Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Zavařování bez cukru

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Prázdniny začínají a s nimi nás kromě dovolené a odpočinku čeká i zpracování plodů našich zahrádek. Často je úroda větší než naše možnosti sníst všehno čerstvé. Ráda dělám zásoby na zimu a nejraději zavařuji. Co ale ráda nemám, je množství cukru, které se bežně při zavařování a výrobě marmelád používá. Proto jsem se inspirovala v makrobiotické kuchařce a zavařuji ovoce se špetkou soli a bez cukru. Díky soli pustí ovoce svou přirozenou sladkost.

Ilustrační foto

Teď je doba třešní a višní. Bělice, černice, srdcovky, ptáčnice,... všechny jsou výborné. Třešně i višně obsahují velké množství jódu. Ten je důležitý pro správnou činnost štítné žlázy a tím i pro správně fungující metabolismus. Příroda je chytrá čarodějka a když nemáme moře a naši předci nemohli jíst mořské ryby, tak nám jód zakouzlila do třešní, višní a arónie.

Kdysi jsem četla knihu od pana Jiřího Janči a ten v ní popisoval příběh jednoho fotbalového družstva, kterému dělal zdravotního poradce. Všem hráčům nařídil pravidelnou konzumaci třešní (v sezóně čerstvých, jinak zavařených) a zjistil, že se tím snížila četnost úrazů šlach a vazů a pokud nějaká poranění vznikla, tak se zkrátila délka léčby a nebyla ani taková závažnost poškození a trvalé následky jako tomu bylo dříve nebo při porovnání s jinými oddíly. To mě velmi inspirovalo k tomu, že jsem začala třešně zavařovat ve velkém a dávat je dětem i přes zimu. Po prvním zavařování bez cukru jsem se bála, že to děti prokouknou a nebudou je chtít jíst, ale věřte nebo ne, oni to vůbec nepoznaly. Sluply na posezení celou sklenici. Byla jsem velmi překvapena, jak takto zavařené třešně chutnají. Je v nich cítit jejich přirozená chuť a sladkost.

Další mou velkou radostí je vaření marmelád. Naučila jsem se je také vařit bez cukru, ale musím více přemýšlet, jak ovoce v nich nakombinovat. Některé druhy ovoce jsou více kyselé, např. rybíz a meruňky. Tímto náhodným kombinováním jsem objevila spoustu zajímavých a vynikajících kombinací. Zrovna včera jsem vařila marmeládu z černého a červeného rybízu, malin a jahod. Pokud se mi zdá, že by to chtělo opravdu trochu přisladit, tak používám sušený sladový výtažek, který si s kamarádkama objednáváme ze Sladovny z Bruntálu. Jako zahušťovadlo používám mořskou řasu Agar-agar.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.2.2020 20:18

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze