Rychlé rady
Víte, že ...
Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Hřebíčková vánoční vůně do perníku i do bolavého zubu
Autor: Magdaléna Dobromila Staňková
Vůni hřebíčku mám od dětství spojenou s vůní maminčina nedělního oběda. Maminka přidávala při vaření rýže do hrnce i cibuli se zapíchanými hřebíčky. Asi pro tuto vzpomínkovou vůni domova je hřebíček mým oblíbeným kořením. Přidávám si ho ráda nejen do rýže a jáhel, ale také do koláčů a vánočních perníčků. Hřebíčková vůně mi také připomíná exotické země a indickou restauraci. Když někoho u nás doma bolí zuby, pomůže jako spolehlivá první pomoc opět hřebíček, který máme v kuchyni vždy po ruce.

Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková
Hřebíčkovec vonný
Hřebíčkovec kořenný (vonný) je stálozelený exotický strom, kterému se nejlépe daří u moře v tropickém klimatu, na ostrovech Madagaskaru, Zanzibaru a v Indonésii na Molukách. Sbírají se z něho ještě nerozvitá poupata, která teprve sušením na slunci získají tmavě hnědou barvu. Hřebíček patří k nejstarším známým kořením světa. Už před začátkem našeho letopočtu ho používali v Indii, Indonésii, Egyptě, Řecku. V Číně mohli urození hovořit s císařem jen poté, co si navoněli dech hřebíčkem. Do Evropy se dostal ze starého Říma. Hřebíčkový olej se používal k desinfekci prostorů v nemocnicích i rukou chirurgů, a osvědčil se i při léčení moru.
HŘEBÍČEK má účinky desinfekční a místně znecitlivující (analgetické), Využívá se zejména v zubním lékařství, tlumí citlivost a bolestivost zubního nervu a zároveň působí proti bakteriím a preventivně proti vzniku parodontózy a zubního kazu. Užívá se formou tinktury, ústní vody nebo se přidává do zubní pasty. Hřebíčkový olej se přidává do mastí na revmatické bolesti, nehojící se rány a do kosmetiky, mýdel i parfémů. Olej léčí průdušky a dýchací cesty, povzbuzuje srdeční činnost a zklidňuje žaludek. Příznivě působí na játra, hrudník a sluch. Nesmí se však podávat ve větších dávkách ani dlouhodobě. Má také příznivý vliv na psychiku. Působí jako antidepresivum, zlepšuje náladu a sebevědomí, dodává sílu živlu ohně a rozpouští emocionální bloky. Se zuby mívají někdy trápení nerozhodní až zbytečně opatrní lidé s křehkou duší. Jak do potravy, tak i do problému je třeba se občas pořádně zakousnout a hájit svá práva. Nedůvěra a strach oslabuje nejen náš chrup, zuby ztrácejí odolnost, když my sami ztrácíme pevnou půdu pod nohama a nevíme jak dál. Bolesti zubů mohou být varováním, že svými myšlenkami a skutky často zraňujeme druhé lidi a někdy i sebe. Hřebíčkový olej nám dodává odvahu konat, co je potřeba, a vyrovnat se s nepříjemnou situací.
Recepty pro zdraví těla
- Hřebíčková první pomoc na bolení zubů a dásní
3 hřebíčky zalijeme vroucí vodou do malé skleničky a do vychladlého nálevu namočíme vatový tampón na obklady. Stejně působí 1 kapka éterického oleje do sklenky vody. Na potírání bolestivých dásní při parodontóze smícháme 1 polévkovou lžíci olivového oleje se 3 kapkami oleje hřebíčkového, výborný je také vzácný olej z pryskyřice myrhy. (Hřebíčkový olej vždy před použitím ředíme.) Nebo vyplachujeme ústa vychladlým nálevem z 1 lžíce listů šalvěje + 2 hřebíčků, louhujeme 10 minut. Do bolestivého zubu můžeme vložit celý hřebíček povařený ve vodě do změknutí, odvarem lze vyplachovat ústa.
- Hřebíčkový olej do koupelny
Hřebíčkový olej je výborným antiseptickým prostředkem a hodí se skvěle na úklid koupelny. Několik kapek přidávám do vody na mytí umyvadla i toalety, nakapu ho i pod prkénko, k provonění toaletního papíru postačí otřít lahvičku s olejem o vnitřek papírové ruličky, vůně pak vydrží v koupelně několik dní. Pro ty, kdo uklízí neradi, je zajímavá souvislost s psychickým účinkem hřebíčkového oleje: má prý sílu hnát lidi do práce, do které se jim nechce.
Pro zdraví duše
Podle M. Hrabici: „Nedrť, odpouštěj a vlastním příkladem milosrdenství jiným ukazuj. Nerozkazuj, neodsuzuj, nepomlouvej, nezáviď a také věz, že jsi dobrý a svět tě moc potřebuje. Usiluj o mír v duši, který nejenom zubům prospěje a sluší.“
Pro děti a maminky
Děti potěší výroba voňavého pomeranče – pomaderu – zapíchají do něj hřebíčky a zavěsí ho na stužku. Pomeranč se časem seschne, ale vůni drží dlouho a ve skříni i v kuchyni odhání hmyz. S dětmi můžeme před Vánoci oživit starodávnou lidovou tradici – dekorační vizovické pečivo zdobené kořením, kde se hřebíček také uplatní a při pečení krásně provoní celou kuchyň. Když na ostrovech Molukách kvetou hřebíčkové stromy, jednají s nimi domorodci ohleduplně jako s těhotnými ženami. Nesmí se kolem nich dělat hluk a rušit je, aby se strom nepolekal a své plody neshodil příliš brzy. Těhotné ženy by však hřebíček jako koření ani hřebíčkový éterický olej neměly používat. Výjimkou je příprava k porodu, kde může hřebíčkový olej ženě pomoci nejlépe pod dohledem zkušené aromaterapeutky.
Pěstování a sběr hřebíčku
Exotické koření si doma asi nevypěstujeme ani nenasbíráme v přírodě. Při nákupu si vybíráme nejlepší a pokud možno bio kvalitu, také si koření můžeme přivézt jako voňavý suvenýr z cest po světě.
Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz
V novém roce 2017 zveme na lednovou přednášku do centra AVASA na Praze 8 - „Bylinky pro posílení imunity“ ve středu 18. 1. od 18−19.30 hodin. "Jak můžeme v zimě posílit svou imunitu pomocí bylinek a fermentovaných potravin" – povídání u bylinkového čaje s Magdalénou Dobromilu Staňkovou – autorkou úspěšné knihy "Bylinky pro děti a maminky".
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích