Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Anorexie - poruchy příjmu potravy

Autor: MUDr. Eliška Bartlová

Nemoci se po staletí nepřetržitě vyvíjejí. Jsou vytvářeny a ovlivňovány způsobem života, nejsou izolovaným a náhodným jevem. Štíhlost - to je v současné době synonymum úspěšnosti a krásy.

Ilustrační foto

Poruchy příjmu potravy se vyskytují převáženě u mladých žen a dívek (vzrůstá ale i počet takto postižených chlapců), a to ve formě mentální anorexie nebo bulimie. Konkrétní a přesné příčiny vzniku anorexie nejsou známy, spíše je to soubor a kombinace nepříznivých vlivů na různých úrovních. Zejména se uplatňují biologické, psychologické a sociálně-kulturní faktory. Je třeba si uvědomit, že anorexie je nemoc - je třeba ji pochopit a nehledat viníka, protože neexistuje jediný viník - příčiny této nemoci jsou jako puzzle...

Nemoc většinou propuká v "prahové" životní situaci. Všude tam, kde je třeba překonat určitý vývojový stupeň, neuroticky predisponovaní lidé zaváhají - rádi by se vrátili zpět, do bezpečí.. Není pochyb, že právě dospívání a puberta může být obdobím extremně velkých nároků.

Mentální anorexie je v první řadě duševní onemocnění, charakterizované neustálou snahou zhubnout. Mentální bulimie bývá pak často pokračováním anorexie a projevuje se záchvaty přejídání a zvracení. Nebezpečí bulimie nespočívá v extremní vyhublosti jako u anorexie. Neovladatelné bulimické záchvaty ale rozvracejí tělesný metabolismus a mohou vést k trvalým zdravotním problémům.

Lidé trpící anorexií jsou posedlí svou váhou a tvarem těla. Zajímavé je, že u jiných anorexií postižených pacientů dovedou velice přesně odhadnout jejich váhu i proporce v centimetrech, ale u sebe jim docela schází reálný náhled na svoje tělo.

Ačkoli se anorexie točí kolem jídla, není to onemocnění, které se týká jenom jídla. Je to hlavně velice nezdravá cesta vypořádání se s emocionálními problémy, perfekcionizmem a touhou po kontrole. Nemocní s anorexií si připadají tím hodnotnější, čím jsou hubenější.

Z psychologických faktorů se u anorexie uplatňuje například nízké sebevědomí, emoční labilita či sklony k perfekcionizmu, což je vede k tomu, že nemocné si o sobě nikdy nebudou myslet, že jsou dostatečně hubené. Anorektičky bývají často úzkostné, emocionálně inhibované, perfekcionistické, zaměřené na výkon. Oproti tomu bulimičky bývají impulsivní, s projevy emocionální lability, s tendencí k depresi a sebepoškozování.

Příznaky anorexie jsou velmi pestré a zahrnují rozsáhlou škálu příznaků od psychických až po tělesné - odmítání jídla a změna chování u jídla, hubnutí, nespokojenost se sebou, deprese, apatie, plachost, postižení vlasů a nehtů, poruchy mentruačního cyklu, závratě, studené končetiny se zimomřivostí, únava, poruchy imunity, poruchy spánku... Kůže je suchá, popraskaná, zažloutlá, špatně se hojí rány, díky hormonálním změnách vzniká patologické ochlupení, vlasy padají nebo mají výrazně zhoršenou kvalitu. Pravidlem také bývají nehojící se ústní koutky a opary, zvýšená kazivost zubů, pozdní nástup puberty a později riziko neplodnosti a velké riziko rozvoje osteoporózy.

Na úrovni trávení pak dochází k nadměrnému působení žaludečních šťáv. To vede ke vzniku žaludečních vředů, ochabnutí střevní sliznice, k nadýmání, pocitu plnosti, zácpě nebo průjmu - a nedostatku vstřebatelných živin. Ledviny také trpí - je tendence ke vzniku kamenů, k narušení rovnováhy tělesných tekutin a solí, může dojít k postupnému selhávání ledvin. Srdeční a oběhový systém také reaguje - postižení mají nízký krevní tlak, závratě, zpomalený tep, bušení srdce, chudokrevnost... V pokročilém stádiu onemocnění hrozí srdeční selhání.

Minerální a hormonální dysbalance vede k nedostatku hořčíku, draslíku a sodíku - to vše spolu s nedostatkem bílkovin může znamenat ohrožení na životě.

Homeopatie je velmi dobrým průvodcem pro nemocné trpící na mentální anorexii nebo bulimii - vždy je však třeba důkladný rozbor celého problému a hledání přesného léku "na míru".

Zde je jen nástin možností homeopatie:

  • Natrum muriaticum - je velký homeopatický lék, který citlivě pomáhá především v období puberty - reaguje na velké výkyvy váhy, na tvorbu otoků, oparů, napomáhá imunitním funkcím, pomáhá zvládat uzavřenost a návrat k původním sociálním vazbám..
  • Arsenicum album - lze použít, je-li perfekcionalismus, patologická posedlost zdravou výživou, úzkostně dodržuje diety a pečlivě zkoumá složení potravin...
  • Sepia – je-li lhostejnost k ostatním, i k budoucnosti – jaterní problémy, nadýmání, problematická menstruace, sexuální inhibice. V obraze léku je odmítání potravy i potravní averze. Svým onemocněním "trestá" okolí...
  • Málo vyzrálé osobnosti s výkyvy nálad mohou potřebovat homeopatické léky Pulsatilla, Cyclamen, Silicea.
  • Anacardium orientale pomáhá na záchvatovité přejídání, kdy jedinec životní prázdno nahrazuje jídlem.

Jako léky velké dekompenzace se pak mohou uplatnit - China, Phosphorus (častý lék anorexie u chlapců), Avena sativa nebo Carbo vegetabilis. Poté, co přechází jedinec k normální stravě často potřebuje homeopatický lék s metabolickým efektem - Lycopodium clavatum (je to i velký lék na odmítání potravy těmi nejmenšími). 

Co poradit rodině a přátelům?

Smiřte se s tím, že vyléčení (i léčení) je proces, který nenastane zázrakem. Buďte trpěliví, empatičtí, nekritizujte. pamatujte na to, že jídlo není tím pravým problémem a že bulimie i anorexie jsou symptomem, projevem jiného problému. Nemluvte o jejím (jeho) vzhledu, plánujte společné činnosti, které se netýkají jen jídla. Doporučte a dodejte odvahy, aby vyhledal/-a odbornou pomoc.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eliška Bartlová

Autor: MUDr. Eliška Bartloválékař, odborník v homeopatii, člen HLA

Homeopatii praktikuji od roku 1992 a od roku 2009 se věnuji pouze homeopatické praxi a pedagogické činnosti jako lektor CEDH -
Mezinárodní školy klinické homeopatie. To vše mne naplňuje radostí, neboť věřím, že přispívám k rozšíření povědomí o homeopatii a o jejích možnostech.
Motto: "Pokud máme mít v něčem jistotu, pak rozhodně v tom, že nikdy neexistuje pouze jediný prostředek k vyřešení nějakého problému." Georges DEMANGEAT

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 22:16

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze