Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

S kostivalem na podzimní výlety

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Na podzim nás barevná příroda láká na výlety, ale počasí už může být deštivé a snadno pak někde uklouzneme a způsobíme si pohmožděninu nebo vyvrtnutý kotník. Pro tyto případy vozím s sebou vždy na výlety lahvičku kostivalové tinktury, která jako zázrakem pomáhá a srovnává naražené kosti i klouby, jak o tom vypovídá i její název. Podobně jako arnika pomáhá zejména při hojení úrazů při turistice a sportu a také po operacích. Doba sběru kořene kostivalu je brzy zjara nebo právě na podzim, kdy nadzemní část rostliny uvadá a její léčivá síla se stahuje na zimu do kořene.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Kostival je vytrvalá bylina až 1 metr vysoká se silným oddenkem a hranatou lodyhou, která na jaře rozkvétá bíle, růžově či fialově a láká hmyz na sladkou šťávu. Celá rostlina je dužnatá a drsně chlupatá. Kostival je rostlina vlhkomilná a roste často na okrajích cest, lesů, březích potoků a rybníků a na podmáčených loukách. Patří k vůbec nejstarším léčivým bylinám s dlouhou tradicí používání i širokým spektrem použití. Podává se vnitřně i zevně i formou masti, také se užívá v homeopatické variantě, která je zcela bezpečná i při vnitřním použití. Název kostival či kostihoj vznikl pravděpodobně již ve středověku, kde s ním ošetřovali raněné při bitvách. Obvazy na zlomeniny namáčeli do lepivé kaše z povařeného kořene kostivalu, obvazy pak po uschnutí samy ztvrdly a posloužily podobně jako sádra i ke znehybnění zlomené končetiny.

Homeopatikum Symphytum je velký lék nejen na zlomeniny i mnohočetné, ale i na bolestivá poranění chrupavek. Symphytum je užitečné po operaci, kdy pahýl zůstává citlivý, nebo když zlomené kosti nesrostou. Léčí onemocnění kloubů a bolesti kloubů v koleni. Poranění oka způsobené tupými předměty nebo údery pěstí.

KOŘEN KOSTIVALU obsahuje velmi hojivou látku zvanou alantoin, která urychluje hojení tkání, dále obsahuje různé alkaloidy, třísloviny, sliz a škrob, také vitamín B 12, (který může chybět ve stravě vegetariánům), triterpeny, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice a cholin. Některé z obsažených alkaloidů mohou ve větším množství vadit játrům, proto se vnitřní užívání doporučuje jen s opatrností pod dohledem lékaře či léčitele nebo v bezpečné homeopatické podobě. Vědci dnes dokáží odhalit dříve neznámé jednotlivé jedovaté látky (alkaloidy) v rostlinách, léčivá bylina však může působit v souhře dalších obsažených látek mírnějším způsobem než jeden izolovaný alkaloid.

Podle Janči a Zentricha je bezpečná denní dávka pro vnitřní použití maximálně po dobu 3 týdnů: 3 čajové lžičky nastrouhaného syrového kořene, nebo 4x denně prášek ze sušeného kořene na špičku kulatého nože, nebo 3 šálky čaje po 150 ml za den. Kostival má mimořádné hojivé působení na poranění vnitřní i zevní, ochraňuje sliznice, napomáhá hojení zlomenin a pohmožděnin. Užívaný vnitřně formou kloktadla nebo klyzmatu léčí sliznice například při hemoroidech a bolestivých žaludečních vředech, kde se osvědčil formou žaludečního čaje. Také při poleptání a popálení sliznic i při jejich atrofii - ztenčení - při léčbě starších lidí. Zevně se používá na léčbu pohmožděnin, modřin, hematomů, kožních zánětů, bércových vředů, hemoroidů a nehojících se ran. Vnitřně též napomáhá vykašlávání, uklidňuje, podporuje léčbu močových cest a osteoporózy. Pokud máme k dispozici rostlinu čerstvou, dáme jí přednost před sušenou.

Recepty pro zdraví těla

  • Kostivalová tinktura na hojení zranění a pohmožděnin a modřin - čerstvý kořen kostivalu nastrouháme na jemném struhadle a zalijeme ve sklenici alkoholem 40% (vodkou) necháme louhovat 3 týdny, až se utvoří tmavě hnědá lepkavá hmota, kterou pak scedíme do lahviček z tmavého skla a používáme na obklady, při malém pohmoždění stačí nakapat na polštářek látkové náplasti a nechat přes noc působit.
  • Obklady z čerstvého kořene či listu kostivalu - 25 g kořene či listu povaříme 10 minut ve ¼ litru – 1 hrnku vody. Pak scedíme a do vychlazeného namáčíme látku na obklady. Odvar není vhodný k pití.

Pro zdraví duše

  • Úrazy a zlomeniny nejsou nikdy náhodou, ale výsledkem našeho chybného jednání, úraz nás může i zastavit na chybné cestě životem a nasměrovat zpět správnějším směrem. Podle M.Hrabici nám kostival předává toto poselství: „Zlepši naplňování svých přínosných rozhodnutí, avšak současně se vždy dívej na svět přívětivě a s porozuměním“

Pro děti a maminky

Kostivalová tinktura by vedle obvyklých homeopatik neměla chybět v cestovní lékárničce, všude, kde jezdíme s dětmi je příležitostí k úrazům dostatek. Osvědčila se mi na jednom táboře pro rodiny s dětmi, kde děti stále hrály s míčem vybíjenou a chodily za mnou do stanu pro první pomoc při naraženinách. Na větší místa jsme tinkturu nakapali na obvaz a na menší stačilo nakapat na polštářek náplasti a přes noc bylo po bolesti. Také s vyvrtnutým kotníkem a modřinami máme s kostivalem dobré zkušenosti. Zde je léčbu potřeba doplnit vnitřním užíváním homeopatik z kostivalu - „Symphytum“ nebo „Arnikou“. Použití homeopatika je bezpečné i pro malé děti, těhotné i kojící ženy. Tinkturu si sami snadno vyrobíme z kořene na podzim či na jaře.

Kdy sbíráme kořen kostivalu?

Pro léčení se sbírá především kořen brzy na jaře v březnu a dubnu nebo na podzim v říjnu a listopadu, když se síla rostliny vrací zpět do kořenů. Jako náhrada v létě lze použít i listy, nebo šťávu z nich čerstvě vylisovanou. Také má zajímavé využití jako planá jarní zelenina, s jejíž konzumací to ale nelze přehánět kvůli malému obsahu škodlivých látek. Mladé jarní výhony se dříve jedly pokrájené na chlebu s máslem, lze připravit jako chřest, nebo je smažit obalené v těstíčku. Na zimu lze kořen kostivalu uskladnit do nádoby s vlhkým pískem, kde vydrží v temnu až do jara, podobně jako se uchovává kořenová petržel a mrkev.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 1.10.2020 14:12

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze