Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Své zdraví si musíme chránit a opatrovat sami...

Autor: Lucie Nestrašilová

Dnes vám představíme skvělou farmaceutku, lektorku přednášek a kurzů o homeopatii a zdravé výživě, naši milou spolupracovnici PharmDr. Janu Strieglerovou.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Pracuješ v lékárně, jsi vystudovaný farmaceut. Co tě vedlo k tomu, že ses rozhodla vystudovat homeopatii na Mezinárodní škole klinické homeopatie CEDH?

K homeopatii jsem se dostala díky našim dětem. Jako malí byli hodně nemocní, a když měl mladší syn během jedné zimy troje antibiotika, dostala jsem od kamarádky číslo na paní doktorku Bártlovou. Nejenže nám opravdu moc pomohla, ale také mi nabídla možnost studia na CEDH. Hned jsem se přihlásila a od té doby se homeopatie stala neoddělitelnou součástí naší rodiny a mého života.

Za jak dlouho po ukončení studia jsi mohla v lékárně doporučovat zákazníkům homeopatické léky?

Začalo to hned po první přednášce. Přijela jsem domů plná nadšení a hned do lékárny objednala Arniku a několik dalších homeopatik, které jsme se učili. A představ si, že po každém dalším kurzu začali chodit pacienti právě s těmi potížemi a nemocemi, které jsme zrovna probírali na kurzu. Takže se sortiment homeopatik v lékárně rozšiřoval postupně po každém přednáškovém víkendu.

Jaké jsou reakce zákazníků lékárny, když jim na daný akutní problém doporučíš homeopatický lék?

Nejčastěji mají o homeopatii zájem maminky s malými dětmi. Postupně také přibývá zájem ze strany pacientů, kteří mají dlouhodobé zdravotní potíže, a klasická léčba už nepřináší žádaný výsledek. To pak mají chuť vyzkoušet ještě něco dalšího, ať už je to homeopatie, či změna stravování, bylinky… Také přibývá mladých, vyčerpaných studentů nebo pracujících lidí, kteří mají oslabený imunitní systém a chytí pak kdejakého bacila. A protože nemají čas ležet v posteli, nemoc se jim protáhne, nebo sklouzne do chronického stavu. Někteří pacienti jsou striktně proti homeopatii. Plně to respektuji a nikomu nic nenutím ani nepřemlouvám. Každý si svou cestu musí najít sám.

Vnímáš za poslední 2−3 roky změnu v chování zákazníků? Kupují si nyní více přírodních produktů, šetrných prostředků či homeopatik? Máš dojem, že lidé v dnešní době více přemýšlejí o svém zdraví, nebo se situace v letech nemění?

Vnímám, že se postoj pacientů k zodpovědnosti za své zdraví mění a že si to lidé více uvědomují. Přibývá pacientů, kteří se na svém zdraví chtějí sami podílet. Také častým slovem z úst pacientů v lékárně je prevence – nejlépe přírodní cestou. To mě moc těší. Nikdo za nás nic neudělá, své zdraví si musíme chránit a opatrovat sami.

Co pro tebe znamená zdravý životní styl?

Zdravý životní styl je pro mě velmi široký pojem, který zahrnuje péči o tělo, duši, přírodu, ale také zodpovědnost za své jednání a předávání další generaci – našim dětem. Svým jednáním a činy se snažím synům ukazovat hodnoty, které jsou pro mě podstatné a důležité – že pro to, abychom mohli jíst zdravé potraviny, dýchat čistý vzduch, chodit do přírody, běhat bosí po louce, koupat se v řece, a pro spoustu dalších věcí, které máme rádi, musíme chránit místo, kde žijeme.

Příroda je pro mě přirozenou součástí mého života, každý den potřebuji být na vzduchu. Nejraději mám rychlou chůzi, běh, kolo a poslední dobou jsme s manželem propadli kouzlu nordic walking. Každý večer, když uložíme děti do postele, dáme čelovky na hlavu, hůlky do ruky a vyrážíme na hodinovou rychlou chůzi do terénu. Je to silně návykové.

Také cítím, že srdce rodiny je v kuchyni a že mohu prostřednictvím jídla sytit nejen žaludky, ale i dušičky těch, které mám ráda. Však mám také mezi dřezem a sporákem vystátý důlek, ale pro mě je to zároveň i relax a prostor, kdy nemusím pracovat hlavou.

Jsi aktivní žena, maminka dvou kluků – sportovců. Co nikdy nechybí ve vaší domácí lékárničce a bez čeho nikdy nevyrazíte na zápasy?

Lékárničku se základními homeopatiky a Rescue kapky s sebou vozím úplně všude. Je součástí mého batůžku a mnohokrát jsem to velmi ocenila. Nikdy nechybí Arnica, China, Aconitum, Natrum sulfuricum na úrazy hlavy, Belladonna, Traumeel a další. Na turnaje rozpouštím do vody Arniku 9 C a Magnesium phosphoricum 9 C jako prevenci svalové únavy a křečí. Pokud mají kluci předem strach a trému, přidávám Gelsemium 15 C nebo Rescue kapky. Právě kouzlo Gelsemia objevil asi před půl rokem manžel a od té doby ho před zápasem rozdává i svým spoluhráčům. Prý pak v družstvu panuje větší pohoda a nelítají rakety vzduchem. Také od té doby dosahují lepších výsledků.

Máš nějaké tipy pro rodiče sportujících dětí, na co si dát pozor v případě, kdy mají děti nadměrnou fyzickou zátěž?

Všímám si, že hodně dětí je velmi přetažených. Ve škole jsou na ně kladeny vysoké nároky na učení a pak někteří mají ještě spoustu kroužků a povinných aktivit, nezbývá jim čas na volnou hru a jen takové to obyčejné lítání venku a stavění bunkrů s kamarády.

Doporučuji upravit jídelníček, aby byl pestrý a bohatý na zeleninu, ovoce, obiloviny a kvalitní bílkoviny, a zajistit dostatečný počet hodin spánku. Moje oblíbená homeopatika pro sportovce jsou Arnica a Magnesium phosphoricum – nejlépe do pitného režimu před tréninkem a po něm. A také naučit děti dělat po tréninku důkladný strečink – svaly se pak lépe regenerují a tolik nebolí.

Jaké svačinky dáváš svým dětem, když vyrazí na zápas nebo na turnaj? Jak nejlépe během sportovní aktivity doplní tolik potřebnou energii?

Naučili jsme se začínat téměř každý den čerstvě lisovanou šťávou z ovoce a zeleniny nebo v rozmixované formě jako smoothie. To dodá potřebné vitamíny, enzymy a nastartuje metabolismus. Před turnajem a po něm jim také dávám 1 lžíci dýňového oleje přímo do pusy – je to perfektní forma biologicky dobře dostupného hořčíku. Na svačinu chystám většinou pečivo – často peču doma kváskový chléb. A vybavím je krabičkou poslední záchrany, což je krabička se sušeným ovocem, ořechy, semínky a hořkou čokoládou pro rychlé doplnění chybějící energie. Pitný režim zajistí voda nebo domácí šťáva, v zimě šípkový či zázvorový čaj s medem a citronem.

Kromě své práce a spousty dalších aktivit jsi v loňském roce začala přednášet pro Svět homeopatie. Na co se lidé na přednáškách nejvíce ptají? Jaká témata je nejvíce zajímají? Vnímáš mezi účastníky pozitivní atmosféru?

Přednášení a besedy mě velmi naplňují. Cítím, že tímto způsobem mohu být užitečná. Setkávám se tam s lidmi, kteří o to stojí a chtějí se dozvědět něco nového. Vždy je dobrá atmosféra a to mě velmi těší. Nejčastějším tématem jsou děti – posílení imunity a přírodní léčba akutních dětských onemocnění (horečka, kašel, rýma, nachlazení atd.).
Maminky jsou velmi vděčné za „babské“ a jednoduché rady, kterými si mohou velmi dobře a rychle v těchto situacích pomoci. Už jako malá holka jsem s prababičkou jezdila každé jaro a léto do lesa sbírat bylinky a to mi vydrželo dodnes. Moje maminka je také taková bába kořenářka, takže to mám asi v genech. Těchto obyčejných a praktických rad a fíglů mám v zásobě hodně a velmi ráda je pak na svých přednáškách šířím dál.

Budeš v přednášení pokračovat i v novém roce? Kam se v nejbližší době chystáš?

Velmi ráda budu v této činnosti pokračovat, protože mě to opravdu moc těší a obohacuje. Tento rok jsme s manželem vyhlásili ve znamení cestování bez dětí – jen sami dva nebo s přáteli. Kluci už jsou čím dál víc samostatnější a tak cítíme, že nastává zase více času pro nás. Na jaře se chystám navštívit svou maminku, která momentálně žije v Anglii, a vyrazíme do Yorkshiru po stopách našeho oblíbeného zvěrolékaře Jamese Herriota.

Tvé tipy na to, jak přežít zimu?

Můj tip je hlavně si zimu pořádně užít. Letos je zima tak nádherná! Sníh, sluníčko, mráz – co víc si přát. Konečně vymrznou i bacily! Zimu si nedokážeme představit bez rakytníku, zázvoru, medu, citronu a domácí slivovice. To je jako prevence dobrý základ.

Doporučuji zařadit prohřívací potraviny – pohanku, teplé zeleninové a vývarové polévky. A dostatek spánku – v zimě se chodilo vždy brzy na kutě. Pak budeme mít dost energie a můžeme hravě vyrazit ven na čerstvý vzduch vstříc zimním radovánkám.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.10.2021 00:42

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze