Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Hurá do školy!

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Prázdniny jsou na konci a mílovými kroky se blíží magické datum 1. září. Pro některé děti, zejména prvňáčky, dlouho a radostně očekávaný den, kdy se stanou školáky, pro jiné děti to naopak může být děsivá noční můra. Jak si s problémy začátku školního roku poradit s homeopatií? Dočtete se na následujících řádcích.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Začátek září znamená začátek té podstatnější a hektičtější části roku, kdy se rodiče snaží (opětovně) zaběhnout rutinu ranního vstávání, vypravování do školy a následně hledání času na kroužky, učení a společně strávený čas. Tento kolotoč aktivit vyžaduje od rodičů, ale i od dětí velké úsilí a není snadné jej zvládnout.

Co s sebou může (opětovný) nástup do školy přinést?

Rozklíčovat pocity dětí, které se skrývají za neochotou chodit do školy je někdy obtížné, ale hlavní skupiny problémů jsou tyto:

Separační úzkost – tedy obavy z oddělení od rodičů a sourozenců, stesk po známých věcech a prostředí
Obavy z budoucnosti – obavy z toho, jak dítě bude zvládat úkoly, nové spolužáky, učitele atd.
Problémy se sociální integrací – vztahy se spolužáky, pocity vyloučení z kolektivu, případně šikana (ať už se jedná o šikanované, ale i šikanující dítě)
Problémy se sebedůvěrou – stydlivost, introvertní chování, izolace, nadmíra pečlivosti a obav, koktání, což se projevuje především před zkoušením či veřejným vystoupením
Agresivní chování – vůči spolužákům, učitelům, rodině
Problémy s učením a koncentrací – zejména potíže s udržením pozornosti, problémy s psaním a čtením

Tyto emocionální zátěže dítě v mnohých případech nedovede a nebo nechce vyjádřit slovně a „skrytý“ problém se pak odrazí spíše na tělesné rovině v podobě bolestí břicha, problémů se spánkem, nočních děsů, ale v některých případech i jako pomočování. V těchto případech je vždy nutné pečlivé lékařské vyšetření a vyloučení nějakého závažnějšího onemocnění.

Kontakt s dítětem

Nejvýznamnějším prvkem ve zvládnutí problémů se začátkem školního roku je navázat kontakt s dítětem a podpořit je v této nelehké situaci slovně.
Ujištění – musíte dítě slovně ujistit, že podobnými problémy trpělo více dětí a že se vždycky dá najít způsob, jak je překonat a že jsou to naprosto normální pocity
Přemýšlení – zamyslete se nad tím, co na svém dítěti pozorujete a spíše se snažte pochopit jejich pocity
Dopřejte dětem prostor – k tomu, aby samy sdělily, co je trápí, i když například menší děti mohou mít problémy s pojmenováním svých pocitů a naopak pubescenti o nich budou odmítat hovořit

Homeopatika

  • Calcarea phosphorica 30 C – je to lék číslo 1 v situacích, kdy dítě odmítá jít do školy a stěžuje si na bolesti hlavy či břicha. Nemusí přiznat, co se ve škole děje a bude spíš argumentovat tím, že mají „skutečnou“ nemoc, která mu brání v chození do školy. Ve škole se rychle unaví během výuky, neudrží dlouho pozornost a pak se může dostavit bolest hlavy, zejména když je delší rozvrh. Jsou to děti hubené, vytáhlé a mají rády tučné potraviny a uzeniny.
  • Gelsemium sempervirens 30 C – velký lék úzkosti z očekávání a budoucnosti, jako je například první den ve škole, zkoušení, písemky či například veřejné vystoupení. Dítě se bojí, cítí se slabé a strachy se může doslova třást. Vnitřně mají pocit, že nadcházející zkouška je pro ně příliš těžká.
  • Argentum nitricum 30 C – je lékem pro děti velice nervózní z očekávaných událostí. Mají velmi živou představivost, jsou hodně úzkostné, neklidné, roztěkané až zbrklé. V takových situacích očekávaných zkoušek můžou mít i psychogenní průjem.
  • Lycopodium 30 C – je to lék pro děti, které se obávají, že selžou, nebo budou vypadat hloupě před ostatními. Mají snížené sebevědomí, ale svoji nejistotu a obavy můžou zakrývat velikášským chováním. U těchto dětí se můžeme setkat i s dvojím chováním, kdy ve škole před autoritou učitelů jsou poslušné, ale doma vůči sourozencům i rodičům se mohou stavět do dominantní role.
  • Aconitum napellus 30 C – lék akutních panických atak, potřebný pro děti s extrémním strachem a neklidem, nedokážou sedět chvíli v klidu a budou mít vyděšený výraz.
  • Arsenicum album 30 C – je lékem pro dítě s úzkostí, velkým neklidem a únavou. Jsou velmi pečliví a svědomití, ale to je jejich způsob vnitřního boje se strachem a obavami. Chtějí mít vše pod kontrolou a co nemohou mít pod kontrolou, je velice stresuje.
  • Pulsatilla 30 C – je to lék pro děti, které prožívají období změn velmi obtížně. Jsou velice citlivé, plačtivé, s vypjatými emocemi. Potřebují velkou oporu ve svém okolí, neustále se chtějí mazlit a doslova lpí na některém z rodičů. Ve své podstatě se ještě necítí dost silné na změnu životní role a chtějí zůstat stále těmi malými dětmi.
  • Calcarea carbonica 30 C – je to lék pro děti, které jsou vystresované i z drobností a jejich starosti se zmírní rozptýlením pozornosti. Bývají to děti velmi bázlivé z nových prostředí, jen pomalu se seznamují a rozkoukávají. Celkově mívají sklony k obezitě, pomalosti a nemocem dýchacích cest.
  • Coffea cruda 30 C – je oproti předchozím lékům spíše určeno pro stavy nadměrné stimulace nervového systému a radostného vzrušení. Dítě se extrémně těší na školu, je neklidné a pro samé těšení ani nemůže v noci pořádně spát.
Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 16:08

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze