Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Chcete nosit dítě v šátku? Tak to zkuste!

Autor: Radka Wallerová

Před pár lety to byla rarita, teď už se za ženou či dokonce mužem, kteří nesou své malé dítě v šátku na břiše či na zádech, většina lidí ani neohlédne. Já sama na rok, kdy jsem své druhé dítě takřka výhradně nosila v šátku - mimo jiné proto, že v kočárku se vozil jeho starší sourozenec, vzpomínám moc ráda. A věřím, že on svým způsobem taky, i když si z té doby vědomě nic nepamatuje – ale pro mě a snad i pro něj to bylo vlastně prodloužení příjemného období těhotenství, kdy jsme byli výhradně spolu. Nevím, zda by to to takové klidné dítě bylo i bez nošení, ale rozhodně mě mrzelo, že jsem šátek neznala už u prvního dost divokého syna.       

Ilustrační foto

„Nošení působí na kojence příznivě, a to v různých směrech. Pohyb ho ujišťuje o tom, že není sám, a dává mu pocit jistoty. Kromě toho je docíleno úzkého tělesného kontaktu,“ uvádí o nošení dětí v šátcích ve své disertační práci německá etoložka Evelin Kirkilionis, která se tímto způsobem nošení kojenců a batolat zabývá už dlouhá léta.

Právě úzký tělesný kontakt je to, co dětem na šátcích vyhovuje. A pevné utažení, a to je při nošení dětí v šátcích skutečně důležité, zase prospívá vývoji jejich pohybové soustavy, druhou neméně důležitou zásadou pak je, že by dítě mělo mít při nošení pruh látky široký od kolenní jamce ke kolenní jamce, protože to svědčí mimo jiné jejich kyčlím.

Existují samozřejmě zdravotníci, kteří dodnes šátkům na chuť nepřišli, ale tady bych věřila odborníkům, kteří s nošením mají zkušenosti, včetně těch, z řad maminek.

Nenoste dítě zády k vám

Je samozřejmě potřeba vyhnout se některým chybám – jednou z těch častějších je nápad nosit dejme tomu půlroční dítě v šátku obličej od vás v domnění, že to uvítá. Ano, první dojem tak může vypadat, ale ve skutečnosti se dítě v této poloze setkává s přehnaným množstvím podnětů z vnějšího světa, a to mu prostě nesvědčí. Navíc v poloze, kdy je dítě zády k vám, nemůžete docílit ani správného postavení jeho kyčlí.

Každopádně, děti se dají v šátku nosit už od narození, ve složitějších úvazech hned ve svislé poloze, případně v úvaze, v němž dítě leží jako byste je chovala v náručí. Samozřejmě pevně utažené. Pokud nemáte nikoho, kdo by vás naučil se šátkem pracovat a necítíte se jistá, zajděte na nějaký kurz.

Aby se vám nošení dařilo, šátek dobře vybírejte – určitě se nedá věřit těm šitým doma, protože látka musí splňovat specifická kritéria týkající se pevnosti či pružnosti. Ptejte se na zkušenosti ostatních rodičů, ideálně na internetu, kde není problém zjistit, jaký typ a značka šátku se komu osvědčil. Nebojte se naopak koupit šátek z druhé ruky, ty skutečně kvalitní vydrží roky a až děti odrostou, můžete jim ho pověsit třeba do dětského pokoje jako houpací síť.

Pokud se na šátek necítíte, kupte nebo si pro začátek půjčte nějaké už hotové nosítko, typově ho najdete v e-shopech například pod označením manduca, výrobců je celá řada. Vyhněte se klasickým klokankám, nejsou dobře ergonomicky řešené – vás by v nich bolela záda a dítě by mělo špatný posez kyčlí a tím pádem i zad.

Je samozřejmě možné, že nošení vůbec nepřijdete na chuť. I tak je to v pořádku, každému – rodičům i dětem – vyhovuje něco jiného. Nevěřte těm, kdo tvrdí, že to musí jít úplně všem. Je to podobné jako třeba s kojením. Jedna žena kojí od prvního dne v porodnici jako by v životě nedělala nic jiného, další trvá pár dní nebo dokonce týdnů, než se s dítětem sehraje a někomu se prostě kojení nezadaří. Neznamená to proto, že je horší rodič.
 

Reklama: Oscillococcinum

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Radka Wallerová

Autor: Radka Wallerováredaktorka

Psaní článků se věnují jíž osmnáctým rokem a vždy mě nejvíce bavila témata týkající se zdraví, dětí, rodinné a sociální problematiky. Proto se chci na tyto oblasti zaměřit i v článcích, které připravuji pro webové stránky věnované homeopatii. Domnívám se totiž, že se s jeho hlavním zaměřením vhodně doplňují. Krom toho mě baví možnost zúročit v článcích vlastní zkušenosti, které jsem nabrala například při výchově svých dětí.
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 31.10.2020 08:50

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze