Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jak snížit u dětí touhu po sladkostech?

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Jak a čím lze dětem nahradit sladkosti, aby neměly potřebu nezdravého bílého cukru? O své zkušenosti se s vámi podělí naše nutriční poradkyně Ing. Ludmila Pszczolková.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Touhu po sladkostech si člověk vypěstuje velice snadno a rychle. Bohužel není jednoduché se jí zbavit. U dětí hraje roli to, odkud sladkosti mají. Často to bývají babičky (tam je třeba nepropadat pesimismu a stále dokola vysvětlovat, že sladkosti dětem škodí), u starších dětí je to pak často kapesné, za které si mohou sladkosti koupit samy. Nejdůležitější je s dětmi o sladkostech mluvit, vysvětlovat jim jejich škodlivost a doufat, že jim něco v hlavě zůstane. I když se zpočátku může zdát, že je to ztráta času a energie, není to tak. Za pár let uvidíte, že si toho vzaly hodně k srdci. Důležitý je také přístup rodičů k sladkostem a to, zda se chováte tak, jak byste to rádi viděli i u svých dětí. Děti kopírují chování svých rodičů, jsou naším zrcadlem.

Kdysi jsem řešila podobný problém se svou jedenáctiletou dcerou, které jsem vysvětlila, v čem jsou sladkosti škodlivé. Konkrétně jsem se zaměřila na palmový tuk, což pro ni bylo pochopitelné. Když už si sama jde koupit sladkosti, většinou čte etikety. Dohodly jsme se spolu, že jí koupím jednu sladkost týdně – podle vlastního výběru. Chodí se mnou na „velký nákup“ a může si koupit 1 kus jakékoliv sladkosti, já to nekomentuji, netvářím se vyčítavě, i když s tím samozřejmě vnitřně nesouhlasím. Občas si vyslechnu řeči o nespravedlnosti a o tom, jakou má smůlu na rodiče. To je třeba přejít, nenechat se vtáhnout do argumentů. Většinou ji to přejde a je klid. 

Můj tip:

Je dobré mít doma oříšky (nesolené), sušené ovoce, vysokoprocentní čokoládu a domácí buchtu upečenou částečně z celozrnné mouky. Chuť na sladké to vždy zažene. Nabízejte dětem sami od sebe jiné alternativy ještě dříve, než dostanou na sladké samy chuť. Pokud má dítě rádo čokoládu, mějte doma nějakou kvalitní s vyšším obsahem kakaa. Čokoláda sama o sobě, pokud jí není moc, špatná není, spíše naopak. Nejlepší je z nepražených kakaových bobů.

Tip na recept:

Vyzkoušejte ovocný krambl podle Dity P. – velmi snadné a chutné. Mražené lesní ovoce se mírně pocukruje a posype posypkou s ovesnými vločkami v poměru: 100 g hladké mouky + 100 g másla + 120 g ovesných vloček + 100 g hnědého cukru (cukru dávám vždy méně). Poté pečete na 180 stupňů 30 minut. Příprava je téměř bez práce a dezert chutná všem (i mému dospělému synovi, který sladké skoro vůbec nejí, a věřte mi, že jsem u něj také nacházela hromady obalů od těch nejhorších tyčinek, oplatek a bonbonů). 

Homeo tip:

Existují i homeopatika, která mohou chuť na sladké trochu zmírnit – lék se jmenuje Argentum nitricum a hodí se pro neklidné a netrpělivé děti, které mívají trému a strašně moc potřebují a vyžadují sladkosti.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 25.3.2023 19:00

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze