých březích potoků a jako podrost pod azalkami a rododendrony v zahradních rašeliništích. Listy sbíráme na jaře, kdy mají největší obsah účinných látek, nebo na konci léta a na podzim, zralé plody sbíráme v srpnu. Listy sušíme ve stínu, plody zpracováváme na džem či kompot nebo také sušíme v troubě při mírné teplotě.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích, www.bylinkypromaminky.blogspot.cz.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.6.2020 12:34

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze