Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Mrkvička

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

„Když sníš tu mrkev, naučíš se pískat!“ říkávala mi babička, když jsem byla malá. Přestože mi mrkvička moc chutnala a jedla jsem ji ráda, dodnes pískat moc neumím… Ale to nevadí, mrkev má i jiné benefity, než je pískání!

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Mladá mrkvička chutná dětem, když si ji mohou samy vybrat přímo ze země. Patří mezi první zeleninu, kterou nabízíme miminkům. A proč by ji měli konzumovat i dospělí?

Mrkev je bohatá na vitamíny (například C, D, E, K) a minerály (hořčík, vápník, železo). Důležitý je zejména betakaroten, ze kterého si tělo vyrábí vitamín A.

Měli bychom vědět, že konzumace mrkve:

  • dopomáhá zdravému vývinu zubů i očí,
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi,
  • zlepšuje trávení a podporuje peristaltiku střev,
  • pomáhá při migréně,
  • tlumí potíže při zánětlivých onemocněních kloubů a šlach a
  • detoxikuje.

Odborníci doporučují spíše tepelně upravenou mrkev, protože je v lidském těle lépe stravitelná a betakaroten se účinněji vstřebá. I syrová mrkev má pro nás blahodárné účinky. Pravidelné pití mrkvové šťávy v těhotenství někteří bylináři doporučují jako jednu z cest k lehkému porodu. Jedna syrová mrkev denně dle výzkumů pomáhá předejít rakovině pankreatu.

Ajurvéda považuje mrkev díky její sladké chuti za zeleninu snižující vátu a mírně zvyšující pittu a kaphu. Z kořenové zeleniny je jako jedna z mála považovaná za sattvickou (sattva je kvalitou rovnováhy a harmonie). Tradiční čínská medicína mrkev také doporučuje, ale pouze tepelně upravenou.

Mrkev oceníme zejména v zimě – je dobře skladovatelná, tudíž ji máme k dispozici i po chladné období roku.

Pokud jste dostali chuť na tuto krásně zbarvenou zeleninu, možnosti její přípravy jsou téměř neomezené: syrová se používá do různých salátů, dušená, napařovaná i pečená zaručí chutný voňavý a zdravý oběd nebo večeři. Dokonce ji najemno nastrouhanou můžete přidat do těsta na oblíbenou buchtu… Inspiraci na mrkvovou halvu najdete zde: Mrkvová halva - recept

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.3.2023 10:29

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze