Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Arnika – hojivá pomocnice

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Arnika byla jedním z mých prvních homeopatik, se kterým jsem se setkala a od té doby mi pomohla mnohokrát a vozím ji s sebou všude na cestách. Většinu běžných onemocnění léčím sama pomocí bylinek z vlastní zahrady, ale arniku se mi vypěstovat nepodařilo a jsem vděčná za její homeopatickou variantu. Tato hojivá pomocnice s jemným a zároveň silným působením by neměla chybět v přírodní cestovní lékárničce nejen na léto, ale i po celý rok. Arniku si vozím na cesty pro každý případ úrazu a nabízím ji i všem rodinným příslušníkům před plánovaným lékařským zákrokem a operací pro lepší hojení.

Ilustrační foto

Arnika horská – Prha chlumní

Lidově: arnyka, andělský traňk, chlupáček, kamzíkové koření, konilék, matonice, prhonina, šlakové koření a závraťový kořen.

Arnika je vytrvalá bylina, u nás roste na horských loukách na Šumavě a v Jizerských horách, patří však mezi ohrožené druhy a je chráněna. Její léčivou sílu naši předkové dobře znali a tak jí málem vyhubili… Nasbírat jako lék si ji tedy nemůžeme. Lze zakoupit sušenou bylinu v bylinářství a vyrobit si vlastní obklad nebo lihovou tinkturu. Zde je na místě právě homeopatické použití rostliny, které je velmi účinné a chrání i přírodu. Když si mohou lidé zakoupit homeopatickou Arniku, nebudou ji pak trhat v přírodě. Kromě homeopatik lze použít výtažek z Arniky v olejovém macerátu nebo v masti na ošetření bolestivých, namožených, naražených částí těla.

Léčivé látky obsahuje celá rostlina: vonné silice, karotenoidy, aminy, cholin, minerály a třísloviny.

Arnika patří mezi nejlepší hojivé prostředky na následky operací a úrazů, naraženiny, pohmožděniny, modřiny, vymknutí a otoky zlomenin i leknutí a šok po nehodě či úrazu. Má účinky protizánětlivé, hojivé, pomáhá při revmatických, kloubních a nervových bolestech i u zubů. Povzbuzuje krevní oběh, upravuje krevní tlak, pomáhá při chronické žilní dysfunkci a povrchových křečových žilách. Také léčí srdce a pomáhá i v ženském lékařství při porodu. Využívá se i v kosmetice do regeneračních krémů a při léčbě zánětů sliznice v ústech a krku ke kloktání (nepolyká se). Podporuje i účinek antibiotik i léků na rakovinu. Vnitřní užívání formou čaje se nedoporučuje kvůli obsahu dráždivých látek, ale používá se zředěná lihová tinktura. Tinktura se také užívá k obkladům a do mastí se přidává olejový macerát z Arniky. Osvědčila se i do masáží po sportovní námaze, při bolestech zad a ischiasu.

Pro ženy, těhotné, kojící maminky a děti

Arnika posiluje srdce a krevní oběh a může ženám pomoci při slabé a nepravidelné menstruaci, když se cítí vyčerpané – formou oleje, masti či gelu natíráme na podbřišek a vnitřně podáváme homeopatikum Arnica montana 15C 5 granulí několikrát denně, lze popíjet rozpuštěné ve vodě. Arnika je vhodná pro přípravu k porodu a po něm: v ředění 9C nebo 15C 5 granulí každý den 14 dní před porodem pro dobrou funkci svalů a cév, prevenci vzniku krvácení. Po porodu podáváme 5 granulí 2x denně pro urychlení hojení, vstřebání hematomů, odstranění pocitu zhmoždění. U dětí i dospělých při plánovaných operacích před i po zákroku pro lepší hojení, při trhání zubů a na všechny sportovní úrazy a nehody, při velké fyzické námaze a vyčerpání dokonce i při chrapotu následkem přetížení hlasivek.

Recepty pro zdraví

  • Hojivý arnikový obklad: 1 lžičku sušené byliny zalijeme 1 šálkem vroucí vody, louhujeme 10 minut a scedíme, ve vychladlém nálevu namáčíme plátno a přikládáme nejdéle na 2 hodiny na naraženiny a pohmožděniny (nesmí to být krvácející rána), nesmí se používat při alergii na hvězdicovité rostliny a při delší aplikaci může pokožku dráždit.
  • Arniková mast z olejového macerátu: 2 čajové lžičky bambuckého másla (nebo čistého sádla) rozehřejeme zvolna ve skleněné kádince ve vodní lázni spolu s 1 lžičkou čistého žlutého včelího vosku. Pak přidáme 3 lžičky olejového macerátu z Arniky a krátce prohřejeme (nevaříme) a promícháme až se všechny složky spojí, pak nalijeme do čisté dózy na krém, necháme ztuhnout a uchováváme v lednici. Macerát z 1 hrsti sušených květů arniky lze připravit vyluhováním v 100 ml oleje lisovaného zastudena: olivovém, sezamovém, slunečnicovém či mandlovém. Louhujeme 3 týdny a přefiltrujeme do lahvičky z tmavého skla.
  • Arniková tinktura: 2 plné polévkové lžíce rozdrceného suchého kořene a 2 plné polévkové lžíce suchého květu arniky. Vložíme do tmavé skleněné nádoby a zalijeme 100 ml čistého 60% lihu z lékárny. Sklenici dobře uzavřeme a uložíme na tmavé místo. Každý den třikrát protřepeme a necháme louhovat 14 dnů. Pak směs lihu a arniky přecedíme přes husté plátno a vymačkáme. Získanou tekutinu necháme ještě dva dny stát v klidu, aby se usadil kal, a potom ji scedíme přes papírový filtr na kávu do lahvičky z tmavého skla. Před použitím ji vždy naředíme vodou a používáme pouze pro zevní použití, mazání a obklady, ne do krvácející rány.

Pro zdraví duše

Arnika jako hojivá pomocnice hojí poranění viditelná i skrytá, zmírňuje bolest, strach a šok. „S arnikou důvěřuj v pomoc a úlevu, jenž ti přichází, pros o ni a věř v uzdravení“.

Pěstování
Sazenice Arniky se dá zakoupit ve specializovaných zahradnictvích s nabídkou léčivých rostlin, ale pěstování není snadné, vyžaduje horské podmínky.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 23.10.2019 01:54

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze