Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Homeopatie pro hudebníky - koutky, zánět rtů

Autor: Externí zdroj

Díváme-li se na muzikanta, jak hraje na nástroj, fascinuje nás zvláště práce jeho rukou a vůbec si nevšímáme toho, co dělají jeho rty. I když je práce rtů téměř neviditelná, pro utváření tónu je naprosto zásadní. Také se k nim vztahuje mnoho výrazů muzikantského žargonu: „mít šestiosminové rty“, mít rty jako „játrová paštika“, nebo „jako pošťákovy nohy“, označujících rty unavené hrou na nástroj.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Andrea Dovalová

Zásadní úloha rtů při tvorbě harmonického tónu, zvyšování nebo snižování tónu nebo oktávy je známá, ale přesný mechanismus zatím popsán nebyl. Jeden z vědců CNRS v Ústavu akustiky a mechaniky v Le Mans, Joël Gilbert, se dokonce pokusil sestrojit „umělé rty“ (dva latexové válečky vyplněné vodou a propojené schránkou vypouštějící vzduch) a snažil se analyzovat pohyb, tlak a rychlost pohybu rtů trumpetistů.

Kromě „stigmat“ popsaných žertovným způsobem Françoisem Dupinem (tubisté mají rty masité /.../ horní ret trumpetistů je mírně do špičky /.../ hráči na hoboj mají rty sevřené, ale nejsou až tak nábožní), specifická medicína zaměřená na hudebníky léčí několik typů zranění rtů, k nimž dochází při intenzivní hře na nástroj:

 • labiální herpes klarinetistů,
 • kontaktní ekzém uprostřed spodního rtu u saxofonistů,
 • zánět ve stejném místě u klarinetistů a hornistů,
 • zánětlivé léze pod spodním rtem flétnistů, olizování a tlak nástroje jejich stav jen zhoršuje,
 • tlak nástroje může také způsobovat mozoly na horním rtu klarinetistů a hobojistů,
 • fisury rtu, u hráčů na dechové nástroje,
 • „Satchmo´syndrome“ – ruptura kruhového svalu úst (kruhový sval nezbytný pro uzavření úst), pravděpodobně v důsledku velkého tlaku, jemuž je sval vystaven při nadměrné zátěži. Je samozřejmě nutný chirurgický zákrok.
 • vyčerpání rtů – jde o únavu „trubačského“ nebo tvárového svalu (musculus buccinator)
 • a nakonec dystonie rtů nebo dystonie oromandibulární oblasti.

V tomto článku se budeme věnovat onemocnění ústních koutků. Příčinou tohoto onemocnění může být máčení rtu slinami a abraze zuby (přímým stlačením nástroje). Zánět komisury rtů způsobuje závažné obtíže při hře na nástroj. Alopatická léčba je v zásadě symptomatologická: předepisují se lokální dezinfekce, oplachy dusičnanem stříbrným v případě fisur nebo velkého mokvání a doporučuje se přestat si olizovat rty! Přidávají se antibiotika nebo antimykotika, je-li zjištěna bakteriální nebo mykotická příčina. Pokud je to nutné, je třeba také upravit stravu, aby měla bohatý obsah vitamínu B2, B6, B12, tedy proteinů.

V léčbě koutků využít následující homeopatické léky:

Ve všech případech oplachy úst:

 • roztokem CALENDULA-PHYTOLACCA TM, 10 kapek do sklenice s vlažnou vodou, ráno a večer – zlepšuje ústní hygienu. (Pozn. redakce: v ČR je dostupný roztok Calendula-Essenz od firmy Weleda.)

Při fisurách (prasklinky):

 • CONDURANGO 5C, 5 granulí ráno, v poledne a večer – 14 dní.

Pokud jsou tyto bolestivé fisury snadno krvácivé a sliny dráždí pokožku pod spodním rtem.

 • NITRICUM ACIDUM 5C, 5 granulí ráno, v poledne a večer – 14 dní.

Jsou-li současně přítomné fisury uprostřed spodního rtu, rty jsou suché, popraskané, sliny jsou husté, ústní sliznice suché a pacient má velkou žízeň, užívejte:

 • NATRUM MURIATICUM 5C, 5 granulí ráno, v poledne a večer – 14 dní.

Jsou-li koutky úst popraskané, suché nebo mokvající, rty jsou červené, sliny mají slanou chuť a jazyk je bílý, povlečený, užívejte:

 • ANTIMONIUM CRUDUM 5C, 5 granulí ráno, v poledne a večer – 14 dní.

Zdroj: Dr. Franck Choffrut: Santé des musiciens et des chanteurs (Zdraví muzikantů a zpěváků), edice CEDH
Překlad: PhDr. Jana Spoustová
Redakčně upraveno

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Externí zdroj

Autor: Externí zdroj

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.10.2022 01:18

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze