Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Homeopatie pro hudebníky - koutky, zánět rtů

Autor: Externí zdroj

Díváme-li se na muzikanta, jak hraje na nástroj, fascinuje nás zvláště práce jeho rukou a vůbec si nevšímáme toho, co dělají jeho rty. I když je práce rtů téměř neviditelná, pro utváření tónu je naprosto zásadní. Také se k nim vztahuje mnoho výrazů muzikantského žargonu: „mít šestiosminové rty“, mít rty jako „játrová paštika“, nebo „jako pošťákovy nohy“, označujících rty unavené hrou na nástroj.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Andrea Dovalová

Zásadní úloha rtů při tvorbě harmonického tónu, zvyšování nebo snižování tónu nebo oktávy je známá, ale přesný mechanismus zatím popsán nebyl. Jeden z vědců CNRS v Ústavu akustiky a mechaniky v Le Mans, Joël Gilbert, se dokonce pokusil sestrojit „umělé rty“ (dva latexové válečky vyplněné vodou a propojené schránkou vypouštějící vzduch) a snažil se analyzovat pohyb, tlak a rychlost pohybu rtů trumpetistů.

Kromě „stigmat“ popsaných žertovným způsobem Françoisem Dupinem (tubisté mají rty masité /.../ horní ret trumpetistů je mírně do špičky /.../ hráči na hoboj mají rty sevřené, ale nejsou až tak nábožní), specifická medicína zaměřená na hudebníky léčí několik typů zranění rtů, k nimž dochází při intenzivní hře na nástroj:

 • labiální herpes klarinetistů,
 • kontaktní ekzém uprostřed spodního rtu u saxofonistů,
 • zánět ve stejném místě u klarinetistů a hornistů,
 • zánětlivé léze pod spodním rtem flétnistů, olizování a tlak nástroje jejich stav jen zhoršuje,
 • tlak nástroje může také způsobovat mozoly na horním rtu klarinetistů a hobojistů,
 • fisury rtu, u hráčů na dechové nástroje,
 • „Satchmo´syndrome“ – ruptura kruhového svalu úst (kruhový sval nezbytný pro uzavření úst), pravděpodobně v důsledku velkého tlaku, jemuž je sval vystaven při nadměrné zátěži. Je samozřejmě nutný chirurgický zákrok.
 • vyčerpání rtů – jde o únavu „trubačského“ nebo tvárového svalu (musculus buccinator)
 • a nakonec dystonie rtů nebo dystonie oromandibulární oblasti.

V tomto článku se budeme věnovat onemocnění ústních koutků. Příčinou tohoto onemocnění může být máčení rtu slinami a abraze zuby (přímým stlačením nástroje). Zánět komisury rtů způsobuje závažné obtíže při hře na nástroj. Alopatická léčba je v zásadě symptomatologická: předepisují se lokální dezinfekce, oplachy dusičnanem stříbrným v případě fisur nebo velkého mokvání a doporučuje se přestat si olizovat rty! Přidávají se antibiotika nebo antimykotika, je-li zjištěna bakteriální nebo mykotická příčina. Pokud je to nutné, je třeba také upravit stravu, aby měla bohatý obsah vitamínu B2, B6, B12, tedy proteinů.

V léčbě koutků využít následující homeopatické léky:

Ve všech případech oplachy úst:

 • roztokem CALENDULA-PHYTOLACCA TM, 10 kapek do sklenice s vlažnou vodou, ráno a večer – zlepšuje ústní hygienu. (Pozn. redakce: v ČR je dostupný roztok Calendula-Essenz od firmy Weleda.)

Při fisurách (prasklinky):

 • CONDURANGO 5C, 5 granulí ráno, v poledne a večer – 14 dní.

Pokud jsou tyto bolestivé fisury snadno krvácivé a sliny dráždí pokožku pod spodním rtem.

 • NITRICUM ACIDUM 5C, 5 granulí ráno, v poledne a večer – 14 dní.

Jsou-li současně přítomné fisury uprostřed spodního rtu, rty jsou suché, popraskané, sliny jsou husté, ústní sliznice suché a pacient má velkou žízeň, užívejte:

 • NATRUM MURIATICUM 5C, 5 granulí ráno, v poledne a večer – 14 dní.

Jsou-li koutky úst popraskané, suché nebo mokvající, rty jsou červené, sliny mají slanou chuť a jazyk je bílý, povlečený, užívejte:

 • ANTIMONIUM CRUDUM 5C, 5 granulí ráno, v poledne a večer – 14 dní.

Zdroj: Dr. Franck Choffrut: Santé des musiciens et des chanteurs (Zdraví muzikantů a zpěváků), edice CEDH
Překlad: PhDr. Jana Spoustová
Redakčně upraveno

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Externí zdroj

Autor: Externí zdroj

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.5.2022 13:29

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze