Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

K restartu dozráváme delší dobu. Pak stačí impuls a proces se rozběhne...

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Sociální pedagožka, autorka knihy „Hlavu vzhůru rodiče“, skvělá přednášející s bohatou invencí a velkým pochopením pro své klienty – děti i dospělé. Ve své praxi pomáhá svým klientům prožívat svůj život s odvahou a pravdivostí, s porozuměním sobě a druhým. Doprovází je v umění efektivní komunikace, zvládání konfliktních situací… Moudrá a vzácná žena Mgr. Milena Mikulková.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Milena Mikulková

Zaujalo mě téma tvé přednášky Osobní restart. Proč osobní restart?

Proces restartu je mojí osobní zkušeností nedávné doby. Zcela vědomě jsem přistoupila k revizi dosavadních životních zvyklostí, zaběhnutých schémat a jistot. Zjistila jsem, že jsem se ocitla ve fázi jakéhosi hluchého místa života, kdy velké úkoly aktivního rodičovství byly splněny a otevřel se prostor, který bylo potřeba smysluplně vyplnit.

V současnosti se slovo „restartovat“ hodně používá v souvislosti s technologiemi. Je to u lidí stejné jako v počítači, když ťukneš na tlačítko „restart“?

Restartování volíme, když se s naším počítačem nemůžeme domluvit, když zatuhne, zamrzne a nereaguje na obvyklé stisky kláves či myši. Zkrátka je ve stádiu jakési strnulosti. Kdy měkké zásahy nepomohly. Kdy je potřeba zvolit násilné ukončení stavu zamrzlosti a přistoupit k znovunastartování jeho činnosti.

Obdobně je to i s člověkem. Mnozí z nás se v životě dostanou do obdobné fáze. To ťuknutí, kliknutí na tlačítko restart je pouze nepatrný vnější zákrok, ale uvnitř počítače či člověka probíhá složitý proces. Prověřování životního nastavení a postojů, promítnutí vzpomínek, zážitků – hezkých i bolestných. Pak se otestuje osobní zdatnost, co všechno člověk přestál, čím ho to vybavilo, nebo co mu to naopak vzalo. To vše máme zapsáno v našem lidském hardwaru, naší osobnosti. Dokonce se ověří, jak jsme pružní a zda naše mechanika – naše současné dovednosti vyhovují aktuální životní situaci. Možná bude potřeba naučit se něco nového - „nainstalovat“ nový software.

Jakými fázemi „restartující“ člověk prochází? Jsou u každého stejné?

Dovolím si popsat proces restartu v pěti krocích, jak jsem jej absolvovala já a jsem moc vděčná, že to obdobně cítil i můj manžel a tímto procesem restartu jsme procházeli každý ve své osobní rovině, tak i v našem manželství.

Když jsem se zabývala potřebou změny, musela jsem se zastavit. Je škoda, když nás k zastavení přinutí třeba až nemoc, nebo nějaká tragédie. Myslím si, že čas od času je moc dobré, když si tento luxus životního zastavení dovolíme. Na chvilku vystoupíme z trysku dní a třeba jedeme někam, kde máme možnost být jen sami se sebou. Netlačeni termíny, úkoly, povinnostmi, požadavky či přáním okolí. Někdy stačí najít si chvilku pro sebe v běžném životním rytmu, doma, u šálku voňavého čaje a jen tak být. V tichu. Protože tehdy myšlenky na sebe nenechají dlouho čekat.

Ten druhý krok jakoby naskočil sám. Přivede nás do vzpomínek, do ohlédnutí se. Vybaví se nám mnoho z toho, co jsme dosud prožili. Je fakt, že nic z toho už nemůžeme vymazat. Stalo se. Teď však můžeme vyhodnotit, co nám to přineslo. Čemu jsme se díky těmto prožitkům naučili. Co třeba bolelo a stále to vláčíme s sebou.

Po takovéto revizi se nabízí zcela logicky třetí fáze restartu. Úklid. Generální úklid. Možná ve více etapách. První se asi lehce zbavíme haraburdí, odpadu, které jen obtěžuje a třeba nebyl čas se tím zabývat. Druhou etapou úklidu bývá třídění předmětů, věcí, zážitků, vzpomínek, ke kterým už máme osobnější vztah a zvažujeme, co z toho ponechat a s čím se rozloučit. Nejtěžší etapou fáze úklidu je rozloučení se se starými křivdami, se starými nefunkčními životními scénáři, s lidmi, kteří nám ubližují. Dokonce je někdy potřeba vzdát se svých představ a očekávání. Právě v tomto okamžiku je restart nejbolestivější. Ale sama za sebe mohu potvrdit, že správným vytříděním, správně zvládnutým úklidem se člověk znovu nadechne.

Přestože ke všem krokům je potřeba odvaha, uvádím ji samostatně jako čtvrtý krok osobního restartu. Odvaž se!, zní téměř jako příkaz. Protože v procesu restartu jsme po úklidu mnohdy zbaveni starých dobrých nánosů zvyků, falešných jistit a cítíme se jak nazí v trní. Nejen odvážit se myslet jinak, jednat jinak, cítit jinak. Ale s novým nádechem se dost často pojí touha odvázat se. Chovat se ztřeštěně. Je to příjemné pocítit znovu tu lehkost, radost a vitalitu. Někdy však hrozí, že nás převálcuje nezkrotná touha po svobodě, která může zasáhnout naše okolí. Proto je moudré i tento krok odvahy a odvázání se dobře vážit.

Posledním krokem jsou činy. Pokud jsme se rozhodli k restartu, pokud jsme poctivě prošli jednotlivými etapami, pak nová realita bude budovaná prostřednictvím činů. Znovu a jinak. Často se stejnými lidmi. Na stejném místě. Ale jinak. Bez strachu. Bez nalhávání sobě a okolí. S větší důvěrou a odvahou.

Co je hnací sílou, která pomáhá restart začít, projít jím a dokončit ho?

Hnací silou je touha žít plnohodnotný život. Vnímat svoji jedinečnost, životní smysl a poslání. Sama nevím, jak dlouho proces restartu trvá. U někoho proběhne třeba rychle jako chirurgický zákrok, u jiného jako postupná rehabilitace. Myslím, že k restartu dozráváme delší dobu. Pak stačí impuls a proces se rozběhne. Někdy je spuštěn bilanční krizí. Jindy nepříjemnou událostí. U nás ho vyvolalo osamostatnění našich dospělých dětí, syndrom prázdného hnízda. Oba s manželem jsme věděli, že se něco musí stát. Že musí přijít nějaká změna. A jsem šťastná, že u nás změna neznamenala výměnu partnera, ba naopak, potvrzení vděčnosti za to, s kým jsem mohla a nadále mohu žít.

Na závěr otázka: Co bys poradila člověku, který potřebu restartu cítí „až v kosti“, ale je v takovém stavu vyčerpání, že k němu nemá sílu?"

Stav vyčerpání bývá podle mě sám o sobě varovným signálem: „Takto už to dál nejde!“ Až příliš často se snažíme přemlouvat k tomu, že se nic vážného neděje. Jsem přesvědčena stále více, že jsme dostali naše tělo jako komunikační prostředek, jako individuální výbavu s jedinečným softwarem, s možností pravidelného upgrade podle životních potřeb, okolností a podnětů. Je moudré věnovat pozornost varovným kontrolkám. Přehlušovat jemné signály únavy, nemoci nebo za každou cenu bičovat své tělo do výkonu, byť v dobrých věcech se stane zradou. Sami sobě se stáváme hackery. Sami do sebe instalujeme virus, který zpočátku třeba nenápadně, ale o to s větším rozsahem rozkládá naši vitalitu, životní spokojenost, naše fungování.

To první, co bych s takto zasaženým jedincem řešila, je otázka jeho životního scénáře. Za jakých okolností je potvrzena jeho hodnota, za čím jde. A také čeho se obává. Někdy třeba nechce jít tímto procesem sám. Jindy může držet zuby nehty něco, co by se možná rozpadlo. Nevím, vždycky je potřeba vnímat člověka s jeho jedinečností, s jedinečností jeho příběhu.

Protože výsledkem restartu je právě znovuobjevení své jedinečnosti, pochopení svého poslání a načerpání síly k jeho naplnění.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.11.2021 16:51

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze