Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Na Vánoce – borovice

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

K Vánocům patří vůně jehličnanů. Některé ji mají intenzivní více, některé trochu méně – ale léčivá síla je využitelná u smrků, jedlí i borovic. Podívejme se spolu na posledně jmenovanou borovici.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Kelti ji (spolu s jedlí) považovali za symbol zimního slunovratu. Oba stromy se zdobily pentlemi a byly součástí oslav vracejícího se slunce. Na tyto pohanské zvyky navázala křesťanská tradice, a tak se borovice stala součástí i našich Vánoc. Staré národy považovaly borovici za matku moudrosti, za symbol zdraví, skromnosti a vytrvalosti.

Dříve se odolné borovicové dřevo hojně využívalo (na okna, dveře, trámy, podlahy) a stejně důležitý význam měla i smola, která hoří výrazným, jasným světlem, proto se používala při výrobě pochodní. Borovicová smola byla také praktickým lepidlem a těsněním.

O Vánocích (předtím o slunovratu) se často pálila borovice k očištění a ochraně domu a jeho obyvatel. Borovicový kouř má totiž dezinfekční účinky a působí například i proti zkažení potravin. Domy se také zdobily chvojím z borovice, které mělo přinést radost a klid – silice, které se z borovice uvolňují, působí proti únavě a stresu.

Bylináři borovici běžně využívají k léčbě rýmy a kašle. Z pupenů (i mladých výhonků) lze připravit čaj, který léčí nachlazení.

  • Čaj: 1 lžičku pupenů zalijte čtvrt litrem vroucí vody, přiklopte a nechte 15 minut odstát, pak přeceďte. Čaj užívejte po lžících nebo doušcích, doporučuje se 2x denně, a to jen po dobu nemoci.
  • Tinktura z borovicových pupenů usnadňuje odkašlávání, zvyšuje tvorbu trávicích enzymů, pomáhá při léčbě zánětů močového měchýře, používá se i při artritidě a bolestech kloubů. Příprava je jednoduchá: Jeden díl pupenů zalijte třemi díly 50% alkoholu, louhujte asi 2 týdny a poté sceďte do tmavé lahve.
  • Sirup z borovicových výhonků, podobně jako oblíbený smrčkový sirup, působí jako prevence nachlazení a používá se i k léčbě rýmy a kašle. Mladé výhonky nastříhejte, část vložte do sklenice a zasypte třtinovým cukrem. Pak následuje zase vrstva výhonků a vrstva cukru. Vrstvy pečlivě upěchujte, nechte odstát asi 3−4 týdny a poté přeceďte. Tento sirup připravujte na jaře.
  • Borovicové silice rozpouští usazený sekret v průduškách i dutinách. Léčivé účinky borovice lze využít i k léčbě zánětů močového ústrojí. Éterický olej z borovice můžete použít i k dezinfekci prostoru, protože má antiseptické účinky.

Procházka v borovém lese a vdechování borovicové silice podpoří léčbu nachlazení.

Po Vánocích, kdy se se stromečkem rozloučíte, ostříhejte větvičky, uvařte z nich odvar a nalijte do koupele. Takto připravená lázeň působí proti revmatismu a bolestem kloubů, proti nachlazení i jako prevence různých zimních viróz.

Pokud bude letos váš příbytek zdobit o Vánocích borovice, můžete v její přítomnosti trávit i čas, který věnujete meditaci. Sedněte si ke stromečku co nejblíže, zavřete oči, zkuste se na chvíli „stát borovicí“, představte si, jak rostla v lese, jaký měla život… Borovice blahodárně působí na smutné a melancholické lidi, pomáhá tam, kde vládnou hádky a kde chybí radost.

  • TIP: Borovicové jehličí obsahuje velké množství vitamínu C, takže si při procházce lesem utrhněte kousek jehličí, žvýkejte je a pak vyplivněte. Při obléhání Stalingradu si strádající obyvatelé doplňovali chybějící vitamín C pitím studeného výluhu z borovicových větví.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.11.2021 15:54

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze