Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

S kostivalem na podzimní výlety

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Na podzim nás barevná příroda láká na výlety, ale počasí už může být deštivé a snadno pak někde uklouzneme a způsobíme si pohmožděninu nebo vyvrtnutý kotník. Pro tyto případy vozím s sebou vždy na výlety lahvičku kostivalové tinktury, která jako zázrakem pomáhá a srovnává naražené kosti i klouby, jak o tom vypovídá i její název. Podobně jako arnika pomáhá zejména při hojení úrazů při turistice a sportu a také po operacích. Doba sběru kořene kostivalu je brzy zjara nebo právě na podzim, kdy nadzemní část rostliny uvadá a její léčivá síla se stahuje na zimu do kořene.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Kostival je vytrvalá bylina až 1 metr vysoká se silným oddenkem a hranatou lodyhou, která na jaře rozkvétá bíle, růžově či fialově a láká hmyz na sladkou šťávu. Celá rostlina je dužnatá a drsně chlupatá. Kostival je rostlina vlhkomilná a roste často na okrajích cest, lesů, březích potoků a rybníků a na podmáčených loukách. Patří k vůbec nejstarším léčivým bylinám s dlouhou tradicí používání i širokým spektrem použití. Podává se vnitřně i zevně i formou masti, také se užívá v homeopatické variantě, která je zcela bezpečná i při vnitřním použití. Název kostival či kostihoj vznikl pravděpodobně již ve středověku, kde s ním ošetřovali raněné při bitvách. Obvazy na zlomeniny namáčeli do lepivé kaše z povařeného kořene kostivalu, obvazy pak po uschnutí samy ztvrdly a posloužily podobně jako sádra i ke znehybnění zlomené končetiny.

Homeopatikum Symphytum je velký lék nejen na zlomeniny i mnohočetné, ale i na bolestivá poranění chrupavek. Symphytum je užitečné po operaci, kdy pahýl zůstává citlivý, nebo když zlomené kosti nesrostou. Léčí onemocnění kloubů a bolesti kloubů v koleni. Poranění oka způsobené tupými předměty nebo údery pěstí.

KOŘEN KOSTIVALU obsahuje velmi hojivou látku zvanou alantoin, která urychluje hojení tkání, dále obsahuje různé alkaloidy, třísloviny, sliz a škrob, také vitamín B 12, (který může chybět ve stravě vegetariánům), triterpeny, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice a cholin. Některé z obsažených alkaloidů mohou ve větším množství vadit játrům, proto se vnitřní užívání doporučuje jen s opatrností pod dohledem lékaře či léčitele nebo v bezpečné homeopatické podobě. Vědci dnes dokáží odhalit dříve neznámé jednotlivé jedovaté látky (alkaloidy) v rostlinách, léčivá bylina však může působit v souhře dalších obsažených látek mírnějším způsobem než jeden izolovaný alkaloid.

Podle Janči a Zentricha je bezpečná denní dávka pro vnitřní použití maximálně po dobu 3 týdnů: 3 čajové lžičky nastrouhaného syrového kořene, nebo 4x denně prášek ze sušeného kořene na špičku kulatého nože, nebo 3 šálky čaje po 150 ml za den. Kostival má mimořádné hojivé působení na poranění vnitřní i zevní, ochraňuje sliznice, napomáhá hojení zlomenin a pohmožděnin. Užívaný vnitřně formou kloktadla nebo klyzmatu léčí sliznice například při hemoroidech a bolestivých žaludečních vředech, kde se osvědčil formou žaludečního čaje. Také při poleptání a popálení sliznic i při jejich atrofii - ztenčení - při léčbě starších lidí. Zevně se používá na léčbu pohmožděnin, modřin, hematomů, kožních zánětů, bércových vředů, hemoroidů a nehojících se ran. Vnitřně též napomáhá vykašlávání, uklidňuje, podporuje léčbu močových cest a osteoporózy. Pokud máme k dispozici rostlinu čerstvou, dáme jí přednost před sušenou.

Recepty pro zdraví těla

  • Kostivalová tinktura na hojení zranění a pohmožděnin a modřin - čerstvý kořen kostivalu nastrouháme na jemném struhadle a zalijeme ve sklenici alkoholem 40% (vodkou) necháme louhovat 3 týdny, až se utvoří tmavě hnědá lepkavá hmota, kterou pak scedíme do lahviček z tmavého skla a používáme na obklady, při malém pohmoždění stačí nakapat na polštářek látkové náplasti a nechat přes noc působit.
  • Obklady z čerstvého kořene či listu kostivalu - 25 g kořene či listu povaříme 10 minut ve ¼ litru – 1 hrnku vody. Pak scedíme a do vychlazeného namáčíme látku na obklady. Odvar není vhodný k pití.

Pro zdraví duše

  • Úrazy a zlomeniny nejsou nikdy náhodou, ale výsledkem našeho chybného jednání, úraz nás může i zastavit na chybné cestě životem a nasměrovat zpět správnějším směrem. Podle M.Hrabici nám kostival předává toto poselství: „Zlepši naplňování svých přínosných rozhodnutí, avšak současně se vždy dívej na svět přívětivě a s porozuměním“

Pro děti a maminky

Kostivalová tinktura by vedle obvyklých homeopatik neměla chybět v cestovní lékárničce, všude, kde jezdíme s dětmi je příležitostí k úrazům dostatek. Osvědčila se mi na jednom táboře pro rodiny s dětmi, kde děti stále hrály s míčem vybíjenou a chodily za mnou do stanu pro první pomoc při naraženinách. Na větší místa jsme tinkturu nakapali na obvaz a na menší stačilo nakapat na polštářek náplasti a přes noc bylo po bolesti. Také s vyvrtnutým kotníkem a modřinami máme s kostivalem dobré zkušenosti. Zde je léčbu potřeba doplnit vnitřním užíváním homeopatik z kostivalu - „Symphytum“ nebo „Arnikou“. Použití homeopatika je bezpečné i pro malé děti, těhotné i kojící ženy. Tinkturu si sami snadno vyrobíme z kořene na podzim či na jaře.

Kdy sbíráme kořen kostivalu?

Pro léčení se sbírá především kořen brzy na jaře v březnu a dubnu nebo na podzim v říjnu a listopadu, když se síla rostliny vrací zpět do kořenů. Jako náhrada v létě lze použít i listy, nebo šťávu z nich čerstvě vylisovanou. Také má zajímavé využití jako planá jarní zelenina, s jejíž konzumací to ale nelze přehánět kvůli malému obsahu škodlivých látek. Mladé jarní výhony se dříve jedly pokrájené na chlebu s máslem, lze připravit jako chřest, nebo je smažit obalené v těstíčku. Na zimu lze kořen kostivalu uskladnit do nádoby s vlhkým pískem, kde vydrží v temnu až do jara, podobně jako se uchovává kořenová petržel a mrkev.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 10.7.2020 20:46

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze