Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Porodní bolest a její zvládání jako součást normálního porodu

Autor: PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.

Vjem určité - individuálně různé - míry bolesti je v naší kultuře součástí fyziologického porodního procesu. Její příčinou ze somatického hlediska je tah, tlak a dilatace tkání. Tato bolest není obvykle příznakem patologie ani ohrožení. Pro „jednotku matka-dítě“ má význam signální, vývojový a transformativní.

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Představuje jeden ze způsobů učení se a zrání. Je zdrojem mimořádně cenné lekce, která ženu nutí nahlédnout hluboko do nitra (kam se jinak obvykle neodváží), kde se lze mnohé dozvědět a prožít to. Z psycho-spirituálního hlediska ochotou ke zvládnutí porodu vlastními silami prokazuje žena připravenost k pomyslné oběti, jako součásti přechodového rituálu od ženy-dívky k ženě-Matce. Velká část žen má ale z bolesti strach a v důsledku kontextuální neznalosti bohužel reaguje útěkem.

Sebe si vědomá žena během porodu nebojuje s vlastním tělem ani s bolestí. Ideálně postupně dospěje do stádia přijetí - plynutí s porodem. U žen se toto pochopení objeví v určité - obvykle pokročilé - fázi porodu v jejich tváři a následně v jejich chování, což má pozitivní dopad na další průběh porodu a následně také na chování ženy v poporodním období. Porod je tedy pro ženu výzvou, kdy musí projevit odvahu a odhodlání, překonat strach z neznámého, paniku a chaos, které bolest často (zejména u prvorodiček) vyvolá a snažit se s bolestí pracovat. Když žena uvěří ve schopnost svého těla a zcela se procesu porodu odevzdá, projde porodem přirozeně a s pocitem osobního vítězství.

Rodit je instinkt - nejaktivnější částí mozku v této době by měla být jeho primitivní část, která řídí instinkty a s nimi spojené vylučování žádoucích hormonů. Mladší části mozku, které stimulují zejména zevní podněty, jsou v optimálním případě utlumeny. Na průběh porodu mají vliv psychosociální faktory, které modifikují vyrovnání se rodičky s úzkostí a stresem a mění i celkovou atmosféru v porodním prostoru, což ve svém důsledku významně ovlivňuje riziko komplikací. Proto základním uměním porodní asistentky je podpora a ochrana rodičky - tímto přebírá z historie plynoucí roli „spoluŽeny“, která rodičku porodem provázela.

Nezvládnutá porodní bolest je problémem s transgeneračním přenosem v ženské linii. V dospělosti se pak často u dcer těchto matek objevují obtíže s přijetím ženství a reprodukční role, které jsou v podvědomí spojené s bolestí a utrpením. Mírnější formou projevu může být premenstruální syndrom a dysmenorea s bolestmi, úzkostí, dráždivostí či depresí, protože každá menstruace je vnímána jako „miniporod“. Naopak pozitivně hluboký prožitek porodu představuje pro ženu příležitost ke znovuprožití vlastního porodního traumatu a jeho léčení. Za vhodných okolností je toto období příležitostí pro hlubokou práci na sobě. Aspekty porodní a bezprostředně poporodní situace představují silné emoční podněty s limbickým otiskem, které dalekosáhle dopadají na zdraví i další život matky i dítěte.

K podpoře zvládnutí porodní bolesti by měly být využívány (přednostně) nefarmakologické prostředky, bezpečné pro matku i dítě - vhodná předporodní příprava, dechové techniky a zvuková vibrace, efekt hydroterapie, intuitivní pohyb a změny polohy, psychologické prostředky apod. K dalším efektivním možnostem patří aromaterapie a homeopatie. V případě, že žena bolest s těmito prostředky nezvládá, je možné indikovaně (po dohodě s lékařem) doporučit prostředky farmakologické - vzhledem k možným nežádoucím účinkům - během porodu ale méně vhodné.

Podání homeopatického léku vychází z posouzení osobnosti ženy a aktuálních symptomů (emoce, pocity a projevy), které bolest u konkrétní ženy vyvolává. Homeopatickými léky volby jsou nejčastěji:

  • ARNICA MONTANA 15 C – lék traumat s pozitivním efektem na kapilární systém; redukuje krvácení, zlepšuje perfúzi tkání (včetně placenty), tím působí také analgeticky - zmírňuje bolest vzniklou ischemií tkáně; lék je vhodný u žen, které se cítí rozbolavělé, beznadějné, jdoucí přes své možnosti.
  • GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15, 30 C – s vlivem na svaly a motorické nervy, zmírňuje strach a obavy z porodu a předpokládané porodní bolesti; vjem bolesti se šíří směrem nahoru a do stehen, je provázena třesem, slabostí, závratí či paralýzou jak v tělesné, tak v duševní oblasti; k úlevě dochází předklonem, pohybem a vymočením se.
  • ACONITUM NAPELLUS 30 C – akutní lék při porodní bolesti vyvolávající zděšení, šok; bolest se zhoršuje chladem a dotekem (zlepšení teplem); je doprovázena náhlou ztrátou sil, neklidem a vyjadřováním intenzivního strachu (ze smrti).
  • ARGENTUM NITRICUM 15, 30 C – bolest je vnímána jako prudká, útrobní, bodavá; způsobuje akutní stres se ztrátou kontroly a rovnováhy, s úzkostí, nervozitou, chaotičností (rodička nekoordinovaně pobíhá); průjem; zhoršuje se v poloze na pravém boku a teplem; zlepšuje se chladným obkladem, pohybem a tlakem; lék je vhodný u žen se snahou o dokonalost, s orientací na výkon; s často mužským stylem oblékání se.
  • PULSATILLA 15, 30 C – pomáhá u žen zvýšeně emotivních, plachých, působících křehce, se zhoršenou schopností adaptace; bolest je vnímána jako prudká, dlouhá, stěhovavá; je provázená plačtivostí, chladnými akry; ke zlepšení napomáhá čerstvý vzduch, pohyb, masáže, podpora, útěcha a kontakt s blízkou osobou; u ženy je často nedostatečná hydratace (nemá žízeň).
  • CHAMOMILLA VULGARIS 15, 30 C – indikací je vjem kolikovité, nesnesitelné bolesti a špatná adaptace ženy na ni (při kontrakcích přecitlivělost, podrážděnost, pláč s křikem, agresivita, i vulgarismy), horší v noci; žena je temperamentní a žádá okamžitou úlevu od bolesti, ale „nic a nikdo jí není dost dobrý“; situaci zhoršuje dotek; zlepší se pozorností a houpavým pohybem (na míči, porodní tanec v páru).

Přeji Vám dny naplněné radostným plynutím.

Kontakt:
PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D., LF MU Brno,
rwilhelm@med.muni.cz

Reklama: Sedatif PC

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.

Autor: PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.Odborná asistentka, Lékařská fakulta MU Brno, Katedra porodní asistence

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 24.10.2020 04:42

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze