Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Homeopatie pro pejsky

Autor: Dobroslava Švaříčková

Začaly prázdniny a tak nejen páníčkové, ale i děti začnou hojně se svým kamarádem vyrážet dál do přírody a možná i na nějakou tu výstavu, výcvikový víkend nebo tábor. Na takových výjezdech se vyplatí mít s sebou několik základních homeopatických léků jako první pomoc v těch nejtypičtějších situacích.   

Ilustrační foto

Podle abecedy i z přesvědčení a zkušenosti je u mě první na řadě Aconitum napellus 9 C. Podávám ho co nejdříve po téměř všech úrazech, jedna dávka většinou stačí. Pomáhá vyrovnat se se stresovou situací, úlekem, šokem. Úplně nejtypičtěji po napadení velkým psem nebo po srážce s motorovým vozidlem, při prudkých změnách teplot, např. úžeh, nebo v zimě po pádu do ledové vody.

Druhý na řadě je lék Apis mellifica 15 C. Matečná tinktura se vyrábí ze včel a na jejich bodnutí také pomáhá, což ocení majitelé psů-stopařů i čtyřnohých dobrodruhů, kteří chytají vše, co jim létá kolem hlavy. Pomáhá také na otoky, kterým ulevuje studený obklad a na teplotu s absencí žízně. Podávám ho asi po patnácti minutách do odeznění příznaků.

Dále Arnica montana 9 C, podávám při úrazech s pohmožděním nebo krvácením, takže skoro při všech. Je dobrá i pro majitele na modřiny způsobené při hře nebo výcviku a na svalovou únavu (psa i psovoda) pro ty, kteří si znenadání naloží velkou tréninkovou dávku. Má také výrazné protibolestivé účinky. Je důležité podat ji co nejdříve, nejprve často (asi po hodině), postupně prodlužuji interval podle zlepšení.

Arsenicum album 9 C při otravě z jídla, např. po pozření již déle mrtvého a ležícího obyvatele luk nebo lesa při podvečerní vycházce, konzervy která byla déle ne sluníčku atp.; provázené zvracením a průjmem.

Belladonna 9 C na teplé zarudlé bolestivé otoky se zvýšenou teplotou, citlivé na dotyk, např. po poštípání hmyzem.

Bryonia 9 C na otoky kloubů, které se nedají „rozchodit“ - zhoršují se pohybem, při odpočinku si na nich pes často leží – tlak mu ulevuje. Také na horečky s obrovskou žízní. Podávám 2-4x denně podle zlepšení.

Calendula officinalis 5 C se vyrábí z měsíčku lékařského. Tahle kytička se odedávna používá do různých mastiček pro své antiseptické účinky, nejinak i v homeopatii. Podávám 2-4x denně při porušení sliznic nebo kůže, když hrozí infekce. Působí také proti bolesti při těchto poraněních. Na pokousání mnohdy lepší než Arnica.

China rubra 15 C podáváme při ztrátách tekutin, může se jednat o krvácení, zvracení nebo dlouhodobý vyčerpávající průjem nebo o ztráty tekutin kojením, pocením, popřípadě spermatem při častém využití psa v chovu. Podle závažnosti stavu a prudkosti příznaku podáváme dvakrát denně nebo také jednou za hodinu.

Dulcamara 9 C na stavy způsobené vlhkým chladem (např. po jarní vodní práci loveckých psů) ať už se jedná o rýmu nebo bolesti svalů a šlach z nachlazení. Podávám každé tři hodiny do vymizení příznaků.

Ledum palustre 9 C na bodnutí hmyzem (hlavně komáry). Také při bolestech kloubů, kterým ulevují ledové obklady. Dávky opakuji po třech, čtyřech hodinách. Podávání jednou denně od začátku hmyzí sezóny je dobrá prevence proti napadení komáry a klíšťaty.

Nux vomica 9 C na jakékoli zatížení jater – u psa například po pozření návnady na hlodavce nebo jiné škůdce, u majitele po pozření většího množství alkoholu (zde možná i prevence).

Poumon histamine 30 C jako první pomoc při alergických reakcích hlavně dýchacího ústrojí, ale i kůže, provázené otokem. Podle závažnosti 3-6x denně.

Pyrogenium 9 C je homeopatické antibiotikum, použitelné při jakémkoli zánětu, hnisání, otevřené rány s rizikem infekce. Ráno a večer.

Rhus toxicodendron 15 C na svědivé vyrážky s puchýřky, podvrknutí, bolest se dá „rozchodit“ - úlevu přináší pohyb.

Toto jsou základní léky, které se vyplatí mít vždy u sebe. Nicméně doufám, že je budete potřebovat co nejméně a jaro, které právě dnes začalo, i nadcházející měsíce si užijete bez problémů a naplno.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Dobroslava Švaříčková

Autor: Dobroslava Švaříčkovástudentka Fakulty veterinárního lékařství


 

Poznámka: Tento článek byl napsán pod odborným dohledem MUDr. Evy Kettmannové.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.7.2022 11:23

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze