Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Hřebíčková vánoční vůně do perníku i do bolavého zubu

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Vůni hřebíčku mám od dětství spojenou s vůní maminčina nedělního oběda. Maminka přidávala při vaření rýže do hrnce i cibuli se zapíchanými hřebíčky. Asi pro tuto vzpomínkovou vůni domova je hřebíček mým oblíbeným kořením. Přidávám si ho ráda nejen do rýže a jáhel, ale také do koláčů a vánočních perníčků. Hřebíčková vůně mi také připomíná exotické země a indickou restauraci. Když někoho u nás doma bolí zuby, pomůže jako spolehlivá první pomoc opět hřebíček, který máme v kuchyni vždy po ruce.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Hřebíčkovec vonný

Hřebíčkovec kořenný (vonný) je stálozelený exotický strom, kterému se nejlépe daří u moře v tropickém klimatu, na ostrovech Madagaskaru, Zanzibaru a v Indonésii na Molukách. Sbírají se z něho ještě nerozvitá poupata, která teprve sušením na slunci získají tmavě hnědou barvu. Hřebíček patří k nejstarším známým kořením světa. Už před začátkem našeho letopočtu ho používali v Indii, Indonésii, Egyptě, Řecku. V Číně mohli urození hovořit s císařem jen poté, co si navoněli dech hřebíčkem. Do Evropy se dostal ze starého Říma. Hřebíčkový olej se používal k desinfekci prostorů v nemocnicích i rukou chirurgů, a osvědčil se i při léčení moru.

HŘEBÍČEK má účinky desinfekční a místně znecitlivující (analgetické), Využívá se zejména v zubním lékařství, tlumí citlivost a bolestivost zubního nervu a zároveň působí proti bakteriím a preventivně proti vzniku parodontózy a zubního kazu. Užívá se formou tinktury, ústní vody nebo se přidává do zubní pasty. Hřebíčkový olej se přidává do mastí na revmatické bolesti, nehojící se rány a do kosmetiky, mýdel i parfémů. Olej léčí průdušky a dýchací cesty, povzbuzuje srdeční činnost a zklidňuje žaludek. Příznivě působí na játra, hrudník a sluch. Nesmí se však podávat ve větších dávkách ani dlouhodobě. Má také příznivý vliv na psychiku. Působí jako antidepresivum, zlepšuje náladu a sebevědomí, dodává sílu živlu ohně a rozpouští emocionální bloky. Se zuby mívají někdy trápení nerozhodní až zbytečně opatrní lidé s křehkou duší. Jak do potravy, tak i do problému je třeba se občas pořádně zakousnout a hájit svá práva. Nedůvěra a strach oslabuje nejen náš chrup, zuby ztrácejí odolnost, když my sami ztrácíme pevnou půdu pod nohama a nevíme jak dál. Bolesti zubů mohou být varováním, že svými myšlenkami a skutky často zraňujeme druhé lidi a někdy i sebe. Hřebíčkový olej nám dodává odvahu konat, co je potřeba, a vyrovnat se s nepříjemnou situací.

Recepty pro zdraví těla

  • Hřebíčková první pomoc na bolení zubů a dásní

3 hřebíčky zalijeme vroucí vodou do malé skleničky a do vychladlého nálevu namočíme vatový tampón na obklady. Stejně působí 1 kapka éterického oleje do sklenky vody. Na potírání bolestivých dásní při parodontóze smícháme 1 polévkovou lžíci olivového oleje se 3 kapkami oleje hřebíčkového, výborný je také vzácný olej z pryskyřice myrhy. (Hřebíčkový olej vždy před použitím ředíme.) Nebo vyplachujeme ústa vychladlým nálevem z 1 lžíce listů šalvěje + 2 hřebíčků, louhujeme 10 minut. Do bolestivého zubu můžeme vložit celý hřebíček povařený ve vodě do změknutí, odvarem lze vyplachovat ústa.

  • Hřebíčkový olej do koupelny

Hřebíčkový olej je výborným antiseptickým prostředkem a hodí se skvěle na úklid koupelny. Několik kapek přidávám do vody na mytí umyvadla i toalety, nakapu ho i pod prkénko, k provonění toaletního papíru postačí otřít lahvičku s olejem o vnitřek papírové ruličky, vůně pak vydrží v koupelně několik dní. Pro ty, kdo uklízí neradi, je zajímavá souvislost s psychickým účinkem hřebíčkového oleje: má prý sílu hnát lidi do práce, do které se jim nechce.

Pro zdraví duše

Podle M. Hrabici: „Nedrť, odpouštěj a vlastním příkladem milosrdenství jiným ukazuj. Nerozkazuj, neodsuzuj, nepomlouvej, nezáviď a také věz, že jsi dobrý a svět tě moc potřebuje. Usiluj o mír v duši, který nejenom zubům prospěje a sluší.“

Pro děti a maminky

Děti potěší výroba voňavého pomeranče – pomaderu – zapíchají do něj hřebíčky a zavěsí ho na stužku. Pomeranč se časem seschne, ale vůni drží dlouho a ve skříni i v kuchyni odhání hmyz. S dětmi můžeme před Vánoci oživit starodávnou lidovou tradici – dekorační vizovické pečivo zdobené kořením, kde se hřebíček také uplatní a při pečení krásně provoní celou kuchyň. Když na ostrovech Molukách kvetou hřebíčkové stromy, jednají s nimi domorodci ohleduplně jako s těhotnými ženami. Nesmí se kolem nich dělat hluk a rušit je, aby se strom nepolekal a své plody neshodil příliš brzy. Těhotné ženy by však hřebíček jako koření ani hřebíčkový éterický olej neměly používat. Výjimkou je příprava k porodu, kde může hřebíčkový olej ženě pomoci nejlépe pod dohledem zkušené aromaterapeutky.

Pěstování a sběr hřebíčku

Exotické koření si doma asi nevypěstujeme ani nenasbíráme v přírodě. Při nákupu si vybíráme nejlepší a pokud možno bio kvalitu, také si koření můžeme přivézt jako voňavý suvenýr z cest po světě.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

V novém roce 2017 zveme na lednovou přednášku do centra AVASA na Praze 8 - „Bylinky pro posílení imunity“ ve středu 18. 1. od 18−19.30 hodin. "Jak můžeme v zimě posílit svou imunitu pomocí bylinek a fermentovaných potravin" – povídání u bylinkového čaje s Magdalénou Dobromilu Staňkovou – autorkou úspěšné knihy "Bylinky pro děti a maminky".

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.5.2022 20:04

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze