Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jídlo po sportu. Co jíst či nejíst?

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Poslední dobou se potkávám se spoustou lidí, známých i neznámých, kteří rádi a pravidelně sportují, intenzivně a poctivě pracují na svých postavách. Velmi jim fandím, vždyť já jsem také nadšená sportovkyně. Co mě ale někdy zaráží je přístup jednotlivců ke stravě po tréninku či jiné sportovní aktivitě. Někde v jejich podvědomí je zakódovaná informace o tom, že pracně vysportované a vypocené kalorie a spálené tuky přece nemůžou hned zase dojíst.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Co se děje v těle po sportu?

Kromě toho, že se při fyzické zátěži v těle uvolňují endorfiny – hormony štěstí, které nám dodávají dobrou náladu a chuť začít ten pocit znova, dochází v těle k úbytku glykogenu, který byl při sportu použit jako zdroj energie. Pokud tuto energii nedoplníme, začnou v těle probíhat katabolické (rozkladné) procesy. Dojde k úbytku svalové tkáně, zpomalení regeneračních procesů, bude podporována tvorba tukových zásob a obnova glykogenu se výrazně zpomalí. Acidobazická rovnováha těla se při katabolických procesech posouvá na kyselou stranu a výsledkem je překyselení organismu. Myslím, že tohle nikdo z nás nechce. To bysme byli sami proti sobě!

Od sportování očekáváme, že kromě uvolněných endorfinů a dobré nálady nastartujeme tvorbu svalové hmoty, podpoříme regenerační pochody, spálíme tukové zásoby. Že nám bude dobře jak po stránce fyzické, tak psychické.
Abychom toto mohli svému tělu dopřát, je třeba po cvičení doplnit energii a živiny formou jídla. A to opravdu vždy, po každé fyzické aktivitě! Je jedno, zda jedeme na kole, cvičíme pilates či aerobik, nebo běháme v parku či na tenisovém kurtu.

Jak na to?

Po sportování je nejdříve nutné doplnit chybějící tekutiny a zásobu glykogenu jako rychlého zdroje energie. Na to jsou nejvhodnější přirozené jednoduché cukry obsažené a ovoci. Doporučuji si sebou na cvičení brát ovoce nebo ovocno-zeleninový fresh a hned po skončení cvičení pomalu jíst či popíjet. V prázdném žaludku, který po sportu máme dojde k rychlému vstřebání a využití takto dodané energie. Také pocit osvěžení naše tělo velmi ocení.

Po ovoci by do půl hodiny mělo následovat plnohodnotné jídlo. Nejlepší inspiraci jak na to najdete v podobě Zdravého talíře od Margit Slimákové. Velmi jednoduše a srozumitelně popisuje, jak si skládat jídlo na talíř, aniž bysme vynechali nějakou důležitou složku. Vždy je nutné doplnit všechny základní živiny – cukry, tuky, bílkoviny. Pokud tak neuděláme, tělo nebude podporovat tvorbu svaloviny a regeneraci tkání, ale podpoří ukládání tuků do zásoby.

Co by mělo být po sportovní aktivitě na talíři?

  • sacharidy – nejlépe v celozrnné podobě (rýže natural, kroupy, pohanka, jáhly, špalda,...) nebo brambory
  • bílkoviny – rostlinné (luštěniny, tofu, tempeh, seitan,..) nebo živočišné (maso, vejce). Nikdy nekombinujeme rostlinné a živočišné bílkoviny dohromady, je to velmi těžce stravitelné
  • tuky – nejlépe formou olejů lisovaných za studena (dýňový, olivový, sezamový,..) nebo ořechů a semen
  • zelenina – tepelně upravená i syrová. Nezapomínejme ani na fermentované formy – pickles

Doporučuji si po sportu udělat čas a jídlo v klidu sníst, pomalu kousat a polykat dobře rozkousaná sousta. Vaše tělo to pozná a velmi ocení. Výsledkem bude, že se budete po sportu cítit skvěle, nebude mít pocit kamene v žaludku a nebudete unaveni a přejedeni, ale příjemně osvěženi a nastartováni do další práce.

Pokud toto svému tělu dopřejete, budete tento pocit chtít zažít znova a znova a bude to pro vás ten pravý motor a motivace pokračovat ve zvolené sportovní aktivitě.

Přeji vám příjemné sportování:-)

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.4.2021 07:55

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze