Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jsou "fresh džusy" ideálním nápojem?

Autor: Lucie Nestrašilová

Jsou jednoduché na přípravu, lahodí našim chuťovým pohárkům, pro bohatost vitamínů jsou hitem po celý rok, dodávají našemu tělu energii! Jsou však ideálním nápojem pro každého a pro každý den?

Ilustrační foto

Není pochyb o tom, že čerstvé šťávy (fresh džusy) jsou zdravé a že je jejich pití lepší než konzumace chemicky zpracovaných sladkých ovocných nápojů, které jsou navíc předtím, než se dostanou ke svému spotřebiteli, uloženy ve skladech obchodů i několik měsíců!.

Čerstvé šťávy mají pro naše tělo přínos z mnoha důvodů:

 • poskytují tělu minerální látky, vitamíny, esenciální mastné kyseliny, sacharidy a proteiny
 • přispívají ke zlepšení energetické hladiny
 • jsou dobré pro pleť
 • posilují imunitní systém
 • posilují kosti

Přes všechny výhody, které čerstvé šťávy nabízejí, jsou však určité skutečnosti, které bychom o nich měli vědět.
 
Je dobré pít čerstvé šťávy každý den?

Není. Hlavní zdrojem tekutin by měla být jednoznačně voda!
Vždy je také lepší, když konzumujeme ovoce a zeleninu v jejich přirozené podobě. Ptáte se proč? Protože většina čerstvých šťáv obsahuje cukr! Tím se zvyšuje množství cukru ve stravě, což kaloricky zatěžuje náš organismus.

Uvedu příklad. Když máme najednou sníst celé granátové jablko, nebo tři, čtyři pomeranče, dá nám to velkou práci. Avšak velkou sklenici čerstvé šťávy vypijeme během několika sekund a úplně zapomeneme počítat kalorie. Takže, pokud každý den vypijete dvě porce ovoce šťávy, měli byste se v ideálním případě vzdát své večeře.

Na druhou stranu je pití čerstvých šťáv snadný způsob, jak zkonzumovat dvě porce ovoce denně, což je ideální doporučená denní dávka. Je však nutné, abychom měli kontrolu nad množstvím cukru, který je do šťáv přidáván. Optimální je pít čerstvé šťávy bez cukru a bez soli. I přesto, že nám taková šťáva bude chutnat o něco méně, může být například kyselá (jako třeba pomerančová šťáva), postupně se však dá na tuto jinou chuť zvyknout.

Nejlepší volbou dne by mohla být šťáva z mrkve, jablka a zázvoru. Mrkev je sladká, ale má nižší obsah kalorií a o polovinu méně sacharidů než ovoce. Výborným nízkokalorickým pitím je šťáva z celeru.

Jsou čerstvé šťávy vhodné pro děti?

Pokud dětem nabídneme místo vody šťávu, může to u nich vyvolat průjem. Velmi častá konzumace čerstvých šťáv nebo džusů může u dětí rovněž napomáhat k návyku na sladkosti, některým může způsobovat alergie. Nejen z toho vyplývá, že dětem by měly být tyto nápoje podávány jen v rozumné míře. Ovoce bychom jim měli dávat v jeho přirozené podobě a jejich hlavním zdrojem tekutin by měla být voda. I přesto však platí, že pití čerstvých šťáv je lepší než pití sodových nápojů.

Tipy, jak udělat z čerstvých surovin ty nejlepší šťávy!

 • ovoce a zeleninu vždy umyjte – i bio produkty mohou obsahovat nevhodné bakterie!
 • odšťavňujte i stonky a listy zeleniny, protože mají vysoký obsah vitamínů a minerálů
 • čerstvou šťávu vypijte do půl hodiny po její přípravě, jinak by se mohlo stát, že působením vzduchu zoxiduje a získá kyselou chuť
 • pokud si musíte šťávu připravit předem, uchovejte ji v chladu a v dobře uzavřené nádobě. Svou denní porci si můžete případně zmrazit, avšak vypijte ji okamžitě po jejím rozmrazení.
 • šťáva z citrusových plodů obsahuje bílý povlak – což je v pořádku, jsou to zdraví prospěšné bioflavonoidy
 • pokud do nápoje přidáte citronovou šťávu, zachováte její přirozenou barvu a snížíte možnost oxidace jejích základních živin
 • pokud chcete zhubnout, pijte zeleninové šťávy, protože obsahují méně kalorií než šťávy z ovoce
 • máte-li citlivý žaludek nebo syndrom dráždivého tračníku, ujistěte se, že je šťáva zředěna s vodou (tři díly šťávy na jeden díl vody).

Tipy na rychlé a svěží freshe!

Melounový drink

Složení - 3 hrnky melounu (umyté a nakrájené na malé kousky), cukr (podle chuti-nejlépe bez cukru), 3 lžíce sušeného odstředěného mléka, kostky ledu.

Postup – vše smíchejte dohromady. Připravený nápoj nalijte do sklenice, přidejte kostky ledu a podávejte.

Kromě toho, že vám melounová šťáva poskytne energii, vodní meloun rovněž zpomaluje stárnutí, snižuje příznaky ztráty zraku, bojuje proti onemocnění srdce, snižuje riziko rakoviny. Meloun totiž obsahuje antioxidanty. To znamená, že jedna sklenice melounového drinku nejen, že uhasí vaši žízeň, ale má také celou řadu příznivých účinků na zdraví.

Šťáva z mrkve, okurky, celeru a jablka

Složení - 2 salátové okurky, stonky celeru, kousek zázvoru, hrst petržele, kousek jablka nebo citrusových plodů

Postup – zeleninu řádně umyjte a smíchejte dohromady. Šťávu podávejte vždy čerstvou. 

Sklenici ovocné nebo zeleninové šťávy tělo velmi snadno stráví. Po jejím vypití jde přímo do útrob vašeho těla. Pití čerstvých šťáv je ideálním způsobem jak okamžitě získat energii.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.10.2021 00:56

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze