Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Porodní asistentka radí...Jak zvládnout co nejlépe kojení?

Autor: Bc. Romana Gogelová

Období časného šestinedělí s sebou přináší zaslouženou radost a potěšení z příchodu děťátka. Maminky se včas často zbytečně trápí s kojením, bolestí prsů, ztíženým vyprazdňováním prsů, nedostatkem mateřského mléka, záněty a poraněními bradavek atd. atd. Kojení je pro děťátko velkým benefitem pro celý život...

Ilustrační foto
Zdroj: Ludmila Kindlová

Je to potrava na “zakázku“ - mění své složení podle aktuálních nároků děťátka, je potravou i imunitní podporou. Fyzický kontakt děťátka a matky při kojení ovlivňuje zásadně psychosomatický vývoj děťátka. Protože si maminky často stěžují na nejasné a rozporuplné informace týkající se kojení, dovolte mi několik jednoduchých rad z praxe porodní asistentky:

 1. Usilujte o včasné první přiložení dítěte k prsu (cca do 2 hodin po porodu), v nejoptimálnějším případě je dítě ponecháno u matky a zajištěn přímý kontakt nahého dítěte s matkou (samozřejmě je nutné zabránit prochlazení dítka) tzv. bonding. Kvalitní porodnice má ve svých standardech podporu laktace časným přiložením k prsu, podporu bondingu.
 2. Žena,která nemůže dostat dítě k prsu po porodu ani během prvního dne (např.nedonošené dítě), by měla začít stimulovat prsy sama nebo pomocí odsávačky v intervalech á 2-3 hodiny, nejlépe i v noci (hladina hormonu Prolaktinu je v noci nejvyšší a tudíž podpora kojení největší). Nástup laktace je složitější bez děťátka – opatřete si jeho fotografii k posteli a při stimulaci se na ni dívejte, myslete na děťátko při stimulaci. Skvěle se osvědčila homeopatická podpora laktace v tomto schématu:
  Ricinus communis 5 C - v rytmu odsávání tedy á 2-3 hodiny 5 granulí prvních 24 hodin
  - dále od 2. dne užívání 5 granulí 5x denně
  - od 3.dne užívání 5 granulí 3x denně, postupně při dobrém efektu vysadit a kdykoliv zopakovat
 3. Přistupte na myšlenku, že kojení je otevřený proces, který se vyvíjí - zpočátku každý den přicházejí nové podněty pro rychlejší nástup laktace ze strany pečujícího personálu – většinou se nejedná o rozpor v informacích.
 4. V prvních dnech požádejte vždy porodní asistentku, aby zkontrolovala, zda je dítě dobře přiloženo k prsu, nechejte si vysvětlit polohy při kojení, nestyďte se zeptat!
 5. Přikládejte dítě á 2- 3 hodiny, nezapomínejte kojit i v noci (první i druhý den z obou prsů při každém kojení).
 6. Ke správné technice kojení patří i to, že dítě přikládáme k prsu zcela bdělé a aktivní tzn.dítě hledá prs-otevírá ústa.U prsu zůstává přiložené , pokud aktivně saje – maximálně 10-15 minut u jednoho prsu. Jestliže dítě nesaje – opatrně-šetrně, pomocí malíčku vloženého do koutku úst mu bradavku vyjměte. Nešetrná manipulace, dlouhé neproduktivní sání ,nesprávná poloha - mohou způsobit poranění bradavek a narušení jejich pokožky.
 7. Bradavky vždy před i po kojení otřete mateřským mlékem (obsahuje mnoho protilátek) - po kojení nezapomeňte alespoň 5 minut pokožku prsních dvorců větrat. Opatřete si kvalitní přípravek na ošetření prsních dvorců – tyto nanášejte pravidelně jen v tenké vrstvě.
 8. Kvalitní podprsenka pro kojící ženy – poskytne prsům oporu a tím mimo jiné zajistí rovnoměrné „nalívání“ prsů.
 9. Po kojení prsy vyprázdněte – požádejte o kontrolu porodní asistentku (zejména v prvních dnech)- pokuste se naučit ruční odstříkávání a masáž - je šetrnější pro bradavky. Kojení je otázkou nabídky a poptávky – vyprázdněním prsu se vyhnete bolestivému zánětu a zajistíte dostatečnou tvorbu mateřského mléka k dalšímu kojení. Čím více prsy vyprázdníme – tím více se na příště vytvoří mléka.
 10. V období 3.- 4. dne laktace se prsy masivně nalijí a bolestivě – citlivě zduří (je to zcela fyziologický jev), který brzy odezní. Prsům můžete ulevit Priessnitzovým obkladem (obklad v nepříliš chladné vodě namočený + igelitový kryt + suchý ručník na prsy) ponechat cca na 1 hod. Úlevu mohou přinést i aromatické oleje např. Moira od Nobilis Thilia nebo masážní olej od Weledy na prsy pro kojící ženy. Ke zlepšení odtoku mléka a  vyprazdňování prsů je možno použít homeopatickou podporu ve formě  Phytolacca 9 C 5x denně 5 granulí při velmi oteklých prsou. Je možno přidat Apis mellifica 15 C 5x denně 5 granulí.
 11. V období intenzivního nástupu laktace (3.,4.,5. den) - prsy před kojením jemně rozmasírovat (možno nahřát ve sprše), poté uvolnit prsní dvorec odstříkáním – je to velmi důležité, aby dítě mohlo správně uchopit co největší část prsního dvorce a sát dostatečně intenzivně.
 12. Jakmile je mléka dostatek (zjistíme vážením dítěte před a po kojení), okamžitě začněte střídat při kojení prsy – tzn. jeden prs – jedno kojení, dítě se tak dostane k mléku přednímu (na žízeň) i mléku zadnímu (na hlad) a velmi dobře prospívá.
 13. Při jednom kojení vystřídejte na jednom prsu vždy polohu přední (brada a nožky dítěte směřují ke druhému prsu) a polohu zadní (tzv. fotbalové držení) - to zajistí rovnoměrné vyprazdňování prsu.
 14. Pro klid a rozvahu v případě nesnází s kojením často pomůže Rescue Remedy. Pomáhá zvládat krizové situace, náhlé obavy a úzkosti, zvyšuje schopnost soustředit se a zmírňuje únavu v šestinedělí. Jedná se o přípravek z rady Bachových květových esencí, je zcela bezpečný pro kojící ženu i dítě. Pastilky Rescue Remedy užívejte denně 2 až 4 ks nebo můžete zvolit kapky, v tom případě bude dávkování 2 až 4x denně 4 kapky.
 15. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, kvalitní stravu – dostatečný přísun vápníku a vitamínů a odpočinek – aby bylo vaše děťátko klidné a spokojené musí být především zajištěn klid a pohoda pro jeho maminku 

Nebojte se kojení, je zcela normální, že v jeho úvodu mohou někdy přijít menší potíže!

Věřte si – nesnáze pominou a vy se budete těšit z kojení svého děťátka. O kojení se dá bez nadsázky říci, že není jen potravou pro tělo, ale i duši vašeho děťátka.

Úspěšný start přeje vaše porodní asistentka Bc. Romana Gogelová

Poznámka redakce: Homeopatické léky mohou být prodávány ve formě granulí (kuliček), tablet, sirupů nebo v alkoholovém roztoku. Rozpouštějí se v ústech. Léky není vhodné užívat bezprostředně před jídlem a pitím nebo těsně po něm. Doporučován je časový odstup od jídla cca 15-20 minut. U kojenců a malých dětí se homeopatický lék rozpouští v malém množství čisté (neperlivé) vody. Dítěti se podává buď po lžičkách, nebo postupně dítě vodu s lékem upíjí.

Více se o zásadách užívání homeopatických léků dozvíte zde: svethomeopatie.cz/cs/213-co-je-to-homeopaticky-lek-a-jake-jsou-zasady-jeho-uzivani

Reklama: Sedatif PC

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Bc. Romana Gogelová

Autor: Bc. Romana Gogelováregistrovaná porodní asistentka

Romana Gogelová je registrovaná porodní asistentka s dlouholetou praxí na porodním sále a oddělení šestinedělí.

Pořádá kurzy předporodní přípravy pro maminky, tatínky a jim blížké osoby "Přivádíme děti na svět beze strachu". O zkušenostech účastníků kurzů Romany Gogelové si můžete přečíst na www.rodinavezline.cz

Také provádí osobní konzultace, individuální přípravu k porodu, cvičení pro těhotné ženy a doporučuje homeopatii pro období těhotenství, porodu a šestinedělí.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.6.2020 20:51

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze