Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Rýže - dar boha Ciwy

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Žil jednou bůh Ciwa, který se zamiloval do nejkrásnější dívky a požádal ji o ruku. Dívka mu dala podmínku, aby našel pro lidi potravinu, které nebude nikdy nedostatek. Ciwa prohledal všechny kouty Země, ale nic nenašel. Jeho pýcha byla zraněna, proto uvrhl dívku do otroctví a ona žalem umřela. Na jejím hrobě po nějaké době vyrostla neznámá rostlina – jako vtělení dívčiny duše. Ciwa všeho litoval a semena rostliny rozdal lidem, aby je šířili. Rýže se tak stala potravinou, kterou se sytí největší množství lidí na Zemi.

Ilustrační foto
Zdroj: Andrea Dovalová

Tato vzácná bezlepková obilovina pochází z Asie a ve své neloupané podobě je jednou z nejvýživnějších plodin. Rýže je bohatým zdrojem vitamínů skupiny B a z minerálů je v ní významně zastoupen draslík, vápník, hořčík, mangan, fosfor, síra, selen a měď. Díky obsahu blokátorů enzymu proteázy snižuje konzumace rýže výskyt nádorových onemocnění (hlavně střev a konečníku).

Bílá rýže je zbavena většiny důležitých látek – vitamínů a minerálů. Její pravidelná konzumace jako jediné hlavní potraviny může být nebezpečná. Považuje se za příčinu onemocnění beri-beri.

Naopak, pravidelný příjem rýže natural je zdraví prospěšný: snižuje krevní tlak a snižuje obsah špatného cholesterolu v krvi.

Ajurvéda považuje pro všechny dóši (konstituční typy) nejvhodnější rýži BASMATI. Tato rýže je vhodná k přípravě jídla po celý rok. V obchodech se zdravou výživou ji najdete v její bílé i celozrnné podobě.

Rýžové otruby pomáhají při zácpě. K zastavení průjmu zas postačí jedna lžička syrové rýže natural, pořádně rozžvýkat na kaši a spolknout. U malých dětí je při průjmu vhodnější využít odvar – sliz z bílé rýže (vaříme 25 gramů rýže v litru vody).

Proč rýži své rodině nabízet?

V první řadě proto, že je lehce stravitelná a nenadýmá, tedy nezatíží trávení u citlivějších jedinců, ani u malých dětí. Díky obsahu již zmíněných minerálů a vitamínů pomáhá udržovat vlasy, kůži i nehty zdravé. Pokud se rýže vhodně kombinuje s luštěninou, nabídne nám plnohodnotný zdroj bílkovin. Škrob – tedy polysacharidy v rýži – se tráví dlouho a pomáhá tak udržovat příznivou hladinu krevního cukru. Rýže preventivně působí proti tvorbě ledvinových kamenů.

Tipy do kychyně:

Z rýže lze připravit různorodá jídla. Můžeme z ní připravovat snídaně, obědy i večeře.

  • Ke snídani bude jistě velmi příjemná rýže připravená na sladko: uvaříme rýži v rostlinném mléce, přidáme sušené ovoce, skořici a oříšky. Nebo druhá, u mých dětí oblíbená varianta – uvaříme rýžovou krupičku v rostlinném mléce, navrch přidáme trochu kokosového oleje a kostku hořké čokolády.
  • U nás je velmi oblíbená rýže basmati s různými omáčkami – dýňovou, cuketovou koprovkou, omáčkou z červené řepy, špenátem,… Když nám zůstane zbytek uvařené rýže natural, připravím k večeři rýžovo-zeleninové placičky, které si děti rády nosí i ke svačince do školy. K jejich přípravě stačí uvařená rýže, osmažená cibule, kus podušené dýně nebo jiné zeleniny, trochu pohankové mouky k zahuštění, sůl a oblíbené koření. Z těchto surovin připravíme těsto, ze kterého tvarujeme placičky, a ty pak pečeme v troubě na pečicím papíře.
  • A abychom nezapomněli i na nějakou tu exotiku – v síti prodejen s potravinami je běžně k dostání i rýžový papír. Ten můžeme plnit různými slanými i sladkými náplněmi. Nám chutná například jako „štrúdl“ - inspirujte se receptem "štrůdl v sáčku".

Tip pro krásu:

  • Rýže poslouží i jako zkrášlovací prostředek. Jedna lžíce loupané rýže se zalije 300 ml vařící vody a vaří se na mírném ohni asi půl hodiny. Vzniklá hmota se vychlazená nanáší na obličej a krk. Po 15 minutách působení pleť umyjeme. Tato maska čistí pleť do hloubky a zároveň ji vyživuje.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.11.2022 13:57

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze