Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Brusinkové léčení ledvin

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V období zimy jsou podle čínské medicíny nejaktivnějším orgánem těla ledviny, souvisejí také se stavem močového ústrojí, ale i sluchu, kostí a vlasů. Ledviny jsou sídlem strachu a moudrosti, jejich kondice ovlivňuje životní sílu, vynalézavost a rozhodnost.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Ledviny i močové ústrojí mohou lehce onemocnět od země, dopřáváme jim proto nejen teplé oblečení a dostatek tekutin, ale při potížích z prochladnutí i prohřátí zad a ledvin teplým zázvorovým obkladem. Velmi příjemná je též zahřívající koupel nohou s některými z éterických olejů prospívajícím ledvinám: cedr, jalovec, hřebíček, skořice, kardamom, borovice, smrk, zázvor, výborně pomáhá i reflexní terapie nohou. Ledviny jsou párový orgán a souvisí také s problémy v našich vztazích s okolím. Nevyřešené vztahové problémy se můžou projevit onemocněním ledvin a močových cest. Pomůže nám zklidnění a vnitřní ztišení, snaha odpustit všem i sobě a tím se osvobodit od závistí, nenávistí a všech negativních emocí.

Brusinka

Brusnice brusinka je nízký stálezelený plazivý keřík, jehož listy i plody jsou léčivé. Červené lesklé korálky brusinek zdobí lesní koberec, rostou rády na rašeliništích společně s borůvkami a vřesem. Listy i plody mají protizánětlivý a svíravý účinek, používáme je jako podpůrný lék při cukrovce a zánětech močových cest a při průjmu. Podobné účinky jako brusinky mají i příbuzné druhy klikvy. Klikva bahenní – žoravina a americká Klikva velkoplodá, která je vyššího vzrůstu a má i větší plody, ty se u nás pod názvem „Brusinky“ prodávají sušené a slazené. Vedlejší ani nežádoucí účinky brusinka nemá, neměla by se však užívat při poruchách jater a není vhodná pro dlouhodobé užívání. Brusinky jsou dobrou pomocnou terapií při potížích s močovými cestami hlavně v chladném období roku. Další pomocnou bylinou je Lichořeřišnice větší podávaná jako tinktura.

Pro děti a maminky

Pro děti je přijatelnou formou na léčení močových cest brusinkový sirup, džus či džem ředěný vodou, nebo čaj ze sušených brusinek. Pozor ale na slazené brusinky a džusy, při zánětu močových cest je třeba cukr vyloučit, pro léčbu jsou tedy vhodnější brusinky neslazené nebo kapsle z lékárny s neslazeným přírodním brusinkovým práškem. Dětem, které odmítají kapsle spolknout, můžeme prášek z kapslí rozmíchat do pití nebo do jídla.

Brusinky lze užívat i v těhotenství, vedlejší ani nežádoucí účinky brusinka nemá, neměla by se však užívat při poruchách jater a není vhodná pro dlouhodobé užívání. Brusinky jsou dobrou pomocnou terapií při potížích s močovými cestami, jestliže však trpíte po porodu močovou inkontinencí, poraďte se svým gynekologem o vhodné léčbě, účinné je denně pravidelné cvičení svalů pánevního dna. Každý povolený sval jde opět vycvičit, aby pracoval, jak má, za pomoci naší pevné vůle a třeba i brusinek. Další pomocnou bylinou je Lichořeřišnice větší podávaná jako tinktura, vřes obecný, celík zlatobýl a přeslička jako čaj.

Recepty pro zdraví těla

  • Výluh za studena z plodů či listů brusinky na nemoci močového měchýře a močových cest a proti průjmu: 15 g nadrobno nakrájených podrcených listů zalijeme ½ l vody, přidáme 15 ml vinného octa a necháme louhovat 8 hodin při pokojové teplotě. Výluh nezahříváme a pijeme podle potřeby několikrát denně. Neužíváme dlouhodobě.
  • Prášek ze sušených brusinek jako mimořádný protizánětlivý lék na močové cesty: dobře usušené plody brusinky umeleme na jemný prášek, ten užíváme 3x denně na špičku nože, po jídle. Nesmí se užívat dlouhodobě ne déle než 2 měsíce najednou, ne více než 4 měsíce za celý rok. Účinné je též pití brusinkového džusu nebo čaje – nálevu ze sušených brusinek. V lékárně se také prodávají kapsle se sušeným brusinkovým extraktem.
  • Lahodný brusinkový čaj ze sušených nebo zavařených brusinek: 1 lžíci sušených plodů zalijeme 1 hrnkem vroucí vody a necháme louhovat 15 minut, není třeba přislazovat, koupené sušené brusinky bývají slazené. V zimě pro zahřátí si připravíme podobně čaj i z brusinkového džemu či kompotu. 2 lžičky džemu zalijeme hrnkem horké vody a rozmícháme.

Pro zdraví duše

Brusinka: „Kdo si léčíš nemocné ledviny či močové cesty snaž se nenosit v sobě pocity ublížení, odpouštěj všem i sobě i těm, kteří ti ubližují.“

Kdy sklízet listy a plody brusinky?

Brusinky i příbuzné druhy – klikvy se pěstují podobně jako borůvky ve vlhké a kyselé půdě, nejlépe v rašelině, nesnášejí vápnění. Rostou i ve stínu, daří se jim na vlhkých březích potoků a jako podrost pod azalkami a rododendrony v zahradních rašeliništích. Listy sbíráme na jaře, kdy mají největší obsah účinných látek, nebo na konci léta a na podzim, zralé plody sbíráme v srpnu. Listy sušíme ve stínu, plody zpracováváme na džem či kompot nebo také sušíme v troubě při mírné teplotě.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích, www.bylinkypromaminky.blogspot.cz.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.5.2022 21:48

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze