Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Dieta při kvasinkových infekcích

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Kvasinková infekce neboli kandidóza je poměrně častým problémem žen i mužů a postihuje orgánové systémy – kůži, sliznice dýchacích, pohlavních, trávicích orgánů, močové cesty atd. Původci těchto obtíží – kvasinky – žijí všude kolem nás, neustále nás obklopují a stejně jako je náš organismus vystaven virům či bakteriím, je vystaven i kvasinkám – abychom tedy neonemocněli, musíme se všem ubránit, musíme mít silný imunitní systém.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Zní to velmi jednoduše. Když si ale uvědomíme, co všechno naši imunitu ovlivňuje, pochopíme, že je silný imunitní systém v dnešní době spíše výjimkou. Nezáleží jen na genetické zátěži (ještě před pár lety se na „genetiku“ svalovalo až 60% nemocí – dnes víme, že je to podstatně méně. Genetická zátěž nás ovlivňuje jen asi z 20%, a i to lze způsobem života změnit. Závisí i na stresu (ve stresu nám několikanásobně klesá obranyschopnost) a dalších vnějších faktorech – zdraví matky v těhotenství, očkování, klimatické podmínky, užívané léky, pohyb a samozřejmě strava.

A o ní bych jako nutriční poradce chtěla psát. I když si myslím, že stěžejní informace ví asi každý. Klasická léčba kvasinkové infekce většinou probíhá pomocí antibiotik, které opravdu umí kvasinky zničit. Je to ale podobné jako s léčbou infekcí bakteriálních. Pokud nebude imunitní systém silný a neporadí si s infekcí sám, jsou antibiotika jen krátkodobým řešením – po jejich vysazení se patogeny – kvasinky, bakterie – vrátí. Když víme, že velká část našeho imunitního systému sídlí ve střevě, jsou antibiotika někdy kontraproduktivní, protože silně narušují rovnováhu střevních bakterií a tím oslabují imunitní systém. V dnešní době je naštěstí samozřejmostí současné užívání antibiotik a „pro“ i „pre“ biotik (ty první jsou přímo střevní bakterie, ty druhé jsou jejich potravou).

U chronických kvasinkových infekcí ale nemá antibiotická a antimykotická terapie příliš velký úspěch – tuto zkušenost má po dlouhodobé a opakované klasické léčbě bohužel hodně klientů. Dobrou zprávou ale je, že i „urputné“ kvasinkové infekce lze vyléčit, i když je to mnohdy zdlouhavé. Pacienti s chronickými kvasinkovými infekcemi jsou ale většinou trpěliví a velmi dobře se s nimi pracuje, protože už ví, že jim nic jiného než tzv. režimová opatření nepomůže. Základem takových opatření jsou obecně známé zásady – dostatek spánku, dostatek aktivního odpočinku (ale i občasné sladké nicnedělání), pitný režim, přiměřený pohyb a samozřejmě stravování.

Dietní omezení jsou poměrně přísná – omezení sacharidů. Ve většině případů „stačí“ vysazení jednoduchých cukrů a bílé mouky. To znamená žádné sladkosti, žádné pečivo (jen opravdu celozrnné – a to u nás koupit skoro nelze), bílá rýže a těstoviny, omezení brambor (občas jsou povolené brambory vařené ve slupce a uvařené „na skus“ – ne rozvařené), kukuřice a výrobků z ní, omezení ovoce na jednu porci denně a ne příliš přezrálého a sladkého. Z počátku se to jeví jako přísná dieta, ale zůstává spousta potravin, které lze konzumovat – maso, mléko, vejce, celozrnné těstoviny, celozrnná rýže, pohanka, jáhly, ovesné vločky, quinoa, luštěniny, zelenina. Po vymizení potíží lze některé sacharidy „vrátit“ zpátky, většinou je to ale jen ovoce, pololoupaná rýže nebo těstoviny z tvrdé pšenice. Podíl jednoduchých cukrů, včetně výrobků z bílé mouky, by ale neměl být nikdy vysoký. Doporučený poměr mezi jednoduchými a složenými sacharidy (celozrnné potraviny, zelenina, luštěniny) je 1:4 (tzn. 20% jednoduchých a 80% složených cukrů).

Jsou ale případy, kdy ani taková dieta nemá žádaný efekt, takové klienty jsem už také měla. Pak je bohužel nezbytné striktní vysazení všech sacharidů, i když to je jen na omezenou dobu – většinou stačily 3 týdny, kdy se vysazují všechny sacharidy kromě těch v zelenině, tedy všechny přílohy i luštěniny. Není to vůbec jednoduché, ale jiné cesta není. Poté, co vymizí akutní potíže, se celozrnné přílohy (vločky, pohanka, jáhly) a luštěniny mohou do jídelníčku opět zařadit.

Velmi vhodná je kombinace výše uvedených doporučení s terénní homeopatickou léčbou – posílí nejen funkci imunitního systému organismu, ale i jeho detoxikačních orgánů, což je považuji také za nezbytné.

Potravinové doplňky doporučované proti kvasinkových infekcím jsou většinou kombinací probiotik, vitaminů a minerálů pro posílení imunitního systému. Do určité míry jsou účinné, ale i zde se bez dietních opatření neobejdeme.

A jedna poznámka na závěr: některé léky, např. hormonální antikoncepce, mohou významně přispívat ke vzniku chronických kvasinkových infekcí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.10.2021 17:36

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze