Rychlé rady
Víte, že ...
Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Chemické barvení vlasů – škodlivé či ne?
Autor: Ing. Hana Štiková
Obvyklý pohled na barvení vlasů je - „však barvím pouze vlasy, proto není zase až tak nutné dělat si starosti ohledně chemické podstaty barvení…“. Jinými slovy, i když si uvědomujeme, že naše tělo není na novodobou chemickou zátěž stavěné a je vhodné přistupovat k ní obezřetně, zabýváme se zejména tím, co vysloveně přijmeme do organismu, např. stravou. V rámci kosmetiky je pak snazší uvědomit si souvislosti u pleťových krémů a tělových mlék, které nanášíme na pokožku a přímo vidíme, jak se vstřebávají. V jejich případě tak máme větší tendenci směřovat se od typické chemické kosmetiky k certifikované přírodní kosmetice. Avšak co barvy na vlasy? Jsou při barvení vlasů ve hře skutečně „jen vlasy“, bez vlivu na náš organismus a zdraví?

Zdroj: Ing. Hana Štiková
Často jsme zvyklí uvažovat o barvách na vlasy pouze z pohledu vlasových délek. Zda ty jsou k naší spokojenosti, anebo poničené. Téměř všichni známe někoho, kdo řeší problém narušených a lámavých vlasů z důvodu jejich zesvětlování na blond. Obdobně máme zažité peroxidy a amoniak jako hlavní chemické nepřátele vlasů. Pokud si barvíme vlasy chemickou cestou např. nahnědo a problém s délkami nemáme, považujeme většinou automaticky danou vlasovou barvu jako v pořádku a neuvažujeme o jiných variantách.
Jak však uvádí Evropská komise, resp. Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin ve svém informačním listu z 02/2016 s názvem „EU je nejbezpečnější trh s barvami na vlasy na světě“, tak platí, že tmavé barvy na vlasy, včetně hnědých, obsahují oproti světlým odstínům silnější koncentraci chemických látek a mohou tedy vystavovat uživatele většímu množství barvicích chemikálií. Z pohledu zdravotních rizik tak není chemické barvení vlasů natmavo oproti jejich zesvětlování na blond žádnou výhrou.
Zmíněný vjem, že „jde jen o vlasy“, anebo postoj, že „v dnešní již barvy vlasy příliš neničí“, umocněný jejich příjemnou parfemací, je pouze polovinou úvahy. Kromě vlasových délek je nutno brát v potaz zrovna tak i kontakt s pokožkou a průnik různých syntetických substancí z barev do organismu, a to prostřednictvím jejich absorpce pokožkou. Celkový počet ingrediencí obsažených v chemické vlasové barvě bývá v řádech desítek. Aplikace barev není sice každodenní, avšak bývá opakovaná, obvykle jednou za 4-8 týdnů. Celková perioda používání barev poté představuje desítky let. Tím spíše, pokud začneme v dospívání.
Ukázkou, že opakovanost používání dokáže hrát roli, jsou kontaktní alergie na chemické barvy na vlasy, tedy na jejich konkrétní složky. Jedná se o alergické reakce zejména na chemické látky ze skupiny aromatických aminů. Nejznámější z nich je tzv. PPD, neboli para-fenylendiamin či podle mezinárodní nomenklatury INCI p-Phenylenediamine. Tyto alergie se mohou objevit až časem, po letech bezproblémového chemického barvení. Jejich projevy mají poté tendenci se zintenzivňovat v rámci opakovaných aplikací, od bolestivého zarudnutí a svědění, přes mokvání pokožky, puchýře a otoky v oblasti hlavy a krku, až po možný anafylaktický šok.
Látky ze skupiny aromatických aminů jsou v oxidačních barvách, a nejen v nich, používány za účelem dosažení požadovaného barevného výsledku a stability obarvení. Aromatický amin PPD je v recepturách doprovázen dalšími alergenními substancemi. Např. Toluene-2,5-diamine (tzv. PTD) či Resorcinol (neboli m-Phenylenediol či 1,3-Dihydroxybenzene) jsou ve stanoviscích Vědeckého výboru Evropské komise pro bezpečnost spotřebitele (CSSC) hodnoceny jako substance s extrémně či silně senzibilizačním potenciálem. Dle výše uvedeného informačního listu Evropské komise představují 70-80% produktů pro barvení vlasů v EU právě permanentní oxidační barvy. Obdobně se zde uvádí, že kontaktní alergie na vlasové barvy jsou „stále častým problémem mezi pacienty dermatologie“.
V roce 2003 implementovala Evropská komise globální strategii pro hodnocení bezpečnosti vlasových barev v Evropě. V návaznosti na ni je aktuálně 181 substancí na seznamu substancí zakázaných pro použití v barvách na vlasy. Spadají sem např. m-Phenylenediamine, o-Phenylenediamine, o-Aminophenol, 2,4-Diaminotoluene, Toluene-3,4-diamine a jeho soli, 6-Amino-o-cresol jeho soli, Basic Violet 3, Acid Orange 24, Disperse Red 15 atd. Naproti tomu 106 substancí je na seznamu substancí považovaných za bezpečné a povolené v omezeném množství ve vlasových barvách. Spadají sem např. p-Phenylenediamine, p-Aminophenol, m-Aminophenol, Toluene-2,5-diamine (neboli 2,5-Diaminotoluene) a jeho sulfátová sůl, Resorcinol, 2-Amino-6-Chloro-4-Nitrophenol, Sodium Picramate, HC Blue No. 12, Disperse Black 9 atd. Studie a hodnocení probíhají i nadále, jedná se o obsáhlou, kontinuálně řešenou oblast.
V barvách na vlasy jsou obsaženy různé kombinace látek ze skupiny aromatických aminů. Barevný výsledek zdaleka nespočívá pouze v jedné substanci. V závislosti na typu barvy jsou používána mimo jiné i azobarviva, týká se to zejména neoxidačních krátkodobých barev. Ingredience obsažené v chemické vlasové barvě nezahrnují pouze složky související přímo s obarvením jako takovým, ale jde zároveň o různé pomocné složky resp. látky plnící různé funkce. V rámci dalších alergenních ingrediencí barev na vlasy zmiňuje renomovaný německý Ökotest 10/2010 mj. také používání kombinace Methylchloroisothiazolinone + Methylisothiazolinone za účelem konzervace produktu, anebo konzervanty Imidazolidinyl urea či Diazolidinyl urea, které uvolňují formaldehyd a mohou rovněž způsobovat alergie.
Prof. Dr. Axel Schnuch z Informační sítě dermatologických klinik (IVDK) při Univerzitním medicínském centru v německém Göttingenu – největší světové databanky kontaktních alergií - se vyjadřuje v Ökotestu 10/2013 následovně: „Průběh reakcí pokožky na p-Phenylenediamine a Toluene-2,5-diamine je vážný. Proto je třeba udělat vše, aby se jim předešlo.“ Ökotest k tomu doplňuje: „Jakmile se u někoho vyvine takováto kontaktní alergie, zůstává celoživotní“. V Ökotestu 05/2016 pak Prof. Dr. Schnuch specifikuje: „Rozsáhlá studie potvrdila, že většina osob s alergií na PPD reaguje alergicky rovněž na Toluendiamin“ (tj. ingredience Toluene-2,5-diamine a Toluene-2,5-diamine sulfate dle nomenklatury INCI).
Zaznívá i téma karcinogenity chemických vlasových barev, zejména ve vztahu k rakovině močového měchýře. Na internetu se v mezinárodním měřítku vyskytuje i pod titulkem „fámy“. Jaké jsou v tomto postoje? O tom se dozvíte více v dalším článku, který si budete moci přečíst v následujícím týdnu.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích