Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Zlatý polibek indiánského slunce

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Patří k sladkému létu a svou barvou připomíná paprsky prázdninového slunce. Možná i pro její zlatou barvu si KUKUŘICE tolik vážili indiáni.

Ilustrační foto

Používali ji k přivolávání deště – rozhazování kukuřičného pylu mělo zabezpečit, že se rozprší. Rudé kukuřičné klasy zapálené před obydlím rodící ženy měly zaručit lehký průběh porodu. Kukuřičné klasy svázané do kytic zavěšené v blízkosti zrcadla prý zabezpečí domácnosti dostatek štěstí a harmonii. Jedna mayská legenda praví, že „ta, co vdechuje život“, matka-bohyně Ixmucane, neboli „babička bohyně kukuřice“, byla pověřena kukuřici rozdrtit a vyrobit těsto, ze kterého bylo stvořeno lidské tělo.

V Mexiku indiáni pěstovali kukuřici už před 5 000 lety. Na naše území se pravděpodobně dostala díky Romům z oblasti Balkánu.

O kukuřici se dlouho tradovalo, že je nezdravá a že se z ní tloustne. Ale je to pravda? Zrna zlatých klásků obsahují asi 70 % vody. V sušině se nacházejí sacharidy, bílkoviny, vláknina, vitamíny a minerály. Mnohé z prospěšných látek obsažených v kukuřici pomáhají detoxikovat. S tím tloustnutím to tedy bude asi trochu jinak. Bylináři tvrdí, že dokonce pomáhá hubnout – čistí totiž střeva a zbavuje toxinů.

Proč si kukuřici dopřát?

Obsahuje hodně draslíku, mangan, měď, nikl, jod, selen, zinek. Z vitamínů vitamin A, C, E a vitaminy skupiny B. Právě díky obsahu těchto důležitých látek kukuřice pomáhá lépe se vyrovnat se stresem, působí proti srdeční arytmii a svalovým křečím. Posiluje činnost mozku a intelekt, má příznivé účinky na nervovou soustavu. Snižuje hladinu špatného cholesterolu, pozitivně ovlivňuje plodnost a pomáhá udržovat vyrovnanou hladinu hormonů. Posiluje vlasy a zkrášluje pleť. Podporuje trávení, čistí střeva a detoxikuje.

Kukuřici všem!

Pro předškolní, školní a dospívající děti jsou sladké klásky zdrojem energie a potřebných látek pro zdravý tělesný i duševní vývin. Dospělí si zas křupáním „indiánského zlata“ zabezpečí stálou vitalitu, pevné nervy a odolný imunitní systém. Těhotné maminky ocení obsah hořčíku v kukuřičných kláscích – hořčík pomůže předcházet předčasným stahům dělohy i křečím.

Pro dámy, které chtějí být štíhlé, ale i pro všechny, kdo potřebují vyčistit močové ústrojí, nebo je trápí dna a revmatismus, může být užitečný NÁLEV z kukuřičných čnělek: 5 gramů kukuřičných čnělek přelijeme šálkem vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme a pijeme obden.

Pochutnejme si s indiány

Konzumace kukuřice může být velmi pestrá. Používá se vařená, grilovaná či v podobě popcornu. Z mouky se připravují různé placky, sušenky, pizza nebo chléb. Kukuřičné lupínky chutnají snad všem dětem, ale konzumovat by je měli i dospělí. Dle názoru bylináře Jiřího Bodláka postačí denně hrst lupínků a selen, který obsahují, pomůže předcházet rakovině prsu, plic a konečníku.

Abychom se vyhnuli geneticky modifikované kukuřici, přikloňme se raději k biokvalitě, nebo si zjistěme zemi jejího původu a vyberme tu, kde není povoleno pěstování geneticky modifikovaných potravin.

Jak vařit zlaté klásky?

Názory se různí – někdo kukuřici vaří dlouho, někdo ve slané vodě. V naší rodině se traduje postup, který zatím nikdy nezklamal: Klásky vložíme do studené vody a dáme vařit. Po dosažení teploty varu vaříme na mírném ohni ještě asi 10 minut. Klásky solíme až na talíři, a když jsme hodně mlsní, přidáme i tenký plátek másla. Je zábavné sledovat, jak máslo na horké kukuřici taje. Toto pozorování zároveň na chvíli zabaví děti, které se tak na kukuřici začnou vrhat, až trochu vychladne.

K prázdninám u nás doma patří oběd venku na zahrádce. A kukuřice na talíři nesmí chybět! Naučila jsem děti jíst klásky k hlavnímu jídlu. Máme různé oblíbené verze:

  • jasmínová rýže, špenát, kukuřice;
  • rýže natural, pečená zelenina, kukuřice;
  • těstoviny, pesto z cukety a bazalky, grilovaná zelenina, kukuřice;
  • pečené batáty, brambory, květák, kukuřice.

Možností zdravého letního mlsání je spousta. Zlaté klásky jsou jedním z nich, proto na ně nezapomínejme a odměnou nám bude zdraví, síla a dobrá nálada.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:19

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze