Rychlé rady
Víte, že ...
Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Řepík lékařský – král všech bylin
Autor: Magdaléna Dobromila Staňková
Pozdní léto přeje výletům do přírody a na rozkvetlých loukách a mezích můžete najít i žluté drobné kvítky řepíku lékařského. Patří mezi nejstarší léčivky, používal se už ve starém Řecku i u nás u starých Slovanů jako protizánětlivá i jedlá bylina. Také sloužil k odhánění zlých duchů a vložen pod polštář prý přivolával spánek.

Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková
V Řecku byl zasvěcen bohyni války Pallas Athéně, léčili s ním válečná zranění a omývali i otevřené rány. Druhové jméno „eupatoria“ poukazuje na řeckou pověst. Podle ní prý objevil léčivou moc řepíku jako první král Mithridates Eupator. Od pradávna se užíval k léčení poruch zažívání a pokožky. O jeho síle svědčí lidové názvy jako: „král všech bylin a všeho světa zdraví“. Dodnes je mezi lidmi uznávám jako jedna z nejužitečnějších rostlin v celé Evropě.
Řepík lékařský – Agrimonia eupatoria
Řepík je planá vytrvalá rostlina, která dorůstá až 1 m výšky, kvete postupně celé léto v kláscích připomínajících malou diviznu. Je u nás hojnou bylinou rostoucí i v křovinách u okrajů cest, dá se i snadno pěstovat. Sbírá se kvetoucí nať, která má široké možnosti použití. Hlavní působení je protizánětlivé a podporuje činnost jater, ledvin, žlučníku, žaludku a příznivě upravuje hladinu tuku a cholesterolu v krvi. Celkově zlepšuje trávení, tlumí průjmy a záněty v trávicím ústrojí. Zevně pomáhá při kožních zánětech formou koupelí, obkladů a mastí. Nať řepíku obsahuje: třísloviny a silice (voní příjemně po meruňkách), kyseliny: křemičitou, askorbovou a nikotinovou, hořčiny, cholin, flavonoidy a minerální látky jako je železo a křemík. Používá se nejčastěji do čajových směsí i pro dlouhodobé podávání, může se i těhotenství a při kojení, nejsou známy žádné vedlejší účinky. Řepíková esence se užívá též v Bachově květové terapii v období, kdy za usměvavou tváří ukrýváme problémy a bojíme se prožít těžké životní zkoušky abychom v nich mohli duchovně dozrávat.
Řepíkové listy nám brzy zjara poslouží jako první jarní zelenina, šťáva z nich obsahuje vitamín C a křemík a prospívá vnitřně i zevně naší pokožce, nehtů a vlasům podobně jako kopřivy. Pro první pomoc při pobytu v přírodě pomáhá proti průjmu a zevně jako obklad staví krvácení při drobných odřeninách a poraněních a pro koupel unavených nohou po náročných tůrách, na obklady na otevřené rány a pohmožděniny.
Recepty pro zdraví
- Kloktadlo při zánětech a bolestech v krku, dásní i zubů: nať řepíku lze kombinovat s šalvějí, tymiánem a květem měsíčku, (vše stejným dílem nebo stačí jen řepík samostatně) 1 lžíci směsi bylin zalijeme 1 malým šálkem vroucí vody a louhujeme 10 minut, scedíme a kloktáme vychlazeným nálevem několikrát denně podle potřeby. Při bolestech v krku se účinek zvýší přidáním šalvějové tinktury 1 čajovou lžičku na 1 hrnek čaje na kloktání. Při bolestech zubů a dásní přidáme do směsi bylin 2 ks hřebíčku. Při bronchitidě vložíme 100g řepíku do studené vody a krátce povaříme, pak scedíme a kloktáme vychlazeným odvarem podle potřeby. Pomáhá také zpěváků a řečníkům při únavě hlasivek a chrapotu.
- Čaj proti kašli, rýmě, zánětům v krku, při revmatismu, pro posílení jater, proti průjmu, pro vyčištění střev a odstranění ledvinového písku: 3 lžíce nati řepíku zalijeme1/2 litrem vroucí vody, louhujeme pod pokličkou 5 – 10minut, scedíme a pijeme 2 -3 šálky denně, při kašli lze dosladit medem, při průjmu nesladíme.
- Koupel unavených nohou a bolavých kloubů: do lavoru s lázní pro nohy přilijeme 1 hrnek nálevu z řepíku a nohy koupeme 10 -15 minut. Tato koupel ulevuje též oteklým kloubům při revmatismu, také formou obkladů, kde pomáhá i při špatně se hojících ránách a pohmožděninách.
Pro ženy, těhotné, kojící maminky a děti
Řepík je výbornou bylinkou pro maminky i děti, působí jemně při všech zánětlivých onemocněních. Nemá vedlejší účinky a může se proto i těhotenství a při kojení. Hodí se na všechny potíže v krku a ústní dutině jako kloktadlo. Při cestování pomáhá proti průjmům a zevně jako první pomoc pro ošetření ran. Řepíkový čaj či homeopatikum se vyplatí vozit s sebou vždy v cestovní lékárničce. Při nespavosti se přidával do bylinných polšářků.
Pro zdraví duše
Řepíček je bylinkou nenápadnou a učí nás tak skromnosti a láskyplné službě bližním svým. „V pochopení přínosu okamžiku skrývá se naděje, konej tak, abys neměl nepřátel, chápej a služ.“
Pěstování a sběr
Brzy na jaře můžeme v přírodě sbírat první listy řepíku jako zeleninu a zdroj vitamínů a minerálů. Pro sušení sbíráme nať bez odkvetlých pichlavých plodů v době květu od června do srpna a sušíme v tenkých vrstvách ve stínu na větraném místě. Pěstuje se snadno ze semínek vysetých ven v dubnu nebo na podzim, též přesazením z volné přírody. Daří se mu na slunečných místech s vápencovou půdou i na vápencových skalách. Pozor ale na odkvetlá semena, která se mohou rozsévat po celé zahradě, raději je včas odstřiháváme. Zachytávají se svými pichlavými háčky na oblečení a srst zvířat podobně jako bodláky. V botanických zahradách můžeme vidět i ozdobné druhy řepíků s většími květy, které ale nejsou léčivé.
Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích