Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Otok hlavy u psa

Autor: MVDr. Lada Paulů

S otoky na hlavě u psů se setkáváme relativně často. Otok může postihovat měkké tkáně – pysky, jazyk, oční víčka, ale i tvrdé tkáně – kosti. Příčin může být celá řada – alergie, poštípání, různé záněty – kůže, podkoží, kostí, zubních kořenů, dále tu jsou úrazy, nádory…

Ilustrační foto
Zdroj: Mirka Menclová

Já bych se zaměřila na to nejčastější – otoky způsobené poštípáním a alergiemi a od zánětu zubních kořenů. Alergická reakce (nejčastěji po vakcinaci) a poštípání vypadá prakticky stejně, takže podle principu homeopatie – podobné léčí podobné, se i stejně řeší (a to i v klasické medicíně). Pes vypadá, jako by mu někdo pod kůži napumpoval vzduch nebo spíš vodu – váčky pod očima, oteklé pysky, ztrápený výraz. Zvířata většinou vykazují velkou bolestivost, nechtějí pít, ale rádi si postižené místo nechají zaledovat. V tuto chvíli je nejlepší homeopatické léky rozředit do 20 ml stříkačky 5 kuliček od Apis mellificy 30 C, Ledum palustre 9 C a Poumon histamine 15 C. Pořádně protřepat a kapat po 15ti minutách na jazyk. Jak se stav začne zlepšovat, intervaly prodlužujte. Pokud by došlo k otoku krku, jazyka či pes začal ztrácet vědomí nebo vykazoval nějaké tiky či by se vám cokoliv nezdálo, je třeba okamžitě kontaktovat ošetřujícího veterináře.

Další častou příčinou otoku na hlavě a to zejména u starších a starých psů, je tzv. periapikální absces. Jedná se o zhnisaný kořen stoličky. Jak hnis nabírá na množství, psovi vzniká otok pod okem. Časté jsou telefony o víkendové pohotovosti, že pes má najednou oteklé oko. Majitelé jsou většinou velmi překvapeni, že problém není v oku, ale v dutině ústní (nemluvě o tom, že tento „akutní“ stav psa už minimálně týden trápí). Málokdy si člověk všimne náznaků, že se něco děje – pes žere pomaleji, kouše na druhé straně, neotvírá tolik čelist, více/méně spí, více sliní... Častý je omyl mezi majiteli, že když zvíře žere, tak nemůže mít problém se zuby – je to z toho důvodu, že zvíře, které se v přírodě nenají, tak pojde. Proto do sebe natlačí potravu i při jednom jakž takž funkčním zubu a velké bolesti. V tomto případě je většinou nejlepším řešením zub vytrhnout (k medikaci od lékaře přidejte kombinaci Hypericum perforatum 15 C, Arnica montata 30 C a Hekla lava 9 C 3-5x/den do vyhojení rány). Pokud majitelé chtějí zkusit zub zachránit nebo z nějakého důvodu není možná anestezie pacienta nebo se na rtg vyšetření ukáže, že „zub má ještě šanci“, přidejte k antibiotické terapii kombinaci Hepar sulfuru 15 C, Silicey 15 C a Fluorica acida 9 C 2x/den. Po 7-10ti dnech zvedněte ředění (to znamená Hepar sulfur 30 C, Silicea 30 C a Fluoricum acidum 15 C). U zvířat přecitlivělých na bolest, která radši zabijí sebe, veterináře nebo majitele, jen aby na ně někdo nesáhl, přidejte Chamomillu vulgaris 30 C 1-2x/den.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.10.2022 00:14

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze