Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Propolis - včelí dar

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Naše domácí přírodní lékárnička se díky létu a darům přírody opět hodně doplnila. V některých lahvičkách zbývalo jen několik kapek léčivé tekutiny. Nyní se na nás už naše oblíbené tinktury usmívají z police a těší se, až přijde příležitost k využití jejich léčivé síly.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Andrea Dovalová

Jedna z tinktur, které hodně využíváme, je propolisová. Můj manžel ji připravuje takhle:

Do tmavé sklenice nasype rozdrobený propolis a zalije silným alkoholem – u nás moravskou slivovicí. Na jeden díl propolisu jeden díl alkoholu. Nádobu uzavře a nechá louhovat 3 týdny. Důležitá je i komunikace s tinkturou: každý den se na ni podívá, pozdraví ji a dobře protřepe. Po uplynutí doby louhování tekutinu procedí do tmavé lahvičky a skladuje v chladu a temnu.

Proč by propolisová tinktura neměla v domácí lékárničce chybět?

Propolis působí antibakteriálně, antimykoticky, antiviroticky, a proto je vhodný k léčbě všech zánětů.
Tinktura se používá při bolestech zubů a paradentóze, pomáhá léčit kožní záněty, afty, opary i mnoho dalších vnitřních onemocnění. Tinkturou můžeme potírat i menší popáleniny. Zabráníme tak tvorbě puchýřů.
Na bradavice – i staré – se používá propolis smíchaný s několika kapkami alkoholu (tak, aby vznikla kašička). Tato směs se aplikuje na bradavici a přelepí se náplastí.

Recept na mast!

Mast vyrobená z propolisu se hodí na rozpraskanou kůži i ekzémy, plísně, hemoroidy a bolavé klouby.
Mast lze koupit v lékárnách či v prodejnách se zdravou výživou, ale můžete si ji vyrobit také doma. Postačí vám základ – 10 g vepřového sádla, vazelíny nebo kokosového oleje a 20 g propolisu. Základ a propolis zahřívejte na mírném ohni za občasného míchání asi 10 minut. Nechte trochu vychladit a proceďte přes gázu. Mast dejte do kelímků a uchovávejte na chladném místě.

Jak využíváme propolis u nás:

  • To, že propolisová tinktura opravdu zastavuje krvácení a urychluje hojení ran, máme odzkoušeno. Když byly dcerce dva roky, skákala na posteli, upadla a rozrazila si pusinku o kraj postele. Ránu měla zvenčí, ale zoubkem si rozrazila pusu i uvnitř. Právě to jí hodně krvácelo. Po namazání tinkturou se krvácení zastavilo téměř okamžitě.
  • Při krvácení z nosu namažu tampon trochou oleje a kápnu několik kapek tinktury, poté tampon vložím do nosu.
  • Když zoubek roste, nebo bolí (například po ošetření zubařem), bolavé místo namažeme.
  • Po kápnutí na kartáček se zubní pastou pomáhá i bělit zuby.
  • Při bolestech v krku – kloktání nebo stříknutí.
  • Na různé vyrážky, štípance, k potírání místa po přisátém klíštěti.

Propolis je netoxický a užívaný v rozumné míře nemá vedlejší účinky. Velký pozor si ale musí dát lidé s pylovou alergií, alergií na med a včelí produkty. Před užíváním vyzkoušejte reakci: propolisovou tinkturou nebo mastí potřete vnitřní stranu předloktí. Pokud místo zarudne, propolis neužívejte.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 11.8.2022 16:49

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze