Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Rendez vous s časem...

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Ve starém časopise jsem našla článek o zlodějích času. O tom, jak lidé v dnešní době nestíhají, nemají čas na své zájmy, přátele, rodinu, chodí do práce brzy ráno a vrací se pozdě večer, trpí chronickou vyčerpaností, nadváhou a nedostatkem pohybu. Každý z nás se jistě přistihne, že tempo, ve kterém se zrovna nachází, je dlouhodobě neudržitelné...

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Jak je možné, že neumíme smysluplně využít čas, který máme? Vždyť v historii lidstva nikdy nebylo tolik volného času jako máme nyní. Máme velké množství zařízení, která nám pomáhají čas šetřit (pračky, myčky, sušičky, telefony, auta,..).

Ze svého dětství ráda vzpomínám na dobu u babičky, jak nám vyprávěla, co dělala, když byla malá. Nejčastější slovo, které se v jejím povídání objevovalo, byla práce. Práce na poli, ve vinohradu, na zahradě, jak pásli husy, kozy, chodili do školy každý den 5 km pěšky tam a 5 km zase zpátky. Tohle dnešní děti ani my dospělí už neznáme a přesto mám pocit, že babička měla více prostoru na hraní i na odpočinek. Možná si toho dříve více vážili a dokázali si každou volnou chvilku náležitě vychutnat.

Na základě uvědomění si, že i já sama neefektivně hospodařím se svým časem, jsem požádala kamarádku – manažerku o několik dobrých tipů a rad.

Jak získat čas?

 • poučit se ze svých chyb a procházet životem vědomě (to se dobře říká, ale z vlastní zkušenosti vím, jak těžko dělá. Čím více malých přítomných vědomých okamžiků budeme mít, tím více a častěji se stanou přirozenou součástí našeho každodenního života)
 • plánování (diář, kontrolní seznamy, denní, týdenní plánování,..)
 • pravidlo 60:40 (plánovat jen 60 procent své pracovní doby, zbylých 40 procent nechat pro nečekané události)
 • efektivní schůzky
 • dokončovat započaté věci a udělat za nimi malé, ale významné tečky!
 • časožrouti – rozpoznat je, zredukovat nebo zcela odstranit
 • vědomí smysluplnosti našeho konání uvolňuje úžasnou energii!
 • říkat ,,NE“ hezkou formou
 • vyhýbat se perfekcionismu – stanovit si své hranice a uvědomit si, že každá práce je nekonečně roztažitelná
 • mít své cíle na očích – ať vidíme, kam jdeme
 • vyfiltrovat nejdůležitější věci, nepotřebujeme dělat všechno a splnit každý úkol

"Když nevím, do kterého přístavu chci plout, není pro mě žádný vítr ten pravý“, Seneca

Zázrak zvaný Paterovo pravidlo:
Italský ekonom Vilfred Pater formuloval poučku, podle které je třeba vynaložit 20% úsilí na dosažení 80% výsledku. Podle ní lidé, kteří pracují na sto procent, sedí nad prací dlouho do noci, pořád o práci i v noci přemýšlí jsou méně úspěšní než ti, kteří stejné činnosti věnují jen dvacet procent tohoto času.

Plánování:

 • šetří čas (naplánování dalšího dne zabere 8-10 min. Vyplatí se to např. při pochůzkách, nelítáme pak z jednoho konce města na druhý a zase zpět.)
 • kdo věnuje dostatek času plánování, potřebuje méně času k provedení
 • klesá počet chyb
 • začínat brzy ráno nejdůležitějším úkolem (neleží nám pak celý den v hlavě jako balvan)
 • všichni mají výkyvy výkonu během dne (např. po obědě hlava moc nepracuje)

Když si představíme, že náš pracovní den je skleněný džbán, který musíme naplnit kameny, kamínky, vodou, štěrkem a pískem (úkoly dle důležitosti), tak je vždy nejlepší dávat na dno velké kameny a pak je prosypávat pískem vodou a štěrkem, protože jinak se nám to do toho pracovního džbánu nemá šanci vejít.

Seznam úkolů:

 • činnost musí být přesně definovaná, konkrétní a reálná
 • u špatně definovaných úkolů není jasné, jaký první krok je potřeba k jeho dosažení udělat
 • na každý den si plánovat něco, co nás potěší

Tipy pro organizování času:

 • oddělit práci a rodinu
 • jeden víkend v měsíci prodloužit o jeden až 2 dny (např. čtvrtek až neděle)
 • předcházet stresovým obdobím (např. daně v březnu, vánoční úklid, apod.)
 • založit si seznam nápadů na dárky a shánět je průběžně během celého roku
 • akce a události, o které stojíme si zapišme do diáře už na začátku roku
 • využívání internetového bankovnictví, trvalé příkazy, apod. (ušetří čas a běhání po úřadech)
 • při plánování schůzek, úřadů, návštěv, cestování, lékaře, apod. přidat vždy půlhodinu navíc ke svému odhadu
 • pokud pracujeme doma, tak jen v jasně vymezeném čase a za zavřenými dveřmi
 • občasné dělání malých radostí svým blízkým (největší radost z toho budeme mít jistě my sami)
 • uvědomění si, že naše sny za nás nikdo jiný nezrealizuje

Můj vlastní tip na rychlý úklid:

Doma jsme zavedli občasný "FOFR ÚKLID“. Svolám všechny členy naší rodiny, rozdělíme úkoly (např. kluci pokojíček, manžel kuchyň a já koupelnu), podíváme se, kolik je hodin, odstartujeme tři, dva, jedna teď! A přesně za 15 minut se zase sejdeme. Každý dělá celou dobu jen svou činnost. Děti si u toho nesmí hrát. Když byly ještě menší, tak jsme dávali například jen 10 minut. Výsledek je skvělý, protože sama bych za 15 minut neuklidila 3-4 místnosti. A navíc jsem zjistila, že je to takto většinou i baví.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.10.2022 05:09

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze