Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Arnika – hojivá pomocnice

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Arnika byla jedním z mých prvních homeopatik, se kterým jsem se setkala a od té doby mi pomohla mnohokrát a vozím ji s sebou všude na cestách. Většinu běžných onemocnění léčím sama pomocí bylinek z vlastní zahrady, ale arniku se mi vypěstovat nepodařilo a jsem vděčná za její homeopatickou variantu. Tato hojivá pomocnice s jemným a zároveň silným působením by neměla chybět v přírodní cestovní lékárničce nejen na léto, ale i po celý rok. Arniku si vozím na cesty pro každý případ úrazu a nabízím ji i všem rodinným příslušníkům před plánovaným lékařským zákrokem a operací pro lepší hojení.

Ilustrační foto

Arnika horská – Prha chlumní

Lidově: arnyka, andělský traňk, chlupáček, kamzíkové koření, konilék, matonice, prhonina, šlakové koření a závraťový kořen.

Arnika je vytrvalá bylina, u nás roste na horských loukách na Šumavě a v Jizerských horách, patří však mezi ohrožené druhy a je chráněna. Její léčivou sílu naši předkové dobře znali a tak jí málem vyhubili… Nasbírat jako lék si ji tedy nemůžeme. Lze zakoupit sušenou bylinu v bylinářství a vyrobit si vlastní obklad nebo lihovou tinkturu. Zde je na místě právě homeopatické použití rostliny, které je velmi účinné a chrání i přírodu. Když si mohou lidé zakoupit homeopatickou Arniku, nebudou ji pak trhat v přírodě. Kromě homeopatik lze použít výtažek z Arniky v olejovém macerátu nebo v masti na ošetření bolestivých, namožených, naražených částí těla.

Léčivé látky obsahuje celá rostlina: vonné silice, karotenoidy, aminy, cholin, minerály a třísloviny.

Arnika patří mezi nejlepší hojivé prostředky na následky operací a úrazů, naraženiny, pohmožděniny, modřiny, vymknutí a otoky zlomenin i leknutí a šok po nehodě či úrazu. Má účinky protizánětlivé, hojivé, pomáhá při revmatických, kloubních a nervových bolestech i u zubů. Povzbuzuje krevní oběh, upravuje krevní tlak, pomáhá při chronické žilní dysfunkci a povrchových křečových žilách. Také léčí srdce a pomáhá i v ženském lékařství při porodu. Využívá se i v kosmetice do regeneračních krémů a při léčbě zánětů sliznice v ústech a krku ke kloktání (nepolyká se). Podporuje i účinek antibiotik i léků na rakovinu. Vnitřní užívání formou čaje se nedoporučuje kvůli obsahu dráždivých látek, ale používá se zředěná lihová tinktura. Tinktura se také užívá k obkladům a do mastí se přidává olejový macerát z Arniky. Osvědčila se i do masáží po sportovní námaze, při bolestech zad a ischiasu.

Pro ženy, těhotné, kojící maminky a děti

Arnika posiluje srdce a krevní oběh a může ženám pomoci při slabé a nepravidelné menstruaci, když se cítí vyčerpané – formou oleje, masti či gelu natíráme na podbřišek a vnitřně podáváme homeopatikum Arnica montana 15C 5 granulí několikrát denně, lze popíjet rozpuštěné ve vodě. Arnika je vhodná pro přípravu k porodu a po něm: v ředění 9C nebo 15C 5 granulí každý den 14 dní před porodem pro dobrou funkci svalů a cév, prevenci vzniku krvácení. Po porodu podáváme 5 granulí 2x denně pro urychlení hojení, vstřebání hematomů, odstranění pocitu zhmoždění. U dětí i dospělých při plánovaných operacích před i po zákroku pro lepší hojení, při trhání zubů a na všechny sportovní úrazy a nehody, při velké fyzické námaze a vyčerpání dokonce i při chrapotu následkem přetížení hlasivek.

Recepty pro zdraví

  • Hojivý arnikový obklad: 1 lžičku sušené byliny zalijeme 1 šálkem vroucí vody, louhujeme 10 minut a scedíme, ve vychladlém nálevu namáčíme plátno a přikládáme nejdéle na 2 hodiny na naraženiny a pohmožděniny (nesmí to být krvácející rána), nesmí se používat při alergii na hvězdicovité rostliny a při delší aplikaci může pokožku dráždit.
  • Arniková mast z olejového macerátu: 2 čajové lžičky bambuckého másla (nebo čistého sádla) rozehřejeme zvolna ve skleněné kádince ve vodní lázni spolu s 1 lžičkou čistého žlutého včelího vosku. Pak přidáme 3 lžičky olejového macerátu z Arniky a krátce prohřejeme (nevaříme) a promícháme až se všechny složky spojí, pak nalijeme do čisté dózy na krém, necháme ztuhnout a uchováváme v lednici. Macerát z 1 hrsti sušených květů arniky lze připravit vyluhováním v 100 ml oleje lisovaného zastudena: olivovém, sezamovém, slunečnicovém či mandlovém. Louhujeme 3 týdny a přefiltrujeme do lahvičky z tmavého skla.
  • Arniková tinktura: 2 plné polévkové lžíce rozdrceného suchého kořene a 2 plné polévkové lžíce suchého květu arniky. Vložíme do tmavé skleněné nádoby a zalijeme 100 ml čistého 60% lihu z lékárny. Sklenici dobře uzavřeme a uložíme na tmavé místo. Každý den třikrát protřepeme a necháme louhovat 14 dnů. Pak směs lihu a arniky přecedíme přes husté plátno a vymačkáme. Získanou tekutinu necháme ještě dva dny stát v klidu, aby se usadil kal, a potom ji scedíme přes papírový filtr na kávu do lahvičky z tmavého skla. Před použitím ji vždy naředíme vodou a používáme pouze pro zevní použití, mazání a obklady, ne do krvácející rány.

Pro zdraví duše

Arnika jako hojivá pomocnice hojí poranění viditelná i skrytá, zmírňuje bolest, strach a šok. „S arnikou důvěřuj v pomoc a úlevu, jenž ti přichází, pros o ni a věř v uzdravení“.

Pěstování
Sazenice Arniky se dá zakoupit ve specializovaných zahradnictvích s nabídkou léčivých rostlin, ale pěstování není snadné, vyžaduje horské podmínky.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.7.2022 09:43

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze