Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Hurá na šípky! Ať je máte, až se zima a rýma zeptá…

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Se začátkem školy nám maminkám přibude starostí, co všechno dětem nachystat aby jim nic nescházelo. Stejně jako se v rodině připravujeme na školní povinnosti, můžeme připravovat svou imunitu i našich dětí na zimní období už v září.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Můžeme podpořit zdraví všemi dary plodů přírody, které právě dozrávají ovoce, zeleniny, semínek, ořechů a zejména plodů plných vitamínů z planých keřů jako jsou šípková růže, ostružiník, rakytník a dřín. Plané šípkové růžičky rostou skoro všude, kde je kousek divoké přírody na osluněných mezích a stráních, ale i v městských parcích. V září se jejich keře červenají obsypané šípky, ale kromě ptactva a dětí si jich málokdo všimne. Při svých procházkách přírodou si proto můžeme nasbírat šípky a nasušit na zimu pro odpověď - až se nás pak paní Zima zeptá, co jsme pro svou imunitu dělali v létě…

Růže šípková

Planá růže šípková je krásným keřem využitelným v každém ročním období. V zimě a v předjaří oceníme vitamínový čaj z nasušených šípků v prevenci i léčbě chřipkových onemocnění. Už brzy na jaře si můžeme z jejích větviček s pupeny uvařit chutný čaj, který je neutrální chuti a vhodný i pro děti a pro každodenní pití. Větvičky lze do čaje kombinovat s výhonky dalších keřů jako je maliník, ostružiník a rakytník. Na počátku léta sbíráme okvětní lístky kvetoucích planých růží a sušené je přidáváme do čajových bylinných směsí proti kašli, nebo si z nich připravíme růžový med či sirup. Zralé šípky k sušení na zimu sbíráme na podzim do prvních mrazů a před sušením nebo dalším zpracováním na marmeládu je rozkrojíme a pečlivě vyčistíme od chloupků uvnitř. Z květů vonných druhů růží se získává vzácný éterický olej s harmonizujícím působením.

Květy růže a vonný olej z nich patří k nejúčinnějším a nejstarších léčebným a kosmetickým prostředkům, ale jejich čas patří spíše létu, budeme se tedy nyní věnovat více plodům růže šípkům, které znali už naši předkové v době kamenné.

Plody růže šípkové obsahují velké množství vitamínu C, karoten a vitamín B, třísloviny, pektiny a organické kyseliny. Používají se při prevenci a léčení nemocí z nachlazení, chřipkových infekcí, horečce, nedostatku vitamínu C, při rekonvalescenci, celkové únavě a při průjmu. Nemají se však užívat při zduřelých sliznicích a bolení v krku a ledvinových potížích, neužíváme dlouhodobě.

Z šípkových semen se lisuje cenný olej využitelný k léčení pokožky. Olej lisovaný za studena z šípkových semínek je jedním z nejlepších olejů na masáže k hojení jizev i zastaralých, také zmírňuje stárnutí pleti a zvlhčuje ji. Lze použít i v těhotenství a pro miminka a děti k masážím a péči o pokožku.

Pro zdraví duše

V duševní rovině šípek odstraňuje únavu a doplňuje energii a pomáhá radostně tvořit. Nevzdávej své úsilí po prvním neúspěchu, naděje nikdy neumírá a láska někdy bolí a zraňuje jako trny růže; vytrvej v jejích službách.

  • Šípkový čaj - výluh za studena: rozdrcené sušené šípky, nebo koupený sáčkový čaj necháme vyluhovat ve studené vodě nejlépe přes noc a další den ráno ohřejeme a důkladně přecezený pijeme. Na cezení použijeme čisté pláténko – například látkový kapesník. Takto připravený čaj má výraznější chuť a zachová si vitamíny. Při nachlazení, chřipce, horečce, avitaminóze a únavě pijeme 3 šálky za den, ale ne dlouhodobě.

Pro děti a maminky:

Šípky s dětmi sbíráme nejen na čaj a marmeládu, ale také na podzimní korále a ozdobné řetězy z přírodnin a doplňujeme jimi zvířátka z kaštanů a dalších plodů. V zimě při procházce ochutnáváme přímo z keřů „šípkovou marmeládu natural“ z přemrzlých změklých šípků, pozor však na chloupky uvnitř! Celé šípky na čaj můžete s dětmi navlékat na nit jako korále a sušit nad topením. Kytice z šípkových větví s červenými šípky vydrží ve váze celou zimu. V zimě také můžeme s dětmi pozorovat ptáky, jak hodují na šípkových keřích. Maminkám prý pomáhají čerstvé okvětní plátky růží při bolestech hlavy jako chladivý obklad. Podobně pomáhá vdechování vůně růžového oleje. Čaj z květů růže nemá žádné vedlejší účinky. Při použití šípků z vlastního sběru dbáme na důkladné přecezení, (přes čisté pláténko) aby v čaji nezůstaly nežádoucí chloupky a šípkový čaj neužíváme dlouhodobě, ani při angínách a nemocech ledvin.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích - www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

Aktuálně zveme na přednášku do centra AVASA na Praze 8 - Podzimní bylinky pro posílení imunity

26.10.2016 v čase 18-19.30 hodin - vstupné 300,- Kč

"Jak se můžeme připravit na zimu pomocí bylinek a podzimních plodů" - povídání u zahradního čaje s Magdalénou Dobromilu Staňkovou - autorkou úspěšné knihy "Bylinky pro děti a maminky" 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 1.10.2020 19:13

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze