Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Hurá na šípky! Ať je máte, až se zima a rýma zeptá…

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Se začátkem školy nám maminkám přibude starostí, co všechno dětem nachystat aby jim nic nescházelo. Stejně jako se v rodině připravujeme na školní povinnosti, můžeme připravovat svou imunitu i našich dětí na zimní období už v září.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Můžeme podpořit zdraví všemi dary plodů přírody, které právě dozrávají ovoce, zeleniny, semínek, ořechů a zejména plodů plných vitamínů z planých keřů jako jsou šípková růže, ostružiník, rakytník a dřín. Plané šípkové růžičky rostou skoro všude, kde je kousek divoké přírody na osluněných mezích a stráních, ale i v městských parcích. V září se jejich keře červenají obsypané šípky, ale kromě ptactva a dětí si jich málokdo všimne. Při svých procházkách přírodou si proto můžeme nasbírat šípky a nasušit na zimu pro odpověď - až se nás pak paní Zima zeptá, co jsme pro svou imunitu dělali v létě…

Růže šípková

Planá růže šípková je krásným keřem využitelným v každém ročním období. V zimě a v předjaří oceníme vitamínový čaj z nasušených šípků v prevenci i léčbě chřipkových onemocnění. Už brzy na jaře si můžeme z jejích větviček s pupeny uvařit chutný čaj, který je neutrální chuti a vhodný i pro děti a pro každodenní pití. Větvičky lze do čaje kombinovat s výhonky dalších keřů jako je maliník, ostružiník a rakytník. Na počátku léta sbíráme okvětní lístky kvetoucích planých růží a sušené je přidáváme do čajových bylinných směsí proti kašli, nebo si z nich připravíme růžový med či sirup. Zralé šípky k sušení na zimu sbíráme na podzim do prvních mrazů a před sušením nebo dalším zpracováním na marmeládu je rozkrojíme a pečlivě vyčistíme od chloupků uvnitř. Z květů vonných druhů růží se získává vzácný éterický olej s harmonizujícím působením.

Květy růže a vonný olej z nich patří k nejúčinnějším a nejstarších léčebným a kosmetickým prostředkům, ale jejich čas patří spíše létu, budeme se tedy nyní věnovat více plodům růže šípkům, které znali už naši předkové v době kamenné.

Plody růže šípkové obsahují velké množství vitamínu C, karoten a vitamín B, třísloviny, pektiny a organické kyseliny. Používají se při prevenci a léčení nemocí z nachlazení, chřipkových infekcí, horečce, nedostatku vitamínu C, při rekonvalescenci, celkové únavě a při průjmu. Nemají se však užívat při zduřelých sliznicích a bolení v krku a ledvinových potížích, neužíváme dlouhodobě.

Z šípkových semen se lisuje cenný olej využitelný k léčení pokožky. Olej lisovaný za studena z šípkových semínek je jedním z nejlepších olejů na masáže k hojení jizev i zastaralých, také zmírňuje stárnutí pleti a zvlhčuje ji. Lze použít i v těhotenství a pro miminka a děti k masážím a péči o pokožku.

Pro zdraví duše

V duševní rovině šípek odstraňuje únavu a doplňuje energii a pomáhá radostně tvořit. Nevzdávej své úsilí po prvním neúspěchu, naděje nikdy neumírá a láska někdy bolí a zraňuje jako trny růže; vytrvej v jejích službách.

  • Šípkový čaj - výluh za studena: rozdrcené sušené šípky, nebo koupený sáčkový čaj necháme vyluhovat ve studené vodě nejlépe přes noc a další den ráno ohřejeme a důkladně přecezený pijeme. Na cezení použijeme čisté pláténko – například látkový kapesník. Takto připravený čaj má výraznější chuť a zachová si vitamíny. Při nachlazení, chřipce, horečce, avitaminóze a únavě pijeme 3 šálky za den, ale ne dlouhodobě.

Pro děti a maminky:

Šípky s dětmi sbíráme nejen na čaj a marmeládu, ale také na podzimní korále a ozdobné řetězy z přírodnin a doplňujeme jimi zvířátka z kaštanů a dalších plodů. V zimě při procházce ochutnáváme přímo z keřů „šípkovou marmeládu natural“ z přemrzlých změklých šípků, pozor však na chloupky uvnitř! Celé šípky na čaj můžete s dětmi navlékat na nit jako korále a sušit nad topením. Kytice z šípkových větví s červenými šípky vydrží ve váze celou zimu. V zimě také můžeme s dětmi pozorovat ptáky, jak hodují na šípkových keřích. Maminkám prý pomáhají čerstvé okvětní plátky růží při bolestech hlavy jako chladivý obklad. Podobně pomáhá vdechování vůně růžového oleje. Čaj z květů růže nemá žádné vedlejší účinky. Při použití šípků z vlastního sběru dbáme na důkladné přecezení, (přes čisté pláténko) aby v čaji nezůstaly nežádoucí chloupky a šípkový čaj neužíváme dlouhodobě, ani při angínách a nemocech ledvin.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích - www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

Aktuálně zveme na přednášku do centra AVASA na Praze 8 - Podzimní bylinky pro posílení imunity

26.10.2016 v čase 18-19.30 hodin - vstupné 300,- Kč

"Jak se můžeme připravit na zimu pomocí bylinek a podzimních plodů" - povídání u zahradního čaje s Magdalénou Dobromilu Staňkovou - autorkou úspěšné knihy "Bylinky pro děti a maminky" 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 19:32

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze