Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

K čemu máme talent?

Autor: Bc. Eva Leňová

I ve světě "velkého" businessu se poslední dobou začíná hovořit o tématech jako je udržitelnost podnikání, firemní zodpovědnost a vznikla dokonce iniciativa Slušná firma. Konečně, řekne si nejedna žena. Obyčejné lidské hodnoty jako slušnost jsou totiž často tím, co ženám brání se v podnikání prosadit, jak jsme poznali v rámci nejrůznějších aktivit Klubů Moudrého podnikání žen a spřízněných skupin.

Ilustrační foto
Zdroj: womenpla.net

Ženy totiž mají tendenci i v podnikání hledět víc na to, aby jejich práce byla prospěšná nejen pro ně, ale také pro celý tým firmy, její klienty, partnery a nejlépe i další lidi. A tak často podnikají v oblasti zdraví, krásy, praktických služeb, vzdělávání, případně cestování. A to je dobře, protože to jim také nejlépe jde. Jenomže cesta k tomu "jejich" oboru bývá někdy poměrně složitá.

Když si člověk neví rady, má se obrátit na odborníka. Ovšem i v poradenských kruzích pro začínající podnikatele nebo podnikatelky se pracuje metodami, které podléhají různým módním vlivům a vlnám. Dnes často opakovaný názor tvrdí, že dělat má člověk to, co miluje, nebo dokonce pro co má vášeň. I tak je ovšem třeba si to v hlavě nejprve trošku poskládat a kouknout se, jestli nám to taky půjde.

Jak je to s tou naší vášní si musíme zjistit sami, páni odborníci asi předpokládají, že když má někdo pro něco vášeň, tak o tom nejspíš bude i vědět (což se ukazuje jako mnohem složitější, alespoň tedy mezi ženami), na zjištění vlastních talentů ovšem existuje spousta pomůcek, dotazníků, tabulek, kurzů, seminářů.

Jednoho takového se zúčastnila i Vlasta. A udělalo jí to (k jejímu vlastnímu překvapení) moc dobře. Vlasta vystudovala pedagogiku a léta spokojeně učila předměty, které milovala - tělocvik a češtinu. Jenomže když se asi před dvanácti lety, po druhé mateřské, vrátila do školství, už to nějak nebylo ono. Její narůstající frustrace nakonec vedla ke zcela regulérnímu zhroucení a následnému rozhodnutí ze školy odejít.

Vlasta není žádná bačkora, je to žena energická, rázná, rychlá a sportovní. Přesto potřebovala skoro dva roky na to, než si přeskládala život a pustila se do nových věcí. Že nechce brát prášky na nervy trvale věděla hned a udělala vše pro to, aby se z této pasti dostala co nejrychleji. Jenomže k potížím psychickým se přidaly i symptomy fyzické a to, co Vlastě vadilo asi nejvíc byly reakce lékařů: "To ale odpovídá vašemu věku", případně: "U někoho začíná přechod dřív, dáme hormony."

Vlasta se nevzdala a našla si vlastní cestu. Změna stravy, fyzický pohyb, příroda, akupunktura, homeopatie, podpůrné terapie, sebepoznání - cesta, kterou před ní ušlo mnoho jiných. Manžel jí byl velkou oporou a mnoho ze změn v jejich rodinném životě jako první navrhnul vlastně on. A protože vlastní poměrně velkou dopravní firmu, bylo celkem nabíledni, že když se Vlasta rozhodla začít zase pracovat, začala nejprve pomáhat jemu. Jak už to u manželek podnikatelů bývá (pokud tedy nedělají firemní účetnictví), brzy se stala takovou "holkou pro všechno".

Při její aktivní povaze ji to nějaký čas dost bavilo, ale přece jen ji její ženské srdce táhlo trošku jiným směrem. Toužila lépe cítit, že to, co dělá, je opravdu prospěšné druhým, že je to smysluplné a chtěla být víc mezi lidmi. A tak si vymínila jeden den v týdnu pro sebe a začala vypomáhat kamarádce v pohybovém centru. Kontakt s lidmi, kteří se aktivně zajímají o své zdraví, ji nesmírně naplňoval. Brzy také zjistila, že někteří klienti začali do centra docházet v den, kdy měla službu právě ona. Nejednou také slyšela: "To je dobře, že jste tady dnes vy, my už jsme se na vás těšili."

A tak začala uvažovat o tom, že by svůj zájem o zdraví mohla prohlubovat, co kdyby se z toho nakonec vyvinulo něco pro život? Rodina díky manželovu podnikání naštěstí nemá výrazná finanční omezení a manžel Vlastě v ničem nebrání - pokud je tedy doma uklizeno, navařeno, děti obstarané a o jeho potřeby celkově slušně postaráno. Však to znáte.

Jenomže Vlastu péče o rodinu baví, takže si vše pěkně zorganizovala, omezila své pracovní aktivity v manželově firmě, a pustila se do studia oborů souvisejících se zdravým životním stylem. V kurzu, do kterého se zapsala, našla nejen informace, které hledala, ale dostalo se jí i mnohé inspirace a především se seznámila s lidmi - většinou ženami - stejných zájmů a stejného životního nastavení. Vlasta rozkvetla. Manžel byl také spokojený a pravidelně se zúčastňoval společenských aktivit celé skupiny, což pro ni bylo důležité.

Rozhodla se ve studiu pokračovat a ve druhém ročníku absolvovala výše zmíněný seminář zaměřený na zjištění vlastních talentů. Lektor byl zábavný muž, který věděl, o čem mluví, a účastníky dokázal skvěle vtáhnout do hry. Jeho praktický přístup k otázkám kolem podnikání a talentů otevřel oči nejednomu z účastníků. A taky Vlastě.

Díky výsledkům svého testu a následnému vysvětlení jednotlivých kategorií poměrně rychle pochopila, že její talent spočívá v pomoci ostatním, dodržování řádu, že má ráda pravidelnost, jasné meze a nestojí o žádné novátorství. Věci si sice musí dělat po svém, ale určitě ne sama a netouží ani nikomu velet. "Já jsem totiž klasický zaměstnanec," uzavřela situaci pro sebe Vlasta.

Jsem zaměstnancem svého manžela, kterého vnímám jako majitele firmy a šéfa, jsem zaměstnancem své kamarádky, které pomáhám zvládnout její zátěž, a jsem zaměstnancem své rodiny, která mě potřebuje a oceňuje. A tak to i zůstane. Budu si dál studovat vše, co mě baví, budu dál pomáhat tam, kde mě bude potřeba a budu si dál chránit své zdraví. A jestli z toho všeho jednou bude moje firma, moje centrum, moje prodejna, to se ještě uvidí. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Bc. Eva Leňová

Autor: Bc. Eva Leňovátlumočnice, překladatelka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 13.7.2020 23:04

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze