Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Viburcol pro klidné dítě

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Hřebíčková vánoční vůně do perníku i do bolavého zubu

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Vůni hřebíčku mám od dětství spojenou s vůní maminčina nedělního oběda. Maminka přidávala při vaření rýže do hrnce i cibuli se zapíchanými hřebíčky. Asi pro tuto vzpomínkovou vůni domova je hřebíček mým oblíbeným kořením. Přidávám si ho ráda nejen do rýže a jáhel, ale také do koláčů a vánočních perníčků. Hřebíčková vůně mi také připomíná exotické země a indickou restauraci. Když někoho u nás doma bolí zuby, pomůže jako spolehlivá první pomoc opět hřebíček, který máme v kuchyni vždy po ruce.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Hřebíčkovec vonný

Hřebíčkovec kořenný (vonný) je stálozelený exotický strom, kterému se nejlépe daří u moře v tropickém klimatu, na ostrovech Madagaskaru, Zanzibaru a v Indonésii na Molukách. Sbírají se z něho ještě nerozvitá poupata, která teprve sušením na slunci získají tmavě hnědou barvu. Hřebíček patří k nejstarším známým kořením světa. Už před začátkem našeho letopočtu ho používali v Indii, Indonésii, Egyptě, Řecku. V Číně mohli urození hovořit s císařem jen poté, co si navoněli dech hřebíčkem. Do Evropy se dostal ze starého Říma. Hřebíčkový olej se používal k desinfekci prostorů v nemocnicích i rukou chirurgů, a osvědčil se i při léčení moru.

HŘEBÍČEK má účinky desinfekční a místně znecitlivující (analgetické), Využívá se zejména v zubním lékařství, tlumí citlivost a bolestivost zubního nervu a zároveň působí proti bakteriím a preventivně proti vzniku parodontózy a zubního kazu. Užívá se formou tinktury, ústní vody nebo se přidává do zubní pasty. Hřebíčkový olej se přidává do mastí na revmatické bolesti, nehojící se rány a do kosmetiky, mýdel i parfémů. Olej léčí průdušky a dýchací cesty, povzbuzuje srdeční činnost a zklidňuje žaludek. Příznivě působí na játra, hrudník a sluch. Nesmí se však podávat ve větších dávkách ani dlouhodobě. Má také příznivý vliv na psychiku. Působí jako antidepresivum, zlepšuje náladu a sebevědomí, dodává sílu živlu ohně a rozpouští emocionální bloky. Se zuby mívají někdy trápení nerozhodní až zbytečně opatrní lidé s křehkou duší. Jak do potravy, tak i do problému je třeba se občas pořádně zakousnout a hájit svá práva. Nedůvěra a strach oslabuje nejen náš chrup, zuby ztrácejí odolnost, když my sami ztrácíme pevnou půdu pod nohama a nevíme jak dál. Bolesti zubů mohou být varováním, že svými myšlenkami a skutky často zraňujeme druhé lidi a někdy i sebe. Hřebíčkový olej nám dodává odvahu konat, co je potřeba, a vyrovnat se s nepříjemnou situací.

Recepty pro zdraví těla

  • Hřebíčková první pomoc na bolení zubů a dásní

3 hřebíčky zalijeme vroucí vodou do malé skleničky a do vychladlého nálevu namočíme vatový tampón na obklady. Stejně působí 1 kapka éterického oleje do sklenky vody. Na potírání bolestivých dásní při parodontóze smícháme 1 polévkovou lžíci olivového oleje se 3 kapkami oleje hřebíčkového, výborný je také vzácný olej z pryskyřice myrhy. (Hřebíčkový olej vždy před použitím ředíme.) Nebo vyplachujeme ústa vychladlým nálevem z 1 lžíce listů šalvěje + 2 hřebíčků, louhujeme 10 minut. Do bolestivého zubu můžeme vložit celý hřebíček povařený ve vodě do změknutí, odvarem lze vyplachovat ústa.

  • Hřebíčkový olej do koupelny

Hřebíčkový olej je výborným antiseptickým prostředkem a hodí se skvěle na úklid koupelny. Několik kapek přidávám do vody na mytí umyvadla i toalety, nakapu ho i pod prkénko, k provonění toaletního papíru postačí otřít lahvičku s olejem o vnitřek papírové ruličky, vůně pak vydrží v koupelně několik dní. Pro ty, kdo uklízí neradi, je zajímavá souvislost s psychickým účinkem hřebíčkového oleje: má prý sílu hnát lidi do práce, do které se jim nechce.

Pro zdraví duše

Podle M. Hrabici: „Nedrť, odpouštěj a vlastním příkladem milosrdenství jiným ukazuj. Nerozkazuj, neodsuzuj, nepomlouvej, nezáviď a také věz, že jsi dobrý a svět tě moc potřebuje. Usiluj o mír v duši, který nejenom zubům prospěje a sluší.“

Pro děti a maminky

Děti potěší výroba voňavého pomeranče – pomaderu – zapíchají do něj hřebíčky a zavěsí ho na stužku. Pomeranč se časem seschne, ale vůni drží dlouho a ve skříni i v kuchyni odhání hmyz. S dětmi můžeme před Vánoci oživit starodávnou lidovou tradici – dekorační vizovické pečivo zdobené kořením, kde se hřebíček také uplatní a při pečení krásně provoní celou kuchyň. Když na ostrovech Molukách kvetou hřebíčkové stromy, jednají s nimi domorodci ohleduplně jako s těhotnými ženami. Nesmí se kolem nich dělat hluk a rušit je, aby se strom nepolekal a své plody neshodil příliš brzy. Těhotné ženy by však hřebíček jako koření ani hřebíčkový éterický olej neměly používat. Výjimkou je příprava k porodu, kde může hřebíčkový olej ženě pomoci nejlépe pod dohledem zkušené aromaterapeutky.

Pěstování a sběr hřebíčku

Exotické koření si doma asi nevypěstujeme ani nenasbíráme v přírodě. Při nákupu si vybíráme nejlepší a pokud možno bio kvalitu, také si koření můžeme přivézt jako voňavý suvenýr z cest po světě.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

V novém roce 2017 zveme na lednovou přednášku do centra AVASA na Praze 8 - „Bylinky pro posílení imunity“ ve středu 18. 1. od 18−19.30 hodin. "Jak můžeme v zimě posílit svou imunitu pomocí bylinek a fermentovaných potravin" – povídání u bylinkového čaje s Magdalénou Dobromilu Staňkovou – autorkou úspěšné knihy "Bylinky pro děti a maminky".

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 20.4.2019 12:30

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze