Rychlé rady
Víte, že ...
Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Šalvěj
Autor: Mgr. Andrea Dovalová
Zvláštně vonící, trochu chlupatá, tvrdošíjná bylinka, která se nedá zastrašit ani mrazíkem. Už ve starověku ji považovali za posvátnou bylinu s takovou sílou, že „dokáže vysušit i vodu v potoce, dokonce i vodnaté břicho“.

Starověcí Řekové a Římané používali šalvěj (stejně jako rozmarýn) ke konzervaci masa, ale později se začala hojně používat i k léčebným účelům. Například Plinius ji doporučoval jako prostředek proti uštknutí hada, při epilepsii, proti střevním parazitům, bolestem v oblasti hrudníku i při menstruačních potížích. Řecký lékař Dioskorides považoval šalvěj za bylinu, která je močopudná a harmonizuje menstruaci. Listy používal jako obklad na rány.
Největší pocty se však šalvěj dočkala ve středověku, kdy si jí vážili jako kouzelné byliny zprostředkující lásku a náklonnost. Arabští lékaři tvrdili, že si člověk pomocí šalvěje může prodloužit život – až k nesmrtelnosti. S nesmrtelností se šalvěj spojovala i později. Po křížových výpravách se na lékařských školách v Itálii přednášela také věta: „Proč by umíral člověk, v jehož zahradě roste šalvěj?“ A tato myšlenka přežila v anglickém rčení: „Kdo chce navěky žít, májovou šalvěj musí jíst.“
Francouzi šalvěj označovali jako „toute bonne“ – „celá dobrá“. Císař Karel Veliký dokonce nařídil pěstování šalvěje v královské bylinkové zahradě. Kolem roku 1000 se šalvěj začala používat i k léčbě nemocí močového ústrojí. Svatá Hildegarda z Bingenu doporučovala šalvěj užívat při bolestech hlavy a poruchách trávení. V 16. století holandští cestovatelé vyvezli tuto bylinku do Číny, kde ji čínští lékaři podávali v případě nespavosti a na různé psychické potíže.
Ve výčtu úspěšného „tažení“ šalvěje do světa bychom mohli pokračovat, ale nyní zaměřme pozornost na její přínos pro nás. Účinky této bylinky využijeme i teď – v době nachlazení a chřipky.
Šalvěj obsahuje silice thujon, saliol a cineol, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, estrogenní hormony, množství vitaminů A, B, C, E, K a J, zinek, fosfor, vápník, draslík, sodík, hořčík měď, selen a železo. Tyto látky působí protizánětlivě a protibakteriálně. Bylináři doporučují užívání této byliny ke zvýšení obranyschopnosti organismu i k posílení nervové soustavy.
Zdravé tipy:
- ČAJ - vychlazený čaj působí potopudně, působí na žlučník, proti cukrovce a harmonizuje trávení. Příprava je jednoduchá: 2 lžičky bylinky zalijeme čtvrt litrem vody, necháme 10 minut louhovat a přecedíme. Tento čaj je vhodné podávat i při klimakterických potížích – návalech, bušení srdce nebo pocení.
- KLOKTADLO - účinek šalvějového nálevu jako kloktadla je obecně známý. Připravuje se podobně jako čaj, ale koncentrovanější.
- CHŘIPKA - PREVENCE - při chřipkových epidemiích se jako prevence doporučuje natírání těla 2x denně šalvějovým octem: Do jablečného octa naložíme šalvějové listy tak, aby byly zcela ponořeny. Macerujeme na slunci asi 3 týdny. Poté scedíme.
- BOLEST UŠÍ - rodiče malých dětí uvítají pomoc šalvějové tinktury, kterou lze mimo jiné využít i při bolestech uší. Do lahve nasypeme nasekané šalvějové listy, zalijeme alkoholem a necháme louhovat 2 týdny. Procedíme a uchováváme v chladu a temnu. Při bolesti ucha namočíme kousek gázy do tinktury a vložíme do bolavého ucha.
- PÉČE O CHRUP - dezinfekční účinky šalvěje oceníme i v péči o chrup. K výrobě domácí ústní vody bude stačit, když 20 g sušené šalvěje, kus sekané skořice a 20 kusů hřebíčku zalijeme 1 dl vroucí destilované vody a necháme přes noc stát. Poté scedíme a přidáme 250 ml vodky.
TIP: Do slavnostního menu se v naší rodině dostaly smažené šalvějové listy. Je to zajímavá náhrada chipsů. Na tenké vrstvě kvalitního oleje osmažíme po jednom šalvějové lístky z obou stran, poté je trochu osušíme ubrouskem a v misce je můžeme jemně posolit.
ZAJÍMAVOST: I laboratorními výzkumy bylo dokázáno, že šalvěj má široké antimikrobiální účinky – antibakteriální, antimykotické, antivirotické…
Pozor, šalvěj neužívejte v těhotenství a terapeuticky nepodávejte dětem do dvou let. Malým dětem a starším lidem podávejte v slabších koncentracích. Šalvěj neužívejte dlouhodobě a dodržujte předepsané dávkování.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích