Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Řepík lékařský – král všech bylin

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Pozdní léto přeje výletům do přírody a na rozkvetlých loukách a mezích můžete najít i žluté drobné kvítky řepíku lékařského. Patří mezi nejstarší léčivky, používal se už ve starém Řecku i u nás u starých Slovanů jako protizánětlivá i jedlá bylina. Také sloužil k odhánění zlých duchů a vložen pod polštář prý přivolával spánek. 

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

V Řecku byl zasvěcen bohyni války Pallas Athéně, léčili s ním válečná zranění a omývali i otevřené rány. Druhové jméno „eupatoria“ poukazuje na řeckou pověst. Podle ní prý objevil léčivou moc řepíku jako první král Mithridates Eupator. Od pradávna se užíval k léčení poruch zažívání a pokožky. O jeho síle svědčí lidové názvy jako: „král všech bylin a všeho světa zdraví“. Dodnes je mezi lidmi uznávám jako jedna z nejužitečnějších rostlin v celé Evropě.

Řepík lékařský – Agrimonia eupatoria

Řepík je planá vytrvalá rostlina, která dorůstá až 1 m výšky, kvete postupně celé léto v kláscích připomínajících malou diviznu. Je u nás hojnou bylinou rostoucí i v křovinách u okrajů cest, dá se i snadno pěstovat. Sbírá se kvetoucí nať, která má široké možnosti použití. Hlavní působení je protizánětlivé a podporuje činnost jater, ledvin, žlučníku, žaludku a příznivě upravuje hladinu tuku a cholesterolu v krvi. Celkově zlepšuje trávení, tlumí průjmy a záněty v trávicím ústrojí. Zevně pomáhá při kožních zánětech formou koupelí, obkladů a mastí. Nať řepíku obsahuje: třísloviny a silice (voní příjemně po meruňkách), kyseliny: křemičitou, askorbovou a nikotinovou, hořčiny, cholin, flavonoidy a minerální látky jako je železo a křemík. Používá se nejčastěji do čajových směsí i pro dlouhodobé podávání, může se i těhotenství a při kojení, nejsou známy žádné vedlejší účinky. Řepíková esence se užívá též v Bachově květové terapii v období, kdy za usměvavou tváří ukrýváme problémy a bojíme se prožít těžké životní zkoušky abychom v nich mohli duchovně dozrávat. 

Řepíkové listy nám brzy zjara poslouží jako první jarní zelenina, šťáva z nich obsahuje vitamín C a křemík a prospívá vnitřně i zevně naší pokožce, nehtů a vlasům podobně jako kopřivy. Pro první pomoc při pobytu v přírodě pomáhá proti průjmu a zevně jako obklad staví krvácení při drobných odřeninách a poraněních a pro koupel unavených nohou po náročných tůrách, na obklady na otevřené rány a pohmožděniny.

Recepty pro zdraví

  • Kloktadlo při zánětech a bolestech v krku, dásní i zubů: nať řepíku lze kombinovat s šalvějí, tymiánem a květem měsíčku, (vše stejným dílem nebo stačí jen řepík samostatně) 1 lžíci směsi bylin zalijeme 1 malým šálkem vroucí vody a louhujeme 10 minut, scedíme a kloktáme vychlazeným nálevem několikrát denně podle potřeby. Při bolestech v krku se účinek zvýší přidáním šalvějové tinktury 1 čajovou lžičku na 1 hrnek čaje na kloktání. Při bolestech zubů a dásní přidáme do směsi bylin 2 ks hřebíčku. Při bronchitidě vložíme 100g řepíku do studené vody a krátce povaříme, pak scedíme a kloktáme vychlazeným odvarem podle potřeby. Pomáhá také zpěváků a řečníkům při únavě hlasivek a chrapotu.
  • Čaj proti kašli, rýmě, zánětům v krku, při revmatismu, pro posílení jater, proti průjmu, pro vyčištění střev a odstranění ledvinového písku: 3 lžíce nati řepíku zalijeme1/2 litrem vroucí vody, louhujeme pod pokličkou 5 – 10minut, scedíme a pijeme 2 -3 šálky denně, při kašli lze dosladit medem, při průjmu nesladíme.
  • Koupel unavených nohou a bolavých kloubů: do lavoru s lázní pro nohy přilijeme 1 hrnek nálevu z řepíku a nohy koupeme 10 -15 minut. Tato koupel ulevuje též oteklým kloubům při revmatismu, také formou obkladů, kde pomáhá i při špatně se hojících ránách a pohmožděninách.

Pro ženy, těhotné, kojící maminky a děti

Řepík je výbornou bylinkou pro maminky i děti, působí jemně při všech zánětlivých onemocněních. Nemá vedlejší účinky a může se proto i těhotenství a při kojení. Hodí se na všechny potíže v krku a ústní dutině jako kloktadlo. Při cestování pomáhá proti průjmům a zevně jako první pomoc pro ošetření ran. Řepíkový čaj či homeopatikum se vyplatí vozit s sebou vždy v cestovní lékárničce. Při nespavosti se přidával do bylinných polšářků.

Pro zdraví duše 

Řepíček je bylinkou nenápadnou a učí nás tak skromnosti a láskyplné službě bližním svým. „V pochopení přínosu okamžiku skrývá se naděje, konej tak, abys neměl nepřátel, chápej a služ.“

Pěstování a sběr

Brzy na jaře můžeme v přírodě sbírat první listy řepíku jako zeleninu a zdroj vitamínů a minerálů. Pro sušení sbíráme nať bez odkvetlých pichlavých plodů v době květu od června do srpna a sušíme v tenkých vrstvách ve stínu na větraném místě. Pěstuje se snadno ze semínek vysetých ven v dubnu nebo na podzim, též přesazením z volné přírody. Daří se mu na slunečných místech s vápencovou půdou i na vápencových skalách. Pozor ale na odkvetlá semena, která se mohou rozsévat po celé zahradě, raději je včas odstřiháváme. Zachytávají se svými pichlavými háčky na oblečení a srst zvířat podobně jako bodláky. V botanických zahradách můžeme vidět i ozdobné druhy řepíků s většími květy, které ale nejsou léčivé.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 24.8.2019 10:59

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze