Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jahůdkové pusy červené

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Jahodník je jednou z rostlin zasvěcených panně Marii, což vypovídá i o jeho méně známém použití jako léčivé rostliny pro ženy. Jahodník je u nás hojně rozšířená bylinka rostoucí na slunných stráních a pasekách, v lesích a u cest, na jaře kvete drobnými bílými kvítky a voňavé červené plody dozrávají v červnu a červenci. Planě rostoucí druhy jahodníků jsou vytrvalé nízké rostlinky s trojdílnými lístky a s oddenky, kromě jahod lesních sbíráme také plody jahodníku většího – „truskavce“ a jahodníku chlumního, ten se lidově nazývá „trávnice a praskačka“ – zralá jahoda při utržení z kalichu vydá praskavý zvuk. Drobné lesní jahůdky svou intenzivní vůní i chutí předčí velké jahody zahradní. S příchodem léta a prázdnin přeji všem pusy veselé od úsměvů a od jahod červené…

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Jahodník obecný

Jahodník má účinek močopudný, pomáhá při infekčních průjmech, pročišťuje krev, podporuje činnost jater, snižuje krevní tlak, plody se využívají při léčbě revmatismu a chudokrevnosti. Jahodník zmírňuje trávicí potíže a posiluje imunitu. Děti milují jahody, ale všeho s mírou platí i při mlsání tohoto ovoce. Pozor na přehnanou konzumaci lákavých velikých zahradních jahod v období jejich sklizně, může vyvolat u dětí alergickou reakci. Také dovážené jahody v zimě není vhodné jíst, bývají chemicky ošetřené a zbytečně náš organismus ochlazují. Pro zdraví naše i dětí je nejlepší jíst domácí druhy sezónního ovoce a zeleniny v době kdy dozrává.

Pro ženy, těhotné, kojící maminky a děti

Pro naše chudší předky bylo sbírání lesních plodů a hub vždy vítaným zpestřením jídelníčku. Pro nás může být výlet do lesa duchovním obohacením z blízkosti přírody a z čistého vzduchu a ještě si nasbíráme lístky jahodníku, maliníku a ostružiníku na domácí lesní čaj. Ten si můžeme připravit i čerstvý při pobytu v přírodě. Čaje z listů jahodníku, maliníku a černého rybízu jsou snadno dostupné a obsahují v malém množství rostlinné hormony, uplatní se proto i jako ženské byliny. Čaj z listů jahodníku se doporučuje mladým dívkám pro úpravu nepravidelného menstruačního cyklu. V kombinaci s listem maliníku, kontryhele a květy červeného jetele tento čaj může napomoci k úspěšnému otěhotnění. Těhotné ženy nosívaly v minulosti na břiše připevněný plátěný váček se sušeným listím lesního jahodníku, aby jim přinesl úlevu od těhotenských potíží. Podle starého zvyku maminky, které přišly o dítě, nejedly jahody, nechávaly je svým dětem v nebi.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  1. Lesní čaj pro dobrou pohodu (nálev): 2 díly listů lesního jahodníku + 1 díl maliníku + 1 díl ostružiníku + 1 díl jablečných slupek . Při přípravě lesního čaje přímo v přírodě přidáme pro chuť i plody malin, ostružin, jahod či borůvek. Listy můžeme použít čerstvé, sušené či fermentované. 1 lžíci směsi listů přelijeme 1 hrnkem vroucí vody a necháme louhovat 15 minut, scedíme a pijeme podle chuti až několikrát denně. Tento čaj je vhodný pro děti i těhotné a kojící matky k běžnému pití.
  2. Čaj (odvar) z listů jahodníku i s kořeny při chorobách jater a ledvin, při revmatismu, horečce, na čištění krve a uklidnění nervů, zevně na kloktání při zánětu v ústní dutině: 2 lžičky sušených listů na 1 hrnek vody povaříme 10 minut a necháme louhovat 15 minut, scedíme a pijeme 2 šálky denně.
  3. Osvěžující jahodový nápoj k svačině nejen pro děti - hrst malých lesních či měsíčních jahod rozmačkáme a dolijeme vodou do skleničky a ihned vypijeme. Chutná dětem, ale pomáhá i dospělým jako ozdravná jaterní kůra, když to náhodou přeženou s alkoholem a trpí kocovinou...

Pro zdraví duše

Své bytí slaď s radostí a láskou dávanou sobě, ale i druhým. Tvá slova nechť jsou plna medu, dokaž se o to, co máš rozdělit.

Kdy sbírat plody a listy jahodníku?

PLODY sbíráme u lesních jahod v červnu a u měsíčních po celé léto. Jahody, které nespotřebujeme ihned, můžeme zamrazit. Ve své současné biozahrádce pěstuji jen malé nenáročné jahody měsíční, které jsou skromné na prostor, nerozrůstají se tolik odnožemi a plodí vytrvale po celé léto drobné voňavé jahůdky. Jahůdkám svědčí lesní hrabanka nebo rašelina, slunné i stinné vlhké místo a dají se pěstovat i v květináči. Měsíční jahody se hodí i jako nízká obruba bylinkových záhonů.

V přírodě i v zahradě sbíráme LISTY lesních jahod na čaj od dubna do června a plody od června do září. Listy se sbírají v době květu nejlépe brzy ráno kolem 7 hodiny. Listy jahodníku se používají především ve směsi s podobně působícím listím malin i ostružin a jejich účinek se zesiluje úpravou zvanou „fermentace“, zvýrazní se tím chuťové vlastnosti i působení tříslovin. Čerstvě natrhané listy jahodníku, maliníku a ostružiníku necháme nejprve zavadnout na čistém prostěradle či utěrce 12–24 hodin. Pak je lehce převálíme kuchyňským válečkem, abychom narušili žilnatinu a aby listy pustily šťávu. Potom listy překryjeme další vrstvou látky, přes to igelitem a vše zatížíme po celé ploše (například kuchyňským válem). Listy se tak bez přístupu vzduchu zahřejí, zapaří a zčernají. Průběžně můžeme kontrolovat fermentaci nadzdvižením krytu, doba závisí na okolní teplotě. Pokud by se nám listy zdály moc horké, vyvětráme je nebo proces ukončíme dřív. Fermentace je hotova za 24 až 48 hodin. Odstraníme zatížení a vrchní vrstvy, provzdušníme a dosušíme.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

Aktuální pozvánka

Čtvrtek, 23.6., 16.00 - 19.00 hodin
Kemp DRUSUS v Praze 5 Třebonicích

Bylinky svatojánské s M. Dobromilou a Andreou Popprovou pro rodiny s dětmi

Přijďte si s dětmi prožít kouzlo svatojánské noci se skřítky, společně si zazpívat, uvít věnečky z devatera kvítí a dozvědět se více o používání léčivých bylin. Pečení placek z těsta na ohni, bylinkové tvoření s hledáním pokladu pro děti na závěr. Exkurze do zahrádky s prodejem nové dětské knihy A.Popprové, knih o bylinkách a sazenic bylin. Přihlášky předem sms na: 775 690 806. mapu a spojení najdete na: www.kemppraha.blogspot.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.7.2022 11:15

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze