Rychlé rady
Víte, že ...
Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Porodní asistentka radí...Jak zvládnout co nejlépe kojení?
Autor: Bc. Romana Gogelová
Období časného šestinedělí s sebou přináší zaslouženou radost a potěšení z příchodu děťátka. Maminky se včas často zbytečně trápí s kojením, bolestí prsů, ztíženým vyprazdňováním prsů, nedostatkem mateřského mléka, záněty a poraněními bradavek atd. atd. Kojení je pro děťátko velkým benefitem pro celý život...

Zdroj: Ludmila Kindlová
Je to potrava na “zakázku“ - mění své složení podle aktuálních nároků děťátka, je potravou i imunitní podporou. Fyzický kontakt děťátka a matky při kojení ovlivňuje zásadně psychosomatický vývoj děťátka. Protože si maminky často stěžují na nejasné a rozporuplné informace týkající se kojení, dovolte mi několik jednoduchých rad z praxe porodní asistentky:
- Usilujte o včasné první přiložení dítěte k prsu (cca do 2 hodin po porodu), v nejoptimálnějším případě je dítě ponecháno u matky a zajištěn přímý kontakt nahého dítěte s matkou (samozřejmě je nutné zabránit prochlazení dítka) tzv. bonding. Kvalitní porodnice má ve svých standardech podporu laktace časným přiložením k prsu, podporu bondingu.
- Žena,která nemůže dostat dítě k prsu po porodu ani během prvního dne (např.nedonošené dítě), by měla začít stimulovat prsy sama nebo pomocí odsávačky v intervalech á 2-3 hodiny, nejlépe i v noci (hladina hormonu Prolaktinu je v noci nejvyšší a tudíž podpora kojení největší). Nástup laktace je složitější bez děťátka – opatřete si jeho fotografii k posteli a při stimulaci se na ni dívejte, myslete na děťátko při stimulaci. Skvěle se osvědčila homeopatická podpora laktace v tomto schématu:
Ricinus communis 5 C - v rytmu odsávání tedy á 2-3 hodiny 5 granulí prvních 24 hodin
- dále od 2. dne užívání 5 granulí 5x denně
- od 3.dne užívání 5 granulí 3x denně, postupně při dobrém efektu vysadit a kdykoliv zopakovat - Přistupte na myšlenku, že kojení je otevřený proces, který se vyvíjí - zpočátku každý den přicházejí nové podněty pro rychlejší nástup laktace ze strany pečujícího personálu – většinou se nejedná o rozpor v informacích.
- V prvních dnech požádejte vždy porodní asistentku, aby zkontrolovala, zda je dítě dobře přiloženo k prsu, nechejte si vysvětlit polohy při kojení, nestyďte se zeptat!
- Přikládejte dítě á 2- 3 hodiny, nezapomínejte kojit i v noci (první i druhý den z obou prsů při každém kojení).
- Ke správné technice kojení patří i to, že dítě přikládáme k prsu zcela bdělé a aktivní tzn.dítě hledá prs-otevírá ústa.U prsu zůstává přiložené , pokud aktivně saje – maximálně 10-15 minut u jednoho prsu. Jestliže dítě nesaje – opatrně-šetrně, pomocí malíčku vloženého do koutku úst mu bradavku vyjměte. Nešetrná manipulace, dlouhé neproduktivní sání ,nesprávná poloha - mohou způsobit poranění bradavek a narušení jejich pokožky.
- Bradavky vždy před i po kojení otřete mateřským mlékem (obsahuje mnoho protilátek) - po kojení nezapomeňte alespoň 5 minut pokožku prsních dvorců větrat. Opatřete si kvalitní přípravek na ošetření prsních dvorců – tyto nanášejte pravidelně jen v tenké vrstvě.
- Kvalitní podprsenka pro kojící ženy – poskytne prsům oporu a tím mimo jiné zajistí rovnoměrné „nalívání“ prsů.
- Po kojení prsy vyprázdněte – požádejte o kontrolu porodní asistentku (zejména v prvních dnech)- pokuste se naučit ruční odstříkávání a masáž - je šetrnější pro bradavky. Kojení je otázkou nabídky a poptávky – vyprázdněním prsu se vyhnete bolestivému zánětu a zajistíte dostatečnou tvorbu mateřského mléka k dalšímu kojení. Čím více prsy vyprázdníme – tím více se na příště vytvoří mléka.
- V období 3.- 4. dne laktace se prsy masivně nalijí a bolestivě – citlivě zduří (je to zcela fyziologický jev), který brzy odezní. Prsům můžete ulevit Priessnitzovým obkladem (obklad v nepříliš chladné vodě namočený + igelitový kryt + suchý ručník na prsy) ponechat cca na 1 hod. Úlevu mohou přinést i aromatické oleje např. Moira od Nobilis Thilia nebo masážní olej od Weledy na prsy pro kojící ženy. Ke zlepšení odtoku mléka a vyprazdňování prsů je možno použít homeopatickou podporu ve formě Phytolacca 9 C 5x denně 5 granulí při velmi oteklých prsou. Je možno přidat Apis mellifica 15 C 5x denně 5 granulí.
- V období intenzivního nástupu laktace (3.,4.,5. den) - prsy před kojením jemně rozmasírovat (možno nahřát ve sprše), poté uvolnit prsní dvorec odstříkáním – je to velmi důležité, aby dítě mohlo správně uchopit co největší část prsního dvorce a sát dostatečně intenzivně.
- Jakmile je mléka dostatek (zjistíme vážením dítěte před a po kojení), okamžitě začněte střídat při kojení prsy – tzn. jeden prs – jedno kojení, dítě se tak dostane k mléku přednímu (na žízeň) i mléku zadnímu (na hlad) a velmi dobře prospívá.
- Při jednom kojení vystřídejte na jednom prsu vždy polohu přední (brada a nožky dítěte směřují ke druhému prsu) a polohu zadní (tzv. fotbalové držení) - to zajistí rovnoměrné vyprazdňování prsu.
- Pro klid a rozvahu v případě nesnází s kojením často pomůže Rescue Remedy. Pomáhá zvládat krizové situace, náhlé obavy a úzkosti, zvyšuje schopnost soustředit se a zmírňuje únavu v šestinedělí. Jedná se o přípravek z rady Bachových květových esencí, je zcela bezpečný pro kojící ženu i dítě. Pastilky Rescue Remedy užívejte denně 2 až 4 ks nebo můžete zvolit kapky, v tom případě bude dávkování 2 až 4x denně 4 kapky.
- Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, kvalitní stravu – dostatečný přísun vápníku a vitamínů a odpočinek – aby bylo vaše děťátko klidné a spokojené musí být především zajištěn klid a pohoda pro jeho maminku
Nebojte se kojení, je zcela normální, že v jeho úvodu mohou někdy přijít menší potíže!
Věřte si – nesnáze pominou a vy se budete těšit z kojení svého děťátka. O kojení se dá bez nadsázky říci, že není jen potravou pro tělo, ale i duši vašeho děťátka.
Úspěšný start přeje vaše porodní asistentka Bc. Romana Gogelová
Poznámka redakce: Homeopatické léky mohou být prodávány ve formě granulí (kuliček), tablet, sirupů nebo v alkoholovém roztoku. Rozpouštějí se v ústech. Léky není vhodné užívat bezprostředně před jídlem a pitím nebo těsně po něm. Doporučován je časový odstup od jídla cca 15-20 minut. U kojenců a malých dětí se homeopatický lék rozpouští v malém množství čisté (neperlivé) vody. Dítěti se podává buď po lžičkách, nebo postupně dítě vodu s lékem upíjí.
Více se o zásadách užívání homeopatických léků dozvíte zde: svethomeopatie.cz/cs/213-co-je-to-homeopaticky-lek-a-jake-jsou-zasady-jeho-uzivani
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích