Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Tymián není jen kořením do kuchyně, pomůže i při kašli

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V listopadu se krátí dny a přibývají mlhy a tma, na Martina už může napadat první sníh. S ochlazením pak dětem i dospělým začínají rýmy a kašle a nemoci z nachlazení… Pomoc najdeme nejen v lékárně, ale i doma v kuchyni mezi kořením, které všichni známe. Jedním z těchto kouzelných univerzálních koření použitelných jak v kuchyni, tak při léčení je tymián a jeho sestřička mateřídouška. Tymián je jižní divočejší a aromatičtější bratr naší mírné mateřídoušky.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Mateřídouška je velmi vonná siličnatá bylinka, která obsahuje vonné silice, třísloviny, saponiny, hořčiny, flavonoidy a minerální látky. S ohledem na velkou proměnlivost rodu Thymus jsou v různých druzích mateřídoušky a tymiánů značné rozdíly. Obě rostliny mají především silné antiseptické a desinfekční působení při vnitřním i zevním užívání při zánětech. Mateřídouška působí jemněji než tymián a proto je vhodnější zvláště pro děti jak vnitřně, tak zevně na pokožku.

Mateřídouška zlepšuje trávení a spánek, uklidňuje, léčí dýchací cesty a kašel, posiluje nervy a srdce, léčí průjmy i infekční, a desinfikuje močové cesty. Zevně se používá na obklady, výplachy a kloktadlo. Používá se také lihovodný roztok – spojení výluhu a tinktury ze stejné byliny, který je u některých bylin více účinný než samotný čaj. Mateřídouška není vhodná k dlouhodobému používání. V malých dávkách je vhodná i pro malé děti, starší lidi a těhotné i kojící matky, při předávkování může však způsobit otravu s omámením a poškozením jater a ledvin.

NEROZKVETLÁ NAŤ TYMIÁNU má podobné složení a je výborným desinfekčním prostředkem pro dýchací cesty a trávicí ústrojí a je to jedno z nejsilnějších rostlinných antibiotik. Působí proti křečím a proti střevním parazitům a plísním. Tymián i mateřídouška mají zahřívající působení a nesmějí se užívat dlouhodobě. V aromaterapii se používá tymiánový éterický olej proti bakteriím, virům a jako desinfekce, pro zklidnění nervů a zažívání, při depresi a vyčerpání, migrénách a nespavosti, při chřipkách, nachlazení, angíně a kašli, při slabé a zastavené menstruaci, zevně k desinfekci a hojení ran, ekzémů a vyrážek. Jako nejúčinnější olej proti parazitům se úspěšně používá proti vším ve vlasech a pro odpuzování komárů a dalšího hmyzu.

Recepty pro zdraví těla

  1. Čaj z mateřídoušky pro lepší trávení i spánek a proti kašli: 2 lžičky sušené nati přelijeme 1 hrnkem vroucí vody a louhujeme přikryté 15 minut. Scedíme pijeme při potížích 2 až 3 šálky denně, možno přisladit medem nebo mateřídouškovým sirupem.
  2. Silně desinfekční a antibiotický tymiánový čaj s olejem TTO při nemocech dýchacích cest a proti parazitům: na 1 šálek tymiánového čaje přidáme 3 kapky oleje TTO a pijeme šálek čaje 2–4 denně při potížích. Pro vnější použití k desinfekci ran přidáme do 1 sklenice tymiánového čaje 10–15 kapek TTO. Éterický olej se s vodou nespojí, proto před pitím či jiným použitím vždy dobře promícháme.
  3. Tymiánová koupel nohou nebo rukou s éterickým olejem pro lepší prokrvení a proti únavě a revmatickým bolestem: Do umyvadla horké vody přidáme 5 kapek tymiánového oleje a koupeme ruce či nohy 10–15 minut, a to 1× denně obden, celkem 7–12×, potom následuje 1 týden pauza a 4 koupele na doléčení. Nebo lze použít také jednorázově při prochladnutí a při počátku nachlazení, kdy jsme zimomřiví a „něco na nás leze...“.

Pro zdraví duše:

Mateřídouška: „Jako mámina konejšivá náruč účinkuje bylina, kterou piješ; následuj jejího příkladu, potěš, pochop, oddej se na chvíli snění. Tymián: nikdo tě nesvírá, nikdo tě neomezuje; máš sílu vše zvládnout, věř si a konej vždy s důvěrou v dobrý výsledek“.

Pro děti a maminky:

Mateřídouška - „douška mateří“ je bylinkou maminkovskou, pro mne tou z nejmilejších, hned vedle meduňky. Neměla by chybět v základní čajové směsi pro děti proti kašli a bolení bříška, pro maminky na uklidnění nervů i zažívání, pomáhá také mateřídouškový sirup a med proti kašli. Příjemná vůně a chuť mateřídouškového čaje nás svádí k častému pití, neměl by se však používat dlouhodobě, ale jen krátce při potížích, jako ostatně většina léčivých bylinek. Mateřídouška je jednou z bylin svatého Jana a tradičně se sbírá v tento čas, přidávala se také do voňavých polštářků a panenek dětem do postýlek spolu s levandulí pro klidný spánek. Nadměrné kořenění jídel tymiánem a tymiánový olej nejsou vhodné v těhotenství a dětem se doporučuje ve velkém ředění jemnější mateřídouškový olej a tymiánový olej s větším obsahem linaloolu. (éterický olej tymián linalool)

Kdy sbíráme tymián a mateřídoušku?

Vytrvalé nízké keříky mateřídoušky i tymiánu patří do jedné rodiny a vyžadují slunečnou polohu a dobře propustnou písčitou půdu. Rostou dobře i v horku a suchu mezi zahradní dlažbou a kameny na skalce či zídce. Dají se pěstovat i v nádobách venku či na okně. TYMIÁN na sušení jako koření či lék sklízíme těsně před rozkvětem rostliny v dubnu – květnu. MATEŘÍDOUŠKU na čaj nebo látkové panenky sklízíme naopak rozkvetlou na počátku kvetení, nejlépe v červnu mezi 12. a 14. hodinou a sušíme na dobře větraném místě na ošatce či čistém papíru. Ke kořenění jídel sklízíme z rostlin čerstvé větvičky po celý rok podle potřeby.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

Bylinková cesta s Magdalénou Dobromilou - Měsíčkové tvoření - Sobota 26.11. 17:00 - 19:00 hodin, Zahradní dvůr Listen u Nymburka

Zveme všechny zájemce o společné bylinkové tvoření u voňavého čaje. Sejdeme se po Škole duchovního rozhledu, v sobotu 26.11. od 17- 19 hodin v chaloupce. Namícháme si osobní mastičku z olejových macerátů z měsíčku, třezalky a dalších bylinek z léta. Vyzkoušíme si, jak zpracovávat nasušené byliny z léta do bylinkových čajů a mastiček. Oranžový úsměv měsíčku léčí nejen pokožku, oči a játra, ale i podzimní smutky, kvete dlouho i v podzimním listí až do mrazů a předává nám svou léčivou posilu i pro nacházející zimu. Příspěvek na lektorné je 250,- Kč na osobu a pro zájemce o namíchání osobní mastičky 50,- Kč na materiál. Všechny zájemce prosíme o včasné nahlášení předem pro rezervaci místa u M.D.Staňkové

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 25.10.2020 03:22

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze