Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Dieta při kvasinkových infekcích

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Kvasinková infekce neboli kandidóza je poměrně častým problémem žen i mužů a postihuje orgánové systémy – kůži, sliznice dýchacích, pohlavních, trávicích orgánů, močové cesty atd. Původci těchto obtíží – kvasinky – žijí všude kolem nás, neustále nás obklopují a stejně jako je náš organismus vystaven virům či bakteriím, je vystaven i kvasinkám – abychom tedy neonemocněli, musíme se všem ubránit, musíme mít silný imunitní systém.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Zní to velmi jednoduše. Když si ale uvědomíme, co všechno naši imunitu ovlivňuje, pochopíme, že je silný imunitní systém v dnešní době spíše výjimkou. Nezáleží jen na genetické zátěži (ještě před pár lety se na „genetiku“ svalovalo až 60% nemocí – dnes víme, že je to podstatně méně. Genetická zátěž nás ovlivňuje jen asi z 20%, a i to lze způsobem života změnit. Závisí i na stresu (ve stresu nám několikanásobně klesá obranyschopnost) a dalších vnějších faktorech – zdraví matky v těhotenství, očkování, klimatické podmínky, užívané léky, pohyb a samozřejmě strava.

A o ní bych jako nutriční poradce chtěla psát. I když si myslím, že stěžejní informace ví asi každý. Klasická léčba kvasinkové infekce většinou probíhá pomocí antibiotik, které opravdu umí kvasinky zničit. Je to ale podobné jako s léčbou infekcí bakteriálních. Pokud nebude imunitní systém silný a neporadí si s infekcí sám, jsou antibiotika jen krátkodobým řešením – po jejich vysazení se patogeny – kvasinky, bakterie – vrátí. Když víme, že velká část našeho imunitního systému sídlí ve střevě, jsou antibiotika někdy kontraproduktivní, protože silně narušují rovnováhu střevních bakterií a tím oslabují imunitní systém. V dnešní době je naštěstí samozřejmostí současné užívání antibiotik a „pro“ i „pre“ biotik (ty první jsou přímo střevní bakterie, ty druhé jsou jejich potravou).

U chronických kvasinkových infekcí ale nemá antibiotická a antimykotická terapie příliš velký úspěch – tuto zkušenost má po dlouhodobé a opakované klasické léčbě bohužel hodně klientů. Dobrou zprávou ale je, že i „urputné“ kvasinkové infekce lze vyléčit, i když je to mnohdy zdlouhavé. Pacienti s chronickými kvasinkovými infekcemi jsou ale většinou trpěliví a velmi dobře se s nimi pracuje, protože už ví, že jim nic jiného než tzv. režimová opatření nepomůže. Základem takových opatření jsou obecně známé zásady – dostatek spánku, dostatek aktivního odpočinku (ale i občasné sladké nicnedělání), pitný režim, přiměřený pohyb a samozřejmě stravování.

Dietní omezení jsou poměrně přísná – omezení sacharidů. Ve většině případů „stačí“ vysazení jednoduchých cukrů a bílé mouky. To znamená žádné sladkosti, žádné pečivo (jen opravdu celozrnné – a to u nás koupit skoro nelze), bílá rýže a těstoviny, omezení brambor (občas jsou povolené brambory vařené ve slupce a uvařené „na skus“ – ne rozvařené), kukuřice a výrobků z ní, omezení ovoce na jednu porci denně a ne příliš přezrálého a sladkého. Z počátku se to jeví jako přísná dieta, ale zůstává spousta potravin, které lze konzumovat – maso, mléko, vejce, celozrnné těstoviny, celozrnná rýže, pohanka, jáhly, ovesné vločky, quinoa, luštěniny, zelenina. Po vymizení potíží lze některé sacharidy „vrátit“ zpátky, většinou je to ale jen ovoce, pololoupaná rýže nebo těstoviny z tvrdé pšenice. Podíl jednoduchých cukrů, včetně výrobků z bílé mouky, by ale neměl být nikdy vysoký. Doporučený poměr mezi jednoduchými a složenými sacharidy (celozrnné potraviny, zelenina, luštěniny) je 1:4 (tzn. 20% jednoduchých a 80% složených cukrů).

Jsou ale případy, kdy ani taková dieta nemá žádaný efekt, takové klienty jsem už také měla. Pak je bohužel nezbytné striktní vysazení všech sacharidů, i když to je jen na omezenou dobu – většinou stačily 3 týdny, kdy se vysazují všechny sacharidy kromě těch v zelenině, tedy všechny přílohy i luštěniny. Není to vůbec jednoduché, ale jiné cesta není. Poté, co vymizí akutní potíže, se celozrnné přílohy (vločky, pohanka, jáhly) a luštěniny mohou do jídelníčku opět zařadit.

Velmi vhodná je kombinace výše uvedených doporučení s terénní homeopatickou léčbou – posílí nejen funkci imunitního systému organismu, ale i jeho detoxikačních orgánů, což je považuji také za nezbytné.

Potravinové doplňky doporučované proti kvasinkových infekcím jsou většinou kombinací probiotik, vitaminů a minerálů pro posílení imunitního systému. Do určité míry jsou účinné, ale i zde se bez dietních opatření neobejdeme.

A jedna poznámka na závěr: některé léky, např. hormonální antikoncepce, mohou významně přispívat ke vzniku chronických kvasinkových infekcí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 20.10.2019 03:26

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze