Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jak si poradit s podzimními plískanicemi, aneb tak trochu jiný článek o homeopatii a imunitě

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Léto skončilo a je tady období podzimních plískanic, zimy a spolu s nimi i nemoci jako jsou rýma, kašel, chřipkové epidemie, angíny, atd. Ke zvýšenému výskytu těchto onemocnění přispívá i započatý školní rok. Jak známo, v dětských kolektivech a kroužcích se takovéto epidemie a nemoci šíří velmi snadno. Spousty lidí se snaží sebe či své blízké ochránit pomocí nejrůznějších vitamínů a "osvědčených prostředků" z doplňků stravy či z přírodní medicíny, ale ne vždy se to setká s úspěchem.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Na problém zejména opakovaných onemocnění horních cest dýchacích je potřeba se podívat z homeopatického pohledu a nadhledu a také je potřeba k nim přistupovat komplexně a nikoliv se snažit najít tu kouzelnou „stříbrnou střelu“ která porazí všechny „bacily“.

Naprostá většina nemocí jako jsou chřipky, rýmy a katary horních cest dýchacích je způsobená viry. Bakterie ke slovu přicházejí zpravidla až po několika dnech, když imunitní systém situaci nezvládá. Proto bezhlavé nasazování antibiotik na každou rýmečku spíše imunitnímu systému škodí než prospívá a ve svém důsledku vede k vyšší nemocnosti. Antibiotika jsou na místě pouze u bakteriálních onemocnění jako je třeba jasná streptokoková angína. Virů, které způsobují onemocnění dýchacích cest je přibližně 200 druhů, což znemožňuje se těmto nemocem bránit například očkováním a vysvětluje to i fakt, proč se tato onemocnění u jednoho člověka mohou v sezóně i několikrát opakovat. Viry jakožto původci jsou obsaženy ve všech slizničních sekretech nemocného člověka a do okolí nemocného se dostávají snadno kašlem a nebo kýcháním.

V této rovině je nutné si uvědomit, že vlastní projevy chřipek a nachlazení jsou „jen“ projevy snah těla o eliminaci škodlivých činitelů. A proto zde nastupuje jedinečný efekt homeopatie. Není to boji PROTI projevům nemoci, ale je potřeba nemocnému podat lék, který vyvolává PODOBNÉ příznaky, jakými nemocný právě trpí. Někteří homeopaté dokonce tento přístup používají i preventivně. Jako první to byl samosebou Samuel Hahnemann, který používal jako prevenci v době epidemií spálové angíny lék Belladonna, jejíž obraz šarlatově červených a suchých sliznic hrdla se plně kryje s obrazem nastupující angíny. Obdobně lze použít například lék Allium cepa jakožto lék vodnaté rýmy s dráždivým sekretem a kýcháním a nebo lék Gelsemium sempervirens jako prevenci chřipky.

Nejdůležitěším činitelem, který určuje, jestli onemocníme a nebo ne, jsme ve finále ale především my sami, či spíše kvalita fungování našeho těla. Za dvě stěžejní příčiny opakovaných infekcí jsou považovány jednak oslabený imunitní systém a tou druhou je nadměrná toxická zátěž těla, které pak už tu „poslední kapku“ ve formě nějakého viru prostě nezvládá. Na nedostatečné funkci imunitního systému se podepisuje nezdravý životní styl (což povětšinou opět souvisí s nadměrnou toxickou zátěží), nedostatek důležitých živin, minerálů a vitamínů v potravě a v neposlední řadě i vysoká úroveň psychického stresu. Na toxické zátěži těla, stále více nabývající na významu, se podílí především jednoduché cukry, barviva, aditiva z potravin, alkohol, cigarety, léky či drogy, o životním prostředí (hlavně ve městech a průmyslových oblastech) nemluvě. Pro problém s nedostatečně fungující eliminací toxinů svědčí více než 2 epizody nachlazení v roce.

vlivu psychiky na imunitní systém se mnoho nemluví a všeobecný pojem „stres“ je v této souvislosti nic neříkající pojem. Tomuto problému se nejvíce věnoval dr. Jeffrey Leiphart, psycholog, který pracoval v San Diegu s pacienty s AIDS. Objevil 20 faktorů, které usnadní přechod HIV infekce do rozvinutého obrazu AIDS. Nicméně na snížení funkce imunitního systému mají tyto vlivy všeobecně a proto všichni pacienti, kteří se potýkají s opakovanými infekcemi horních cest dýchacích by se měli zamyslet, jestli se některý z uvedených faktorů netýká právě jich.

Faktory zdravého životního stylu:

 • Špatné (= povrchní) dýchání
 • Nedostatečný příjem tekutin
 • Nekvalitní strava (čili chudá na vitamíny a minerály)
 • Nekvalitní či přerušovaný spánek
 • Zátěž těla toxiny – drogy, léky, cigarety atd.
 • Nedostatek fyzické námahy

Psychologické faktory:

 • Nepřiměřená rychlost vlastního životního stylu (tempo workoholika)
 • Přetrvávající vnitřní stres "o přežití" – čili stálá reakce typu fight or flight
 • Absence podporující osoby, důvěrníka
 • Chybějící zkušenosti s krizí, nedostatečné strategie na zvládnutí krize
 • Malá úroveň asertivity, neschopnost říci ne
 • Chybějící cíl života či jeho smysl
 • Zafixovaná víra ve vlastní smrt
 • Chybění bezpečného domova či místa
 • Nezvládnutý zármutek (případně i vícečetný), pocit ztráty někoho blízkého
 • Neschopnost regenerace v průběhu nemoci
 • Nedostatek finančního prostředků

Další faktory, původně vztažené k pacientům s HIV, jako jsou špatný přístup ke zdravotní péči či neléčené oportunní infekce zde uvádím jen na okraj. Důležité faktory jsou uvedeny ve dvou odstavcích výše. Když si na ně upřímně odpovíme, můžeme udělat důležité změny v životním stylu, jejichž výsledek může i překvapit.

Co se týče psychologických faktorů, i v této rovině se dá pracovat homeopaticky. Vždyť homeopatie stabilizuje tzv. psycho-neuro-endokrinně-imunologickou osu. Zdraví ve své podstatě spočívá v mysli a když stabilizujeme pacientovi psychické rozlady a výkyvy v emocích, dostaví se výsledek i na tělesné rovině… 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.9.2020 07:24

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze